Letecká spoločnosť Emirates predstavuje budúcnosť lietania, ktorá prináša úplne nový zážitok

  • Letecká spoločnosť Emirates so sídlom v Dubaji pripravuje prekvapenie
  • V apríli predstavila na výstave Arabian Travel Market 2018 súkromné kabíny, ktorým chýbajú okná
  • Cestujúci však o nič neprídu, tie skutočné okná nahradili virtuálnymi
lietadlo
flickr
  • Letecká spoločnosť Emirates so sídlom v Dubaji pripravuje prekvapenie
  • V apríli predstavila na výstave Arabian Travel Market 2018 súkromné kabíny, ktorým chýbajú okná
  • Cestujúci však o nič neprídu, tie skutočné okná nahradili virtuálnymi

Letecká spoločnosť Emirates so svojim projektom lietadiel bez okien prekvapila celý letecký svet. Špeciálne kabíny budú určené pre modely lietadiel Boeing 777-300, ktoré majú vo svojej letke. Súkromné kabíny novej generácie podľa leteckej spoločnosti jednoducho drasticky zlepšia pocit z lietania. Nielenže tu budú automatické vysúvacie dvere, ale premiéru budú mať aj virtuálne okná tvorené optickými vláknami, na ktorých sa bude zobrazovať obraz zo sveta vonku, ktorý zachytí kamera.


Ďalšou zaujímavosťou sú sedačky s nulovou gravitáciou. To znamená, že pasažier bude sedieť v podobnej pozícii ako kozmonauti v rakete pri lete do vesmíru. Táto poloha bola vymyslená počas vesmírneho programu NASA. Výsledkom je minimálna záťaž kĺbov a chrbtice. Podobné sedačky nájdeš napríklad aj vo wellness centrách.

Najzaujímavejšie sú, samozrejme, virtuálne okná. Aký je však ich význam? To nevie nikto. Emirates však po ich predstavení vzbudila búrlivú diskusiu. „Niektoré koncepty budúcnosti predstavujú aj lietadla bez okien. Aj napriek tomu, že odstránenie okien môže mať určité benefity, neznamená to, že to nemôže byť aj naopak. Možnosť komunikácie s okolím jednoducho zvyšuje spokojnosť cestujúceho,“ tvrdí spoluzakladateľ dizajnového štúdia ACLA z Kalifornie.

Potrebujeme vôbec lietadlo bez okien?

Nie je to dobré ani z pohľadu bezpečnosti. V lietadle sa totiž nachádza obsluha a tá musí mať prehľad o tom, čo sa deje vonku, aby v prípade poruchy mohla prebehnúť evakuácia ľahko a jednoducho. Ak by totiž lietadlo nemalo okná a spoliehalo sa na tie virtuálne mohlo by dôjsť k pochybeniu. Každý systém fungujúci na elektrinu môže zlyhať práve v tej najnevhodnejšej chvíli. V tomto prípade by obsluha zostala odstrihnutá od okolitého sveta. Ľudia k tomu milujú reálne výhľady.

Nech je technologická úroveň virtuálnych okien akákoľvek, nikdy nenahradí skutočný pohľad na svet. Prechod k lietadlám bez okien by nebol jednoduchý. Muselo by sa zrealizovať množstvo testov ohľadom spoľahlivosti, možnosti evakuácie atď. Zatiaľ čo Emirates predstavilo riešenie bez okien, iné spoločnosti idú úplne opačným smerom a chcú stroje s väčšími oknami.

Typickým príkladom je model Dreamliner od Boeingu. Budúcnosť lietania však prinesie omnoho viac. Je len otázkou času, kedy bude predstavené lietadlo, ktoré nebude potrebovať pilota a let zvládne automaticky. Technológie máme k dispozícii. Využívajú ich napríklad vojenské drony. O budúcnosť komerčného lietania sa tak netreba obávať.

zdroj: cnn.com , emassagechair.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK