Lietadlo poháňané palivom vyrobeným z morských rias má za sebou prvý let

  • Lietadlá patria k najväčším znečisťovateľom životného prostredia
  • Náhrada za klasické letecké palivo je už dnes na svete a ako prvá sa ju odvážila v praxi vyskúšať letecká spoločnosť Etihad Airways
  • Sedemhodinový let z Dubaja do Amsterdamu tak prebehol úspešne
Facebook Etihad Airways
  • Lietadlá patria k najväčším znečisťovateľom životného prostredia
  • Náhrada za klasické letecké palivo je už dnes na svete a ako prvá sa ju odvážila v praxi vyskúšať letecká spoločnosť Etihad Airways
  • Sedemhodinový let z Dubaja do Amsterdamu tak prebehol úspešne

Letecký dopravca Etihad Airways zo Spojených arabských emirátov sa odvážil vôbec po prvýkrát použiť ekologickú alternatívu k tradičným leteckým palivám, ktoré sú založené na báze ropy. Nie je to vôbec náhoda. Je to prekvapivé, ale najväčším znečisťovateľom životného prostredia sú práve lietadlá.

Vedeniu Etihad Airways tak treba zatlieskať. Chce to odvahu zrealizovať prvý let, pri ktorom sa spolovice nahradilo tradičné letecké palivo rastlinnou alternatívou. Palivo vyrobila spoločnosť Masdar Institute. Na vývoji sa podieľala Univerzita Khalifa.

Čistý vzduch pre všetkých vďaka jednej rastline

Biopalivo môže zmeniť celý letecký priemysel. Je totiž vyrábané prírodnou cestou a jeho hlavnou zložkou sú rastliny. Konkrétne sa jedná o rastlinu s názvom slanorožec európsky, ktorá sa hojne vyskytuje hlavne v močariskách a na pobreží. Odvážny test prebehol 16. januára tohto roka.

Nejednalo sa však o test v laboratórnych podmienkach, ale o reálny let. Lietadlo Boeing 787 vybavené dvojicou motorov od General Electric si tak muselo poradiť s biopalivom zmiešaným s tradičným leteckým palivom a zvládlo to na výbornú. Stroj absolvoval let z mesta Abú Zabí do Amsterdamu bez komplikácií.

Cesta do cieľovej destinácie trvala viac ako 7 hodín. Prečo je táto rastlina taká obľúbená pri výrobe alternatívnych palív? Nie je to vôbec náhoda, jej výhonky totiž obsahujú viac ako 30 % prírodného oleja. Možno práve preto ju považujú za rastlinu budúcnosti. Okrem toho, že sa používa na výrobu palív, je veľmi obľúbenou potravinou ľudí a vyrába sa z nej aj krmivo pre zvieratá.

Rastliny, ktoré sa použili na výrobu paliva boli vypestované na špeciálnej púštnej farme v meste Masdar. Jedná sa o prvú farmu na svete, ktorá bola vybudovaná práve za účelom výroby rastlinného paliva.

farmaZobraziť celú galériu (4)
zdroj: khalifa university

Biologická alternatíva k tradičným leteckým palivám sa stala realitou, test prebehol úspešne bez nutnosti úprav pôvodných leteckých motorov. Čo viac si priať? Zásoby ropy pomaly, ale isto klesajú. Jedná sa tak o svetielko nádeje, ktoré môže prispieť k lepšiemu a čistejšiemu ovzdušiu.

zdroj: arstechnica.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech