Liptov ukrýva neskutočné slovenské poklady aj v zime, ktoré by si mal zažiť aspoň raz za život

  • Liptovská príroda bola inšpiráciou pre slávne dielo Drak sa vracia
  • Dnes máš možnosť cestovať sem kedykoľvek, aby si sa presvedčil, že je ešte krajšia ako v románe
  • Tento čas však nemusíš stráviť len náročnou turistikou alebo pri Liptovskej Mare
Instagram/hradliptovskyhradok, iloveliptov
  • Liptovská príroda bola inšpiráciou pre slávne dielo Drak sa vracia
  • Dnes máš možnosť cestovať sem kedykoľvek, aby si sa presvedčil, že je ešte krajšia ako v románe
  • Tento čas však nemusíš stráviť len náročnou turistikou alebo pri Liptovskej Mare

Liptov je dnes jedným z najznámejších stredísk cestovného ruchu na Slovensku. Vyhľadávaný je najmä kvôli turistike v Západných a Nízkych Tatrách, lákadlom je aj Liptovská Mara a v zime lyžiarske strediská. Ak túžiš po oddychu, relaxe a spoločnosti milých a srdečných ľudí, tu si na správnom mieste. 

Pokiaľ však neobľubuješ dlhú turistiku v horách, ale túžiš po zbieraní zážitkov a vedomostí, určite tu nájdeš niečo, čo ťa zaujme. Liptov ponúka mnoho možností – adrenalín, kultúrne vyžitie aj výlety za históriou. 

Stanišovská jaskyňa

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa jeRry (@tomas_jerryy),

Jediná celoročne sprístupnená jaskyňa na Liptove sa nachádza 766 metrov nad morom v Jánskej doline. Stala sa štvrtou turisticky sprístupnenou jaskyňou na Slovensku s 410 metrov dlhou prehliadkovou trasou. Návšteva jaskyne trvá asi 50 minút. 

Hneď v úvode ťa upúta rozprávanie jaskyniarov, ktorí neopakujú naučené poučky, sú trpezliví k prípadným otázkam a dopodrobna ti priblížia život v jaskyni. Steny sú pokryté sadzami zo splodín faklí, z časov, keď bola ešte voľne prístupná a ľudia si tu nimi svietili na cestu. 

Nečakaj betónový chodník ani nainštalované elektrické svetlá. Stanišovská jaskyňa je upravená len minimálne a nenachádza sa tu žiadne osvetlenie. Napriek tomu nepotrebuješ špeciálnu obuv ani oblečenie. Na cestu si posvietiš čelovou lampou. Práve jej jednoduchosť je tým, čo ju robí takou výnimočnou a upevňuje jej jedinečnú atmosféru. 

Amfiteáter Východná

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Rizman (@martinrizman),

Tradičná ľudová architektúra ťa zaujme už pri vstupe do obce Východná. Amfiteáter je však strediskom národopisných slávností. S výhľadom priamo na panorámu Tatier a Kriváňa zabudneš na všetko a užiješ si nezameniteľnú atmosféru slovenskej histórie. 

Ihneď pri vstupe do amfiteátra si všimneš 28 metrov vysokú vyhliadkovú vežu Májku. Táto dominanta je súčasťou novovybudovanej časti Malá scéna. Ide o menšie pódium, kde na viacerých miestach stoja drevené plastiky ľudí, ktoré predstavujú stálu prírodnú expozíciu. 

Od roku 1953 sa tu každoročne koná folklórny festival Východná, ktorý sa odohráva na Veľkej scéne amfiteátra. Je prehliadkou práce organizácií, združení a jednotlivcov, ktorí svoj život venovali zachovaniu ľudovej kultúry. 

Čutkovská dolina

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @lenka_boldisova,

Čutkovská dolina patrí k ďalším nádherným lokalitám na Liptove, ktoré stále navštevuje pomerne málo turistov. Neprebádaná a stále nedotknutá ruchom okolitého sveta je preto ideálnym miestom na oddych alebo výlet. Je jednou z  najkrajších dolín Veľkej Fatry.

Okrem salaša, rybníka so pstruhmi alebo Čutkovskej priehrady sa spája s potokom Čutkovo a Čutkovským kaňonom. Ak zatúžiš po turistike, z Černovej vedie náučný chodník, ktorý vytvorili nadšenci turizmu. ZNÁMA – NEZNÁMA Čutkovská dolina je chodník dlhý 6,1 kilometra. Ak ho zdoláš celý, natrafíš na 10 náučných tabúľ o tunajšej faune a flóre, prejdeš cez 6 mostíkov a môžeš si oddýchnuť na celkovo troch lavičkách. 

Táto čarovná dolina ťa určite prekvapí svojou divokou prírodou a bohatstvom, ktoré ukrýva. Po ceste chodníkom prejdeš cez husté lesy, popri unikátnych vodopádoch, skalách a ak budeš dostatočne vytrvalý, dostaneš sa až na najvyšší bod v nadmorskej výške 850 metrov. 

Hrad Liptovský Hrádok

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa stefucova (@vikuska_ja),

Začiatkom 14. storočia dal zvolenský župan Donč vybudovať kamenný hrad, ktorý patril medzi vojenské objekty a strážil obchodnú cestu. Bol obkolesený vodou, čo mu pridávalo na dôležitosti. Neskôr sa stal sídlom správy hradného panstva, pristavili k nemu renesančný kaštieľ a dnes je jednou z najvýznamnejších historických pamiatok navštevovaných turistami. 

Krátka 45-minútová historická prednáška ťa vtiahne späť do dávnych čias, budeš mať možnosť užiť si prehliadku hradu aj interiér kaštieľa. Bonusom je audiovizuálna prezentácia, ktorá ti priblíži históriu pamiatky od počiatku, cez rekonštrukcie až po súčasnosť. 

Okrem toho sa v blízkosti hradu nachádza aj významné arborétum, ktoré je jedinečné nie len pre Liptov alebo Slovensko, ale aj pre Európu. Patrí k najstarším a najvyššie položeným a nachádza sa tu aj čarokrásna lipová alej. 

Svätojánska rozhľadňa

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vladislav Zuzelka (@vladislavzuzelka),

Ďalším z nádherných miest je Svätojánska rozhľadňa na kopci nad Liptovským Jánom. Stojí na mieste, kam si podľa legiend chodila šľachta usporadúvať pikniky. Ponúka pohľad nie len na celú dedinku, ale aj široké okolie Tatier. 

Drevená rozhľadňa je vysoká 10 metrov a má dve vyhliadkové plošiny. Do prostredia zapadá svojou jednoduchosťou a tradičnou slovenskou ľudovou architektúrou. V okolí sa nachádzajú aj drevené lavičky, kde si môžeš užiť ticho prírody a z diaľky sledovať život v Liptovskom Jáne.

Za návštevu v Jáne stojí aj Park Mini Slovensko, ktorý návštevníkom približuje naše historické a kultúrne bohatstvo v zmenšených verziách. Prezrieť si môžeš 13 autentických mini modelov pamiatok, ktorých mierky sú 1.25. Najväčším a najnáročnejším modelom je Bojnický zámok a najťažsím modelom, ktorý váži 620 kilogramov, je miniatúra hradu Strečno. 

Vodná nádrž Hrabovo

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lenka Vyšná (@lenkavysna),

Kúsok od Ružomberka sa v najobľúbenejšej rekreačnej doline Liptova nachádza Hrabovská vodná nádrž. Bola zrekonštruovaná na prírodné kúpalisko a je dokonalým miestom pre oddych aj zábavu. 

V okolí celej nádrže sa tiahnu krásne trávnaté pláže, z ktorých môžeš vstúpiť po schodíkoch priamo do vody. Nachádza sa tu požičovňa člnov a okrem nádherného horského prostredia si môžeš užiť aj rôzne športy a atrakcie. Pod dohľadom inštruktorov môžeš vyskúšať napríklad chôdzu po vodnej hladine. 

Z Hrabova je to iba na skok do už spomínanej Čutkovskej doliny a v okolí nádrže sa nachádza viacero turistických atrakcií. Ak sa budeš nudiť pri vode, za návštevu určite stojí napríklad lanová dráha Tarzania alebo Zipline, poprípade Kalvária, z ktorej si vychutnáš jedinečný výhľad na okolie. 

Pre milovníkov adrenalínu sa v blízkosti nachádza aj kabínová lanovka a najlepší Bike Park na Slovenku, kde si môžeš vyskúšať zjazdové bicyklovanie, ale požičať si môžeš aj horskú káru alebo kolobežku. Lanovka ťa vyvezie hore a ty si užiješ adrenalínovú jazdu nadol na ľubovoľnom prostriedku. 

Článok bol pôvodne vydaný 22. augusta 2020.

Zdroje: planetslovakia.sk, kamnavylet.sk, visitliptov.sk, visit.ruzomberok.sk, liptovskyjan.sk, muzeum.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech