Letisko budúcnosti si poradí aj bez ľudí, do rúk ho dostanú roboti

  • Supermoderné letisko budúcnosti v Singapure patrí medzi tie najpokročilejšie na svete
  • Prečo je to tak? Pretože na jeho ploche nájdeš okrem personálu robotov
letisko
youtube
  • Supermoderné letisko budúcnosti v Singapure patrí medzi tie najpokročilejšie na svete
  • Prečo je to tak? Pretože na jeho ploche nájdeš okrem personálu robotov

Mestský štát Singapur patrí právom medzi tie najpokrokovejšie miesta na Zemi. Nie je vôbec prekvapením, že práve tu sa tiež nachádza najmodernejšie letisko na celom svete. Letisko Changi, bolo vyhlásené už po šiestykrát za to najlepšie na svete.

K dokonalosti prispieva aj automatizácia a množstvo robotov. Tie sa starajú o hladký chod terminálu číslo 4. Ako to funguje? Výborne. Akonáhle sa lietadlo ocitne na pristávacej dráhe, je monitorované automatickým systémom, ktorého očami sú všadeprítomné kamery. Tie lietadlo pozorne sledujú. Po tom, čo sa zastaví na mieste pristátia, sa na jeho miesto vyberie automatizovaný mostík, ktorý umožní pasažierom z lietadla vystúpiť.


Automatizované vozíky sa zasa postarajú o batožinu, ktorú odvezú do budovy letiska. Pasažieri sa následne presunú k automatizovaným turniketom, kde im bude naskenovaná tvár a odobraté odtlačky prstov. Následne sa vydajú po svoju batožinu a potom pokračujú smerom k autonómnym taxíkom.

Automatizácia terminálu je len takým „predjedlom“ pred tým, čo bude nasledovať ako hlavný chod. Chystá sa totiž spustenie terminálu číslo 5, ktorý by mal zvládnuť 50 miliónov cestujúcich ročne. Malo by sa jednať o jeden z najväčších automatizovaných terminálov na svete. Spustiť by ho mali najneskôr do roku 2030. Letiská sa stávajú väčšie a väčšie a automatizácia je jedinou možnosťou ako si hladko poradiť s obrovským množstvom ľudí.

Ďalším dôvodom mestského štátu je nedostatok ľudí ochotných pracovať manuálne. Okrem toho sa rozvíjajú aj konkurenčné letiská a v záujme udržania náskoku je jednoducho nevyhnutné napredovať. Letiska v Londýne či Tokiu taktiež koketujú s myšlienkou automatizácie. Konkurencia teda nespí.

Changi má teda taktický náskok. Konštrukcia piateho terminálu by mala zhltnúť sumu vo výške niekoľko desiatok miliárd dolárov. Nie je to však len o automatizácii. Letisko totiž vylepšuje aj užívateľský zážitok a ponúka zaujímavé vybavenie. Nachádza sa tu napríklad záhrada motýľov alebo 12 metrov vysoká kĺzačka. Taktiež tu nájdeš množstvo obchodov. Okrem toho na území letiska budujú obrovské nákupné centrum Jewel s najvyšším vnútorným vodopádom.

zdroj: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech