Legendárny americký festival slobody Burning Man oslavuje 31 rokov

  • Burning Man je v Amerike pojmom. Každoročná udalosť priláka do púšte v Nevade viac ako 60 000 ľudí. Všetko majú na svedomí dvaja muži, ktorí chceli zažiť niečo, čo sa vymyká tradičným spoločenským konvenciám. Dvom ľuďom sa podarilo vytvoriť tradíciu, ktorá v Amerike nemá obdoby. Ak si rebel a potrebuješ načas utiecť zo sveta zviazaného hranicami, Burning Man je práve pre teba.
by-2016-burning-mans-fashion-had-evolved-into-a-true-mishmash-of-styles-people-dressed-in-clown-costumes-unicorn-horns-steampunk-getups-and-sometimes-nothing-at-all-all-converge-for-the-same-event
businessinsider.com
  • Burning Man je v Amerike pojmom. Každoročná udalosť priláka do púšte v Nevade viac ako 60 000 ľudí. Všetko majú na svedomí dvaja muži, ktorí chceli zažiť niečo, čo sa vymyká tradičným spoločenským konvenciám. Dvom ľuďom sa podarilo vytvoriť tradíciu, ktorá v Amerike nemá obdoby. Ak si rebel a potrebuješ načas utiecť zo sveta zviazaného hranicami, Burning Man je práve pre teba.

Písal sa rok 1986 a dvaja kamaráti, Larry Harvey a Jerry James, spolu so svojimi priateľmi chceli zažiť niečo nevšedné – vyjadriť svoju jedinečnosť. Stretli sa na pláži v Baker Beach v San Franciscu. Neprišli však s prázdnymi rukami. Títo dvaja hraví dospeláci deň predtým nazbierali množstvo odpadového dreva a pustili sa do stavby. Vznikla takmer 2,5 metra vysoká socha muža. Svoje krvopotne postavené dielo následne zapálili a zrodila sa legenda.

burning man festival

ibtimes.co.uk

Trikrát po premiére sa táto udalosť konala na tom istom mieste, kde začala. V roku 1989 však zasiahla polícia a vydala zákaz zhromažďovania na tomto mieste kvôli rizikám požiarov. Dvaja zakladatelia sa však nevzdali a horlivo hľadali náhradu. A tú našli v Nevade – na púšti Black Desert. Prvé stretnutia nemali žiaden plán. Ľudia sa stretli, ale nevedeli, čo majú robiť, a tak si každý robil to, na čo mal náladu. Niektorí sa opaľovali, iní spievali. Koniec bol však vždy rovnaký a drevené sochy končili v objatí horúcich plameňov.

Spočiatku o tomto festivale vedelo málo ľudí. Bublina však praskla v roku 1997, keď spravodajská stanica CNN nazvala túto udalosť „najnebezpečnejším festivalom umenia“. Kombinácia Woodstocku a filmu Šialený Max. Pred koncom 90-tych rokov nabral festival na rozlohe. Tvorcovia sa preto rozhodli urobiť poriadok. Množstvo karavanov a automobilov bez ladu a skladu nemalo zmysel.

americký festival

businessinsider.com

Vzniklo tak legendárne „koleso času“ – karavany sú usporiadané do akéhosi kruhu rozdeleného uličkami do ôsmych častí podľa počtu planét. Socha dreveného muža tiež poriadne podrástla a dnes je 16,5 metra vysoká. V súčasnosti sa festival využíva aj na prezentáciu politických ideálov.

festival v púšti

ibtimes.co.uk

Úžasným princípom je pravidlo „žiadna stopa“ – zahladenie stôp po účastníkoch na konci festivalu. Inými slovami  povedané, nechať miesto konania také, aké bolo pred príchodom. O to by sa mal pričiniť každý jednotlivec. A naozaj to tak funguje. Po ukončení festivalu nezostávajú na zemi takmer žiadne stopy po ľuďoch.

drevené sochy na festivale

pinterest.com

Aj keď má festival v názve horiaceho muža, nie je to iba o ňom. Drevené stavby sú rôznorodé. V roku 2011 to bol chrám premeny, v ktorom sa ľudia stretávali a vymieňali si názory na celý festival. Ale ani krása chrám neuchránila pred horúcim živlom a ľahol popolom. V roku 2012 boli pridané aktivity pre tvrdých chlapov, a to súboje holými päsťami.

Dnes má festival všetko, na čo si len spomenieš. Dokonca aj aktivity pre deti, aby si celé rodiny, ktoré festival navštevujú, prišli na svoje. Čo je však fascinujúce, je osobné vyjadrenie každého jedného účastníka festivalu. Široký záber módnych kreácií nemá konca kraja. Ľudia sa obliekajú ako klauni, piráti alebo dokonca sú takmer nahí. Nik sa nad tým nepozastavuje. Dnes je festival pevne zakorenený v americkej kultúre. Jeho malé kópie sa usporadúvajú v desiatkach amerických miest, dokonca aj v iných krajinách. Toto všetko dokázali spustiť dve osoby, ktoré sa chceli zabávať.

Zdroj: businessinsider.com , youtube.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK