Legendárny 300-ročný kráľovský modrý diamant sa predáva na verejnej aukcii

  • Kráľovský diamant s bohatou históriou sa dostane do verejnej dražby po viac ako 300 rokoch
  • Modrý 6,16-karátový diamant v tvare hrušky sa objaví v aukcii Sotheby’s.
  • Jeho odhadovaná cena je astronomická
diamant
sothebys.com
  • Kráľovský diamant s bohatou históriou sa dostane do verejnej dražby po viac ako 300 rokoch
  • Modrý 6,16-karátový diamant v tvare hrušky sa objaví v aukcii Sotheby’s.
  • Jeho odhadovaná cena je astronomická

Modrý diamant, ktorý sa prenášal v kráľovskej rodine po dobu viac ako 300 rokov, zmení svojho majiteľa.  Je to vôbec po prvýkrát, čo sa tento vzácny kameň dostane do rúk kupca zo širokej verejnosti. Kráľovský diamant sa totiž dedil z pokolenia na pokolenie po stáročia a má teda za sebou bohatú históriu. Aj to je jeden z dôvodov jeho odhadovanej ceny.

modrý diamantZobraziť celú galériu (3)
zdroj: sothebys.com

Diamant bol získaný z legendárnych indických baní Golconda a bol modrej farby. Niet divu, že ho v roku 1715 dostala do rúk kráľovná Španielska, Elisabeth Farnese, po tom, čo sa zosobášila so španielskym kráľom Filipom V. Modré diamanty boli veľmi obľúbenými darmi v kráľovských rodinách. Symbolizovali totiž kráľovskú moc a modrá bola farba kráľov.

Diamant zostal v utajení a po dlhé storočia sa presúval z pokolenia na pokolenie. V priebehu troch storočí sa ocitol v rukách viac ako siedmych generácií potomkov, ktorí sa sobášili s partnermi z iných európskych rodín. Modrý kameň tak precestoval množstvo krajín Európy. Ocitol sa v Španielsku, Rakúsku, Francúzku a Taliansku. Jeden čas dokonca zdobil kravatu anglického kráľa Charlesa II.

kráľovná ElizabethZobraziť celú galériu (3)
zdroj: sothebys.com

Modrý kráľovský diamant si však už čoskoro bude môcť v rukách poťažkať aj obyčajný smrteľník. Súčasní potomkovia slávnej rodiny sa totiž rozhodli diamant predať na aukcii Sotheby’s. Za poriadny kus histórie si však prípadný záujemca zaplatí peknú sumičku. Odhadovaná cena sa pohybuje medzi 3 miliónmi až 4,26 miliónmi eur.

Farnese Blue, ako sa diamant nazýva, tak bude už od 29. marca vystavený v predvádzacej miestnosti Sotheby’s v Hong Kongu. Následne poputuje do Londýna, New Yorku, Singapuru a Taipei. Poslednou zastávkou bude Ženeva a práve tu sa 15. mája uskutoční samotný predaj.


„Je ťažké vyjadriť slovami vzrušenie pri držaní tohto klenotu medzi palcom a ukazovákom. Klenot, ktorý bol objavený pred mnohými storočiami, pritom pochádza z legendárnych indických diamantových baní Golconda.

Kameň bol svedkom 300-ročnej európskej histórie. Jeho farba pripomína historické modré klenoty z baní Golconda, ako napríklad diamant nádeje Hope,“ vyjadril sa nadšene David Bennett, predseda Sotheby’s International.

zdroj: cnn.com , sothebys.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech