Lietadlo Boom Supersonic sľubuje prekonanie rekordov Concorde

  • Americký startup Boom Technology sa chystá zahanbiť bežné komerčné lietadlá
  • Vyššia rýchlosť, extrémne nízka cena a nízka hlučnosť v porovnaní s konkurenciou od Concorde
lietadlo boom
facebook.com
  • Americký startup Boom Technology sa chystá zahanbiť bežné komerčné lietadlá
  • Vyššia rýchlosť, extrémne nízka cena a nízka hlučnosť v porovnaní s konkurenciou od Concorde

Dnes už legendárne lietadlo Concorde bolo prvým aj posledným komerčným strojom na prepravu osôb, ktoré presiahlo rýchlosť zvuku takmer dvojnásobne. Maximálna rýchlosť bola za ideálnych podmienok extrémnych 2180 km/h. Rýchle cestovanie si mohlo v lietadle, ktorého predná časť pripomínala zahnutý zobák, užiť maximálne 128 pasažierov. Lietadlo absolvovalo prvý let už v roku 1969.

Aj napriek neskutočnej rýchlosti, kedy stroj dokázal preletieť Atlantický oceán v priebehu troch hodín, sa jeho prevádzka priveľmi nevyplatila. Bola jednoducho extrémne drahá. K ukončeniu výroby v roku 2003 prispeli aj jeho nedostatky, ako napríklad prehrievanie celého tela lietadla vplyvom extrémnej rýchlosti, ktorá mala vplyvy aj na tvar lietadla. Na stroj totiž pri zmene smeru pôsobil obrovský tlak vetra a narúšal jeho štruktúru. Poslednou kvapkou bola havária letu 4590, ktorá hodila zlý tieň na dovtedy jedno z najbezpečnejších lietadiel sveta.

Nová éra cestovania pre každého

Kde však Concorde skončil dnes, začína nový odvážlivec, ktorý plánuje znovuzrodenie extrémne rýchlej prepravy. Boom Technology je americký startup s pekelne nabudeným kolektívom. Ich cieľom je priniesť stroj, ktorý prekoná rýchlosť Concorde o rovných 10 %. Maximálna rýchlosť by mala dosiahnuť 2335 km/h. Okrem rýchlosti prekvapí aj cenou. Tá nie je ešte známa, ale vieme, že cestovné náklady majú byť o 75 % nižšie než v prípade Concorde, a to znamená nižšiu cenu. Tvorcovia chcú rozšíriť bleskové lietanie medzi širokú verejnosť.

Stroj by mal byť tiež 30-násobne tichší v porovnaní so svojim legendárnym konkurentom a aj menší. Ráta sa s maximálne 55 cestujúcimi na palube. Sci-fi? Ale kdeže! Treba vziať do úvahy technologický pokrok. Od ukončenia prevádzky konkurenčného stroja totiž ubehlo pekných pár rôčkov. Tvorcovia sa pri návrhu inšpirovali čiastočne dizajnom Concorde, avšak použili najnovšie materiály. O lietadlo, ktoré dokáže zvládnuť let z Londýna do New Yorku len za 3 hodiny a pätnásť minút, prejavili obrovský záujem mnohé letecké spoločnosti. Firma má na stole 76 objednávok od piatich z nich, pričom najväčší záujem prejavili japonské aerolínie.

Tie by chceli prevádzkovať rovných dvadsať strojov. Startup zatiaľ vyzbieral takmer 35 miliónov eur na investíciách. Z toho 8,5 milióna eur pochádza práve od Japoncov. Na extrémne rýchle lietanie si však ešte počkáme pekných pár rokov. Prvých 55 cestujúcich sa totiž v lietadle prevezie až v roku 2025. Predtým sa však Boom chystá na menší test v praxi. Malý dvojmiestny model XB-1 by mal preletieť v roku 2018 trasu Londýn – New York za 3 a pol hodiny. Doteraz totiž prototyp lietadla testovali iba v simulovaných podmienkach vo veternom tuneli.

zdroj: dailymail.co.uk, wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech