Cigarety sú drahý špás. Ktorá krajina má najvyššie ceny na svete?

  • Fajčenie škodí zdraviu - aj napriek tomu ľudia kupujú dennodenne milióny krabičiek cigariet
  • Niektoré krajiny sa rozhodli „bojovať“ proti fajčeniu zvyšovaním cien do astronomických výšok
  • Toto opatrenie však postupne stráca účinnosť, štáty však aspoň zarobia viac
cigarety
flickr
  • Fajčenie škodí zdraviu - aj napriek tomu ľudia kupujú dennodenne milióny krabičiek cigariet
  • Niektoré krajiny sa rozhodli „bojovať“ proti fajčeniu zvyšovaním cien do astronomických výšok
  • Toto opatrenie však postupne stráca účinnosť, štáty však aspoň zarobia viac

Existujú mnohé závislosti. Medzi tie „najobľúbenejšie“ v našej spoločnosti patria určite fajčenie a pitie alkoholu. Tieto dve závislosti sú zároveň metlou ľudstva, ktorá niektorých ľudí premení na hotové trosky. Pre vlády krajín je však závislosť na alkohole a cigaretách veľmi výnosným obchodom, keďže vďaka tomu vyzbierajú na daniach omnoho viac peňazí. Úplný zákaz fajčenia či pitia alkoholu, ktorý ma na svedomí mnoho zlého tak jednoducho neprichádza do úvahy.

Niektoré krajiny dotiahli ceny cigariet do astronomických výšok, a ak by si očakával, že sa ich predaj rapídne zníži, tak si na omyle. Ľudia si cigarety kúpia nech to stojí, čo to stojí. Závislosť na nikotíne je jednoducho neskutočne silná. Najnovšie pociťujú zvyšovanie cien v Amerike. Starosta mesta New York Bill de Blasio zvýšil cenu za balíček cigariet na 13 dolárov z pôvodných 10,5 dolára. Táto suma je v porovnaní s našimi cenami niekoľkonásobná.

Najvyššie ceny sú v Japonsku

Aj napriek tomu sa nepredpokladá extrémne zníženie predaja cigariet v New Yorku, pretože ľudia v Amerike zarábajú jednoducho omnoho viac v porovnaní so Slovenskom. Inak je na tom Austrália. Tu sa cena pomaly, ale isto šplhá takmer k magickej hranici 40 amerických dolárov za krabičku. V roku 2020 by mala cena za krabičku túto hranicu dokonca prekonať.

Koncom tohto roka sa má daň na cigarety zvýšiť o ďalších 12 %. Austrálii tieto extrémne opatrenia naozaj dočasne pomohli. Zvyšovanie cien prispelo k prudkému poklesu fajčiarov od roku 2010 do roku 2016 o rovných 15 %. Z tohto vyplýva nasledovné: cenu cigariet je potrebné navýšiť na takú úroveň, kedy už prestáva byť pre fajčiara výhodná.

V súčasnosti má však výška ceny na pokles len minimálny vplyv. Počet fajčiarov v Austrálii od roku 2016 poklesol len o 0,2 percenta. Kríza pominula, ľudia zarábajú, a tak sú ochotní obetovať viac peňazí aj na cigarety.

Ceny cigariet, alkoholu a drog v Austrálii patria vôbec k najvyšším na svete. Existujú však ešte dve krajiny, kde sú ceny alkoholu a drog dokonca vyššie. Kraľuje jednoznačne Japonsko. Za ním nasleduje Nový Zéland a tretiu priečku obsadila práve Austrália.

zdroj: dailymail.co.uk , independent.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech