Len 9-ročná Slovenka bojuje proti rasizmu. Pomáha etiópskym deťom, ktoré počas korony trpia viac ako my

  • Deväťročná školáčka zo Senca vyzýva na pomoc pre chudobné deti v Etiópii
  • Spolupracuje s Nadáciou Integra
lily integra
Youtube/Nadácia Integra
  • Deväťročná školáčka zo Senca vyzýva na pomoc pre chudobné deti v Etiópii
  • Spolupracuje s Nadáciou Integra

Lily má 9 rokov a pochádza zo Senca. Rozhodla sa pomáhať. Veľmi ju zaujíma, ako to vo svete funguje. Vie, že v chudobnom svete to majú jej rovesníci oveľa ťažšie.

Kvôli pandémii koronavírusu nemôžu chodiť do školy a mnohé z nich hladujú. Záchranné koleso od Lily je forma humanitárnej pomoci, ktorá vyšla z iniciatívy malého dievčatka smerom do sveta. 

Je dieťa a pomáha deťom

Kým do školy chodili, dostávali denne aj jedno výživné jedlo. V súčasnosti nemajú čo do úst.  

Pre milióny detí na svete bol obed v škole jediným jedlom dňa. Bez neho budú hladné, riskujú, že ochorejú, alebo že zo školy vypadnú, a stratia tak svoje najlepšie šance na útek pred chudobou,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ World Food Programme David Beasley.

Lily rada kreslí a obrázkom vyjadrila realitu, v ktorej dnes žije veľká časť detí na svete. Kým deti na Slovensku začali včerajším dňom chodiť do školy a ich život sa vracia do bežných koľají, chudobné deti ďaleko za našimi hranicami stále nemajú východisko z tejto situácie. 

Rozhodla sa pomôcť

Nakreslila som búrku, v ktorej sme dnes na celom svete spolu,“ rozpráva svoj ilustrovaný príbeh 9-ročná školáčka. Vie, že nie každý má to šťastie, aby krušné pandemické chvíle prekonal v bezpečí svojho domova, s plným tanierom jedla, v náručí oboch rodičov. Jediné, na čom však podľa nej záleží, je spolupatričnosť.

Vďaka tejto extra pridanej hodnote dokážeme prekonať aj nemožné. Sme v tej istej búrke, nie na rovnakej lodi, ale pomôžeme si a to nás spája ešte viac. 

Rozhodla sa pomôcť. A keďže je ešte mladá, pomocnú ruku jej podali dospelí.

„Naša rodina pomáha Maryamawit, ktorá je z Etiópie. Má 8 rokov, narodila sa v inej krajine, inak vyzerá a má iné zvyky. Beriem ju ako moju sestru. Pomáhame jej, aby mohla chodiť do školy. Teraz je doma, lebo aj v Etiópii zatvorili školy. Určite jej škola chýba, lebo ju má rada. A čo je horšie, ona a väčšina jej spolužiačok teraz nemajú jedlo. Je mi z toho smutno a nechcem to nechať iba tak,” vysvetľuje malá Slovenka.

 

Plánuje vyzbierať peniaze

Lily to nechce nechať len tak. Vyzvala ľudí, aby sa k nej pripojili. Plánuje vyzbierať 1 500 eur pre Nadáciu Integra, ktoré sa použijú na zabezpečenie jedla pre deti a ich rodiny v Etiópii.

Nadácia Integra nespolupracuje s africkými deťmi po prvý raz. Pôsobia tu už 15 rokov. Okrem toho, že pomáhajú so vzdelávaním, sadia aj stromy a dávajú prácu rodinám z afrických komunít, ktoré sú postihnuté chudobou. Je dobre, že ich prácu si všímajú deti a aj to, že sa o životy svojich rovesníkov na inom kontinente, žijúcich v diametrálne odlišných životných podmienkach, zaujímajú a chcú pomôcť.

Zdroje: integra.sk, TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK