Ďalší emisný škandál na obzore. Opäť je v tom automobilka z Volkswagen Group

  • Značka luxusných automobilov je podozrivá z využívania nelegálneho softvéru vo svojich vozidlách
  • Nemecké úrady po prevalení podozrenia okamžite zahájili vyšetrovanie
  • Ak sa podozrenie potvrdí, bude to už druhý škandál v rámci skupiny Volkswagen Group
audi
flickr
  • Značka luxusných automobilov je podozrivá z využívania nelegálneho softvéru vo svojich vozidlách
  • Nemecké úrady po prevalení podozrenia okamžite zahájili vyšetrovanie
  • Ak sa podozrenie potvrdí, bude to už druhý škandál v rámci skupiny Volkswagen Group

Koncern Volkswagen Group, ktorý vlastní mnohé legendárne značky to má poriadne nahnuté. Automobilka Audi, ktorá spadá pod toto silné zoskupenie má pravdepodobne problém. Ak by sa potvrdil, tak by prepukol obrovský škandál, minimálne na úrovni toho z roku 2015, kedy sa do poriadnej šlamastiky dostala značka Volkswagen. V USA zistili, že spoločnosť Volkswagen inštalovala do modelov na americkom trhu softvér, ktorý umelo maskoval skutočné hodnoty emisií. Softvér sa spúšťal pri emisnej kontrole.

Predstavitelia automobilky sa pod ťarchou dôkazov priznali. Postihnutých malo byť celkovo až 11 miliónov vozidiel. Iba zlomok z nich však jazdil na amerických cestách. Väčšina z nich sa nachádzala v Európe. Od škandálu uplynulo zopár rokov, ale ešte stále nie je na konci. Práve naopak, vynárajú sa nové a nové zistenia. Celkovo bolo od spustenia škandálu obvinených osem osôb. V chládku však sedia len dve. Zostávajúca šestica mala šťastie a neopustila Nemecko, a tak sa spravodlivosti zatiaľ úspešne vyhýba.

V Amerike však vyšetrovanie prebieha naďalej. Obvinenie sa rozšírilo o ďalších manažérov a bývalého generálneho riaditeľa Martina Winterkorna, ktorému v prípade obvinenia z podvodu hrozí rekordných 20 rokov za mrežami. Miesto pobytu bývalého vedúceho predstaviteľa je neznáme.

Audi na podozrenia upozornilo samé

Automobilka Audi, ktorá vyrába luxusné vozidlá je v súčasnosti podozrivá z využívania podobného zakázaného softvéru v šesťvalcových dieselových motoroch, ktoré sú inštalované v luxusných modeloch Audi A6 a v športovo ladených A7-mičkách. Práve pre tieto podozrenia prebieha v súčasnosti preverovanie tejto skutočnosti.

Postihnutých by mohlo byť predbežne 60 000 kusov vozidiel. Z toho 33 000 kusov sa nachádza v Nemecku. Na rozdiel od škandálu značky Volkswagen sa v tomto prípade ani jedno z postihnutých vozidiel nenachádza na území Spojených štátov.

V prípade Volkswagenu prišla na tieto podozrenia tretia strana. Značka Audi to však urobila inak a všetko oznámila. Automobilka podľa vyjadrenia šéfa Ruperta Stadlera zistila určité nezrovnalosti v modeloch A6 a A7, ktoré mali čoskoro putovať k predajcom. Práve preto ich export pozastavila.

Ak vyšetrovanie potvrdí prítomnosť takéhoto softvéru, bude treba vypátrať vinníka, ktorý tieto vylepšenia prikázal nainštalovať. Takáto situácia totiž vrhá zlé svetlo nielen na naftové motory, ale aj samotných výrobcov vozidiel.

zdroj: cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech