Legendárna Jawa štartuje novú éru, predstavuje tri nablýskané stroje

  • Legendárna motocyklová spoločnosť Jawa ožíva. Po tom, čo pred dvoma rokmi odkúpila práva na značku indická spoločnosť Mahindra sme sa dočkali troch noviniek
  • Jedna lepšia ako druhá. Motocykle sú určené pre indický trh, avšak nie je vylúčené, že sa môžu dostať aj mimo Indie
jawa
youtube
  • Legendárna motocyklová spoločnosť Jawa ožíva. Po tom, čo pred dvoma rokmi odkúpila práva na značku indická spoločnosť Mahindra sme sa dočkali troch noviniek
  • Jedna lepšia ako druhá. Motocykle sú určené pre indický trh, avšak nie je vylúčené, že sa môžu dostať aj mimo Indie

Československo bolo v minulosti liahňou úspešných firiem, ktoré sa orientovali na výrobu automobilov či motocyklov. Typickým príkladom úspešnej spoločnosti z bývalého Československa je dnešná Škoda. Nemenej známou je aj spoločnosť Jawa, ktorá sa namiesto výroby automobilov špecializovala na výrobu motocyklov.

Motorky od Jawy boli známe nielen v Československu, ale aj v iných krajinách sveta. Spoločnosť bola založená v roku 1929 a vďaka špičkovým produktom sa rýchlo zaradila medzi svetových výrobcov. Sláva značky vrcholila v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Masívny úpadok začal po roku 1990. Motocyklový priemysel sa stal totiž pre investorov nezaujímavý.

V Indii Jawu milujú

Jawa sa z povedomia verejnosti vytratila. Kedysi legendárna značka stratila svoj lesk. Stále však fungovala a vyrábala motocykle v menších množstvách. Časy sa však menia a po búrke prichádza slnko. Výsledkom je trojica nových motocyklov, ktoré boli predstavené v Indii. Prečo práve tu? V Indii totiž funguje spoločnosť Mahindra. Tá pred dvoma rokmi kúpila práva na legendárnu značku. Jawa je dnes vlastne indickou spoločnosťou, aj keď stále funguje aj česká verzia. Jawy sa už v minulosti v Indii vyrábali. Značka je tu teda pomerne dobre známa a etablovaná.

Predstavená trojica motocyklov určite zapadne do Indického prostredia. Jedná sa totiž o motocykle, ktoré dýchajú históriou, avšak majú výbavu 21. storočia. Prvým modelom je Jawa 300. Tá je vybavená jednovalcovým motorom s objemom 293 kubických centimetrov. Motoru sekunduje šesťstupňová prevodovka a je chladený vodou. O dizajn motocykla sa postarali dizajnéri zo štúdia Pininfarina, ktoré patrí pod Mahindru.

Motocykel váži 170 kg. Brzdový systém pozostáva z kombinácie kotúčovej brzdy, ktorá má priemer 280 mm a bubnovej brzdy na zadnom kolese. Tento základný model sa bude dodávať v troch farbách. Môžeš si tak vybrať z čiernej, šedej alebo bordovej.

Vyšší model Forty-Two zájde ešte ďalej hlavne v oblasti dizajnu, ktorý bude detailnejší a autentickejší. Dodávať sa bude v šiestich farbách: Galactic Green, Halley’s Teal, Lumos Lime, Starlight Blue, Comet Red a Nebula Blue. Je to robustný a extrémne spoľahlivý stroj, ktorý ťa nenechá na prašnej ceste.

Ako posledný by sa mal objaviť model s názvom Perak. V súčasnosti sa však jedná o koncept. Tento motocykel bude zároveň najvýkonnejším. Jeho motor bude mať objem 334 kubických centimetrov. Bude vlastne moderným pokračovateľom motocyklu JAWA Pérák. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch modelov je sedlovo vzduchu.

zdroj: auto.idnes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech