Letná výzva: ak navštíviš týchto 8 vyhliadkových veží, spoznáš zvrchu celé Slovensko a zažiješ unikátnu dovolenku

  • Spoznáš celé Slovensko, prírodu, aj vzácne pamiatky
  • Dozvieš sa viac o našej histórii, dívať sa budeš aj z miest, kde sa odohrávali boje s fašistami
rozhľadne na Slovensku
Unsplash/František Ďuriš, Kamil Pitoňák
  • Spoznáš celé Slovensko, prírodu, aj vzácne pamiatky
  • Dozvieš sa viac o našej histórii, dívať sa budeš aj z miest, kde sa odohrávali boje s fašistami

Hovorí sa, že si často neuvedomíme aké veci okolo nás skutočne sú, kým sa na nich nepozrieme z inej perspektívy. Prinášame ti preto 8 vyhliadkových veží z celého Slovenska, vybrali sme tú najvyššiu z každého kraja. Zaži unikátnu dovolenku a objav, ako vyzerá naša krajina z úplne iného pohľadu. Uvidíš hory a prírodu, najvýznamnejšie pamiatky slovenských obcí a budeš stáť aj na miestach, na ktorých sa kedysi bojovalo o holý život. Spolu s najkrajšími výhľadmi na Slovensko.

Veľká homoľa, Bratislavský kraj

Na tomto mieste stojí už druhá rozhľadňa, tú, na ktorú sa môžeš ísť pozrieť dnes, postavili v roku 2018 mestá Modra a Pezinok. Veľká homoľa je pravdepodobne najobľúbenejšia rozhľadňa v okolí Bratislavy, ponúka skutočne nádherný pohľad na okolitú krajinu a viničom zarastené svahy. Uvidíš Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribeč aj rakúske Alpy. Rozhľadňa sa nachádza na vrchole v Malých Karpatoch, ktorý nesie rovnaké meno ako rozhľadňa.

Najrýchlejšie sa sem dostaneš ak vystúpiš na zastávke Zochova chata a budeš nasledovať červenú turistickú značku. Cesta lesným chodníkom by ti tak mala trvať hodinu. Pod rozhľadňou sú altánky a lavičky, kde môžeš nabrať nové sily, alebo si proste užívať prírodu. Portál Planet Slovakia odporúča cestou skočiť pozrieť aj Tisové skaly a areál hvezdárne.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mesto Modra official (@mesto.modra)

Vodné dielo Gabčíkovo, Trnavský kraj

Vodné dielo Gabčíkovo asi netreba nikomu predstavovať. Každoročne priláka tisíce návštevníkov, ktorí túžia spoznať okolie. Objavovať sa dá z lode, pešo, ale aj z najvyššej vyhliadkovej veže Trnavského kraja, ktorá je súčasťou riadiacej veže a má 30 metrov. Naskytne sa ti pohľad na široké okolie, vodné dielo a uvidíš aj lode prechádzajúce plavebnou komorou.

Vodné dielo Gabčíkovo
zdroj: Tasr

Kravany nad Dunajom, Nitriansky kraj

Rozhľadňa v Kravanoch nad Dunajom sa nachádza v novovybudovanom parku hneď pri dunajskej hrádzi. Postavili ju v roku 2013 a od krásneho výhľadu na dunajskú scenériu ťa delí len 90 schodov. Veža má 17 metrov a na vyhliadkovej plošine nájdeš aj vyznačený smer 30 hlavných miest zo sveta a to, ako ďaleko od nich momentálne si.

Popri rozhľadni vedie aj medzinárodná cyklotrasa Eurovelo, rozhľadňa je teda výborným cieľom aj pre cyklistov. Aj napriek tomu, že je najvyššia v nitrianskom kraji je jednou z najnižšie položených rozhľadní z celého Slovenska, nachádza sa len vo výške 108 metrov nad morom. Z rozhľadne uvidíš okrem Dunaja aj okolité obce a Piliššké a Vyšehradské vrchy.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Girl About Slovakia 🇸🇰 (@girlaboutslovakia)

Polomské očko, Banskobystrický kraj

Vyhliadková veža Polomské očko sa nachádza na najvyššom bode miestneho lyžiarskeho svahu. Je položená v 906 metrovej nadmorskej výške a veža sama o sebe je vysoká 30 metrov. Z jej vrchu ti poskytne výhľad na hrebeň Nízkych Tatier, rozľahlé lesy a Muránsku planinu. Uvidíš aj samotnú Polomku, v ktorej sa rozhľadňa nachádza a veľkú časť doliny Hrona. Od najbližšieho parkoviska budeš na rozhľadňu kráčať do strmého kopca približne 45 minút. Vedľa veže je prístrešok v ktorom si po ceste môžeš oddýchnuť.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Kudrna Public acc (@martin_kudrna_publicacc)

Strážna veža v Rožňave, Košický kraj

Rožňave sa hovorí aj mesto s výhľadom, a to práve kvôli strážnej veži, ktorá ponúka výhľad na všetky pamiatky historického jadra Rožňavy, kalváriu a Rožňavskú kotlinu. Renesančnú mestskú vežu postavili na mieste staršej gotickej stavby.

Veža kedysi plnila strážnu funkciu, počas tureckej hrozby v rokoch 1643-1654. Z týchto čias vo veži ostala strieľňa, do ktorej sa môžeš ísť pozrieť a turecká delová guľa, ktorú nájdeš na fasáde z južnej strany. Na tom istom mieste uvidíš aj renesančnú kamennú tabuľu z doby, kedy bola veža postavená a vtedajší erb mesta. Od roku 1997 slúži 36,5 metrová veža turistom. Veža bola kedysi známa tým, že mala najpresnejšie hodiny v Uhorsku. Vstup vyjde dospelého 1 euro a dieťa 50 centov.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Orsolya Nagy (@orsi_photo_)

Vyhliadková veža na Dukle, Prešovský kraj

Pôvodne na tomto mieste stála už v roku 1944 pozorovateľňa 1. Československého armádneho zboru, neskôr ju v roku 1959 nahradila drevená vyhliadková veža. Teraz tam stojí nová, ktorá bola pre verejnosť sprístupnená v roku 1974 pri príležitosti osláv 30. výročia Karpatsko-duklianskej operácie.

Veža má 49 metrov a na jej vrchole sa ti naskytne panoramatický výhľad na slovensko-poľské pohraničie, kde sa kedysi odohrávali boje s nemeckými fašistami. Pozrieť si môžeš aj grafické znázornenia plánu úderu Červenej armády cez Karpaty na pomoc Slovenskému národnému povstaniu. V interiéri sa nachádza expozičná miestnosť, v ktorej nájdeš dobové fotografie, nálezy z bojiska a jedinečné exponáty ťažkej bojovej techniky. Na streche spodnej kupoly je aj terasa, z ktorej je tiež nádherný výhľad na krajinu okolo.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Travel lovers Slovakia (@travelloversslovakia)

Burianova veža, Žilinský kraj

Burianova veža patrí medzi najkrajšie pamiatky Žiliny, spolu s Katedrálou Najsvätejšej Trojice tvoria neoficiálny symbol mesta. Obe nájdeš na Katedrálnom námestí v centre mesta. Renesančná zvonica ponúka výhľad z výšky 46-tich metrov. Uvidíš z nej celú Žilinu, ale aj panorámy okolitých pohorí.

Kedysi slúžila ako zvonica a zároveň pozorovateľňa, ako ochrana pred prípadnými požiarmi a nepriateľmi. Veža bola postavená už okolo roku 1545 a odvtedy ju postihli viaceré požiare a často menila podobu. Dnes je na veži aj vyhliadková terasa a je prístupná verejnosti.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tikzilina (@tikzilina)

Rozhľadňa Jelenec, Trenčiansky kraj

Na rozhľadňu Jelenec pôjdeš lesom približne pol hodinu. Od Holubyho chaty budeš nasledovať zelenú turistickú značku, na konci ktorej sa nachádza vysoká kovová veža. Rozhľadňa sa nachádza na vrchu Jelenec, kde je v nadmorskej výške 925 metrov areál vojenského vysielača. Ten v socializme slúžil ako cvičný cieľ pre leteckú armádu. Po rozdelení Československa zostal kvôli majetkovým sporom areál opustený.

Ľudia si z neho časom urobili neoficiálnu rozhľadňu a tak je to aj dnes. Kovová konštrukcia má 40 metrov a ponúka nádherný výhľad. Táto rozhľadňa je vhodná skôr pre ľudí, ktorí obľubujú adrenalín, na vrchol totiž môžeš ísť, no na vlastnú zodpovednosť. Okrem toho je pri výlete potrebné dbať na to, že sa rozhľadňa nachádza v najvyššom stupni ochrany prírody, v bez-zásahovom prostredí.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Krchňavý (@makrex)

 

Zdroje: Portal Slovakia, Kam na výlet, Kam na výlet, Dukla destination, TIK Žilina, Kam na výlet, Polomka, Rožňava

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech