Len 23-ročný Nikola z Humenného sa stal svetoznámym. Za koncerty inkasuje tisíce eur

 • Nikola Bankov je saxofonista a skladateľ
 • Je tiež držiteľ prestížneho ocenenia Danish Music Award
 • Pochádza z Humenného a teraz žije v Dánsku
Na snímje je Nikola Bankov so saxofónom.
Nikola Bankov/foto Lucas Illanes
 • Nikola Bankov je saxofonista a skladateľ
 • Je tiež držiteľ prestížneho ocenenia Danish Music Award
 • Pochádza z Humenného a teraz žije v Dánsku

Jeho nový album „Dream Chaser“ vyšiel na Nórskom vydavateľstve AMP Music & Records a hosťuje na ňom legendárny trubkár Randy Brecker z USA, ktorý je niekoľkonásobný držiteľ ceny Grammy. Prináša spojenie jazzu, punk-rocku a elektronických prvkov.

Nikolov debutový album „Bright Future“ získal veľkú pozornosť zahraničných médií a jazzových kritikov. Objavil sa na ňom aj svetoznámy tenorsaxofonista Seamus Blake a získal cenu verejnosti ESPRIT za Najlepší jazzový album roka 2019.

 • Kedy zistil, že ho bude naplno živiť len hudba?
 • Koľko ho stál jeho koníček?
 • Ako sa dostal k nástroju za tisíce eur, aký sa už nikde nedá zohnať?
 • Koľko si pýta za koncerty? 
 • Prečo má manažérov v Osle aj New Yorku?

Kde si bral v mladom veku motiváciu na hranie na saxofóne? Trénoval si pre radosť, alebo si odmala vedel, že sa tým raz budeš aj živiť?

Už od skorého veku ma rodičia prihlásili na umeleckú školu, kde som navštevoval rôzne krúžky. Najprv to bola hudobná teória a hra na zobcovej flaute. Po nejakom čase som si mohol vybrať iný, náročnejší nástroj a s rodičmi sme sa rozhodli pre saxofón. Zo začiatku ma to veľmi nebavilo, keďže si to vyžaduje každodenné cvičenie a prípravu.

Neskôr som získal motiváciu od môjho prvého učiteľa Matúša Jeňa, ktorý ma viedol k jazzovej a populárnej hudbe. Rozhodnutie ísť hudobným smerom nastalo, keď som mal 14 rokov a za sebou 2 úspešné celoslovenské súťaže v hre na saxofón, kde som získal prvé miesta a cenu laureáta súťaže. Vtedy som pochopil, že na to mám naozaj talent a ide mi to lepšie ako iným. 

Ako na tvoje trénovanie reagovali susedia v paneláku? Dostal si sa s niekým aj do konfliktu? Čo ti ľudia odkazovali?

Saxofón je celkom hlučný nástroj a keďže som vyrastal v paneláku, tak to určite muselo byť aj niekedy otravné. Cvičenie na hudobný nástroj nie je len o hraní krásnych skladieb, ale často sú to len dlhé tóny, stupnice a cvičenia, ktoré sú nezaujímavé pre ľudí okolo. Párkrát som si našiel v schránke odkaz, aby som už toľko necvičil.

Úspešní podnikatelia a startupisti, na ktorých môžu byť Slováci hrdí

Ty hráš na unikátnom saxofóne, ktorý bol vyrobený v Paríži v roku 1954, no kúpil si ho vo Viedni. Čo tejto kúpe predchádzalo, prečo si si kúpil práve tento kúsok a koľko eur ťa stál? 

Hrám na saxofóne značky Henri Selmer Paris, model Mark VI. Tieto saxofóny sa už nevyrábajú, a preto je po nich veľký dopyt. Majú nenahraditeľný zvuk. Je to ako Rolls Royce medzi saxofónmi. V tom čase, keď mi ho rodičia kúpili, som začal navštevovať konzervatórium v Žiline a potreboval som lepší nástroj ako študentský model, ktorý som mal dovtedy.

DSCF6225-min
zdroj: Nikola Bankov/Filip Figel

Vo Viedni je skvelý obchod pre dychové nástroje. Jedného dňa sme zavolali a práve v tom čase ho niekto priniesol na predaj. Dlho sme neváhali a do dvoch dní sme si preň išli. Mali sme naozaj šťastie na skvelý model. Cena nástroja bola vyše 5 000 eur a dnes je jeho hodnota takmer dvakrát vyššia. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá