Lenka Sršňová: Často práve chyba dokáže vašu prácu posunúť tým správnym smerom

  • Lenka sa venuje móde od strednej školy
  • Po absolvovaní vysokej školy začala tvoriť pod vlastnou značkou
  • Jej kolekcie sú charakteristické svojou farebnosťou
  • Kolekcia z roku 2017 FULLOVE je inšpirovaná umelcom Ľudovítom Fullom
archív Lenka Sršňová
  • Lenka sa venuje móde od strednej školy
  • Po absolvovaní vysokej školy začala tvoriť pod vlastnou značkou
  • Jej kolekcie sú charakteristické svojou farebnosťou
  • Kolekcia z roku 2017 FULLOVE je inšpirovaná umelcom Ľudovítom Fullom

Kedy si začala tvoriť a kedy sa tvoja záľuba pretavila do podnikania?

Móde sa venujem v podstate od strednej školy. Po ukončení VŠVU v roku 2009, som sa zabývala v Bratislave a začala tvoriť pod vlastnou značkou. Od začiatku som mala jasno, že chcem robiť módu a pracovať sama na seba.

Nik mi ale nedal návod ako na to, ako si vybudovať značku, ktorá by bola úspešná. Tak som na to išla intuitívne a spontánne. Zdá sa, že to zafungovalo. Tým, že som firmu LS. vybudovala z ničoho a donedávna som na mnohé práce v značke bola viac menej sama, viem, akých ľudí okolo seba potrebujem, a čo od nich požadujem. Každou pozíciou som si prešla osobne, a tým som si zadefinovala potreby a nastavila procesy práce a postupy.

Poznám remeslo, technológie, materiály, mám jasnú dizajnérsku predstavu o tom, čo robím a ako komunikujem LS.  Značka nie je závislá od investorov. Mám voľné ruky robiť akékoľvek rozhodnutia, za ktoré sa nemusím nikomu zodpovedať. Výhodou malej značky je veľká flexibilita, viem tak rýchlo a pohotovo reagovať na akúkoľvek situáciu.

Tvojou aktuálnou kolekciou je FULLOVE z roku 2017. Posledných pár rokov sú tvoje kolekcie charakteristické svojou farebnosťou. Táto posledná kolekcia je inšpirovaná maliarom Ľudovítom Fullom. Prečo akurát on?

Narodila som sa v Bratislave, ale považujem sa za rodáčku z Ružomberka, kde som vyrastala. Tam som sa s majstrom Fullom stretla prvýkrát. Odmalička ma fascinovali jeho obrazy, ktoré som chodila obdivovať do galérie v Ružomberku. A tak sa stalo, že sme s kolegyňou cez projekt Vytvorené na Slovensku, v ktorom som dva roky participovala ako zakladateľka, zorganizovali rezidenčný pobyt pre umelcov a dizajnérov u Fullu. Tam sa to celé začalo.

Odkedy som s touto témou začala pracovať, uplynuli skoro dva roky. V spolupráci so SNG – ružomberskou galériou a s podporou Fondu na podporu umenia a tiež vďaka grantovému programu Viac dizajnu od Nádácie Tatra banky vznikli skvelé výstupy a jedna podarená komplexná kolekcia, na ktorej by som vedela pracovať donekonečna.

Aký úspech mala táto kolekcia u ľudí, resp. ako rýchlo sa uchytila?

FULLOVE mala rýchly nástup a ľuďom sa od začiatku páčila. Myslím, že sme veľmi hravo spracovali tému a preštylizovali ju do estetiky a rukopisu LS. Dezény vznikli v spolupráci s dizajnérom písma a mojím dlhoročným parťákom v LS. Ondrejom Jóbom. Veľa farieb, atraktívne vzory zobrazujúce zvieratká, či kvety, veselé abstraktné kompozície, strohá geometria, praktické a variabilné strihy…..všetko to vytvorilo dobrý mix, v ktorom si každý milovník módy a umenia nájde svoj originálny kúsok. Zákazníci sa v modeloch vedia ľahko identifikovať. Aj keď sú odevy veľmi hravé a vizuálne výrazné, zachovávajú si strihovú funkčnosť a pohodlnosť.

Nadácia Tatra banky ťa podporila už niekoľkokrát. Čo to pre teba znamená?

V roku 2016 som získala ako mladý tvorca Cenu Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii dizajn. Cena ma veľmi potešila, nakoľko sa o ňu nedá uchádzať formou súťaže. Dostanete sa prostredníctvom nominácie do longlistu, potom do shortlistu, a ak vaša práca porotu presvedčí, môže byť z toho ocenenie. Podarilo sa to a bolo to pre mňa prekvapenie, lebo som s tým naozaj nerátala.

Rovnako som využívala a využívam možnosť uchádzať sa o granty v programe Viac dizajnu od Nadácie Tatra banky. Bolo mi poskytnutých už niekoľko grantov, ktoré som vždy využila na vznik a rozvoj autorského diela, v mojom prípade kolekcie.

Ako ti to ovplyvnilo podnikanie, kam si prostriedky investovala?

Vždy išlo o podporu novej kolekcie a aktivít okolo toho. Napríklad som nakúpila látky, uhradila som vstupný poplatok na prehliadkové mólo Fashion LIVE!, dala som si natlačiť autorské vzory, mohla som viac experimentovať s materiálmi a tlačami, ktoré som dovtedy nemala v portfóliu.

Otestované látky som potom zaradila aj do produkcie, čím som posilnila komerčnú časť kolekcie. Keďže som mala k dispozícii viac finančných prostriedkov, mohla som zainvestovať napríklad do hudby na mieru, poslať na mólo viac modelov, prizvať si do tímu iných dizajnérov a umelcov. Vytvoriť kolekciu je náročný proces na čas aj na financie a akákoľvek podpora sa ráta a je veľkou pomocou.

 

Na aký typ kolekcie sa môžeme tešiť tento rok? Budú sa modely tiež niesť v duchu farieb?

Prichádza práve čas, kedy sa začínam pohrávať s nápadmi na novú kolekciu. Už dlhšiu dobu nosím v hlave koncept, ktorému sa chcem venovať, avšak stále ho odkladám. Takže uvidíme. Určite však nebudú chýbať moje povestné farby :)

Získaj aj ty grant od Nadácie Tatra banky. Prihlášku môžeš zaslať do stredy 28. 2. 2018Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech