Legendárny investor Warren Buffett oslavuje 87 rokov naplnených skromnosťou

  • Warren Buffett je velikán, ktorého obrovské množstvo peňazí takmer vôbec nezmenilo. Je všeobecne známym faktom, že patrí medzi tých najskromnejších miliardárov. Býva v tom istom dome, ktorý kúpil v päťdesiatych rokoch, a dokonca často vyžíva verejnú dopravu. Práve preto patrí medzi obľúbené osobnosti, o ktorých koluje mnoho zaujímavostí.
warren
dallasnews.com
  • Warren Buffett je velikán, ktorého obrovské množstvo peňazí takmer vôbec nezmenilo. Je všeobecne známym faktom, že patrí medzi tých najskromnejších miliardárov. Býva v tom istom dome, ktorý kúpil v päťdesiatych rokoch, a dokonca často vyžíva verejnú dopravu. Práve preto patrí medzi obľúbené osobnosti, o ktorých koluje mnoho zaujímavostí.

Práve včera legendárny investor Warren Buffett oslávil už 87 rokov. Za tie roky jeho majetok vzrástol na rekordných 64,8 miliárd eur. A teraz k jeho skromnosti. Kto získa obrovský balík peňazí a nie je naň pripravený, tak to s nim často zamáva a skončí na mizine. Častým príkladom sú výhercovia rôznych súťaží alebo losovaní. Človek nepripravený na vysoké sumy to proste nezvládne.

warren a bill gates

CNBC.com

Warren patrí medzi výnimky. Cena jeho domu pokrýva iba 0,001 percenta z jeho celkového bohatstva. Denne minie na raňajky maximálne 2,67 eura. Jeho správanie vôbec nepripomína správanie celebrít alebo iných miliardárov. K tomu patrí medzi najštedrejších ľudí sveta. V poslednom desaťročí rozdal 22,7 miliárd eur. Spolu s Billom Gatesom a Melindou Gatesovou sa snažia presvedčiť najbohatších ľudí sveta, aby venovali väčšinu svojho majetku na dobrú vec.

Biznisman od narodenia

Jeho kariéra začala už v 10-tich rokoch, keď ho otec zobral na obed s členom a obchodníkom na Wall Street. Keď mal jedenásť kúpil si prvé akcie v hodnote 32 eur za kus. Už v mladosti mesačne zarábal 147 eur vďaka práci novinového roznášača. Než dovŕšil 16 rokov, mal zarobených takmer 45000 eur, a to vďaka množstvu bočných aktivít.

warren buffett forbes

forbes.com

Neroznášal totiž len noviny, ale predával použité golfové loptičky a známky a spustil „gamblerský biznis“, kde ponúkal zábavu na pinballovom automate. „Rodený biznisman,“ povieš si. Na prijatie na Harvardskú univerzitu  to však nestačilo. Na túto situáciu spomína ako na nezrelosť. V tom čase mal 16 rokov, ale emocionálne si pripadal na 9 rokov. Ako alternatívu zvolil Kolumbijskú univerzitu.

Jeho veľkým vzorom bol profesionál v oblasti inteligentného investovania a autor rovnomernej knihy Benjamin Graham. Warren chcel s ním pracovať, avšak bol odmietnutý, pretože nemal židovský pôvod. Nie však nebola odpoveď, ktorá by ho zastavila a naliehal dovtedy, kým ho unavený Graham neprijal.

warren miliardár

businessinsider.com

Keď mal 21 rokov navštevoval rečnícke kurzy Dale Carnegieho, pričom jeden z hlavných dôvodov bola žiadosť o ruku svojej budúcej manželky. Zaujímavosťou je jeho dom v meste Omaha. Ten kúpil v roku 1956 za 26 525 eur a odvtedy ho neopustil. Na svojom pracovnom stole nemá žiaden počítač ani iné technologické vychytávky, ale určite tam nájdeš Encyklopédiu sveta. Dokonca nevlastní ani smartfón, ale uprednostnil obyčajný vyklápací telefón. Vo svojom živote poslal iba jeden email.

warren buffett investor

huffingtonpost.com

Technike sa úspešne vyhýba

Namiesto rozptyľovania sa zábavkami, ktoré poskytujú moderné technológie sa venuje kartovej hre Bridž, ktorá mu ukrojí 12 hodín do týždňa. 80 percent zo všetkého času cez deň venuje radšej čítaniu kníh. Aj napriek tomu, že pôsobí priam odolne voči všetkým lákadlám moderného sveta, predsa len je tu jeden neduh, ktorému nedokáže odolať – pitie Coca-Coly.

warren buffett

fortune.com

99 percent svojho bohatstva získal pred dovŕšením pätdesiatky. V oblastí investícií patrí medzi úplnú špičku a trh mu leží pri nohách. Hodnota jeho majetku je vyššia ako hrubý domáci produkt Uruguaya. V roku 2013 zarobil za jeden deň 37 miliónov dolárov. V roku 2016 vytvoril rekord, keď rozdelil rekordnú sumu 2,45 miliardy eur medzi mnohé charity.

Chceš prispieť na charitu a naobedovať sa s Warrenom? Máš možnosť vďaka aukcii s názvom „power lunch“. Zadarmo to nebude, ale vieš, že tvoje peniaze idú na dobrú vec. A aký má Warren názor na peniaze? Sú známkou úspechu?  Podľa neho peniaze neznamenajú úspech. Meria úspech zásadne podľa toho koľko, ľudí ho má rado.

Zdroj: businessinsider.com , businessinsider.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech