Lietadlo z dielne Gulfstreamu posúva komfort na iný level

Richard Vitkovský / 14. apríla 2017 / Tech a inovácie

zdroj: wikimedia.com

Značka lietadiel Gulfstream nie je u nás veľmi známa. Americký výrobca týchto súkromných lietadiel, spoločnosť Gulfstream, je totiž známy hlavne vo vyšších kruhoch: medzi celebritami a podnikateľmi. Od roku 1958 až dodnes bolo vyrobených viac ako dvetisíc strojov. Lietadlá tejto značky sú typické komfortom a doletom bez nutnosti tankovať palivo. Výrobca nedávno predstavil svoje dva nové modely.

Typické lietadlo značky Gulfstream je určené pre reprezentatívne účely. Preto ho využívajú nielen podnikatelia a celebrity, ale aj vlády rôznych štátov. Okolo 200 lietadiel, prevažne typu G550, je využívaných vládami rôznych krajín. Najlepším  a najvybavenejším je momentálne typ G650 ER, čomu zodpovedá aj cena presahujúca 66 miliónov dolárov. V tieni svojich dvoch bratov však už čakajú ich nástupcovia. Jeden je z päťkovej rady s názvom G500 a druhý zo šestkovej rady s označením G600, pričom prvý menovaný sa objaví na oblohe už v roku 2017.

lietadlo

zdroj foto­gra­fie: gulfstream.com

Lietadlo G500 – nová generácia luxusu

Keďže typ G550 je najvyšším z päťkovej rady, G500 zapadne presne pod tento model. S dĺžkou skoro 28 metrov a aerodynamickým tvarom, toto lietadlo s ľahkosťou pretína vzduch pri rýchlosti zvuku. Keďže spoľahlivosť je tu na prvom mieste, museli byť vybrané kvalitné a spoľahlivé motory. V tomto prípade padol výber na kanadského výrobcu Pratt & Whitney, ktorý dodal dvojicu svojich PW814GA.

Kombinácia tvaru a výkonných motorov umožní vzlet až do výšky 15 544 metrov. Gulfstreamy sú známe svojím doletom na jedno natankovanie paliva. Pri G500 to je rovnako a 9 260 kilometrov pri ôsmych pasažieroch je úplná paráda. Kabína pre cestujúcich sa dá upravovať podľa požiadaviek zákazníka. Je možné zvoliť rozvrhnutie interiéru spôsobom, ktorý umožní prepravu až devätnástich cestujúcich.

lietadlo

zdroj foto­gra­fie: wikimedia.org

Interiér nesklame

O komforte netreba pochybovať. Na návrhu vnútorného vybavenia priestoru pre pasažierov sa totiž podieľali aj klienti svojimi pripomienkami. Napríklad sedačky a ich čalúnenie výsostne rešpektujú požiadavky jednotlivých zákazníkov. Kuchynka pre cestujúcich je prispôsobiteľná a zmena je možná rýchlosťou blesku. Vstavané kávovary sa dajú vymeniť za espressomaty v priebehu pol hodiny.

Ale ako by fungovalo moderné lietadlo bez modernej technológie! Napríklad internetové pripojenie na palube lietadla svojou rýchlosťou prekonáva konkurenciu viac ako 34-násobne. Vysokovýkonný ventilačný systém zaručí čerstvý a čistý vzduch. Po zapnutí v priebehu dvoch minút dôjde k jeho kompletnej výmene.

Sedadlá sa dokážu meniť ako chameleón. Cez deň poslúžia na komfortné sedenie a večer sa s ľahkosťou elegána pretvoria na pohodlnú posteľ. Aká je však kabína, keď celý stroj je tak úžasne vybavený a navrhnutý?  Jednoducho komfortná a luxusná, avšak na rozdiel od cestujúcich sa piloti musia sústrediť na bezpečné dopravenie posádky do cieľa. K tomu im slúžia najmodernejšie prístroje a dotykové displeje. Lietadlo ako prvé využíva mini joysticky na kontrolu smeru letu. Pre každého z pilotov jeden. Táto možnosť kontroly bola doteraz iba výsadou armádnych lietadiel.

Zdroj: businessinsider.com

 

 

Pridať komentár (0)