Cena ropy celosvetovo rastie. Pocítime zvýšenie cien aj na Slovensku?

  • Ropa je veľmi vzácna komodita a jej množstvo sa každým rokom znižuje
  • V súčasnosti jej cena rapídne rastie, dôvodov je viacero.
  • Pocítime prudké zvyšovanie aj na Slovensku?
gab-pili-154696-unsplash
unsplash.com
  • Ropa je veľmi vzácna komodita a jej množstvo sa každým rokom znižuje
  • V súčasnosti jej cena rapídne rastie, dôvodov je viacero.
  • Pocítime prudké zvyšovanie aj na Slovensku?

Bez ropy by sme boli poriadne pozadu. Mnoho a mnoho produktov sa vyrába práve z tejto tmavej a mazľavej látky známej ako „čierne zlato“. Bez ropy by sme sa nemohli smelo prevážať v nadupaných automobiloch. Neexistovali by všadeprítomné plasty, ktorými v súčasnosti zamorujeme planétu. Jednoducho bez ropy by bol náš život menej pohodlný a tým pádom náročnejší. V súčasnosti cena ropy v zahraničí narastá raketovým tempom. Za všetko môže čiastočne Amerika, ktorej klesajú zásoby čierneho zlata. Cenu ropy však ovplyvňujú aj také veci, ktoré s ňou na prvý pohľad nemajú nič spoločné.

Napríklad súčasná nepriaznivá situácia v Sýrii alebo aj vývoj na svetových trhoch. Okrem toho za vyššiu cenu ropy bojujú aj producenti zo Saudskej Arábie, ktorí uzavreli spoločnú dohodu. Cieľom je navýšiť cenu ropy na 65 – 81 € za barel. Zvýšenie cien chcú dosiahnuť umelým znížením jej produkcie. Produkcia zostane znížená takmer do konca roku 2018. Producenti ropy sa o ďalšom postupe dohodnú v júni. Na vplyv ceny ropy má aj plán Američanov, ktorí sa chystajú uvaliť sankcie na Irán. Ten je pritom tretím najväčším producentom ropy na svete.

Kedy pocítime zdražovanie na Slovensku?

Aj napriek zvyšovaniu cien v zahraničí sme na Slovensku zatiaľ extrémny nárast nepocítili. Treba si však uvedomiť, že zmeny na svetovom trhu sa u nás prejavujú až o niekoľko týždňov neskôr. Mali by sme sa tak pripraviť na to, že jedného jarného pekného rána po príchode na čerpaciu stanicu ostaneme nepríjemne prekvapení.

Naše čerpacie stanice totiž preberajú údaje o cenách v zahraničí z rotterdamskej burzy s oneskorením jeden až dva týždne. Iné krajiny sledujú denný vývoj na burzách, a tak sa tam zvyšovanie cien prejavuje takmer okamžite. Zmeny v cenách by sa mohli u nás prejaviť v priebehu dvoch až troch týždňov. Benzín by tak podľa analytikov mohol v súčasnosti zdražieť o maximálne o tri centy. Ak by však cena ropy rástla aj naďalej a vyšplhala by sa na 65 € za barel, tak by sme nárast celkom solídne pocítili aj u nás. Benzín by mohol zdražieť dokonca o 5-10 %.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech