EÚ sa chystá klepnúť pašerákom po prstoch. Krabičky cigariet budú očipované

  • Odporcovia čipovania a pašeráci cigariet budú mať o dôvod menej na radosť
  • Európska únia sa chystá zabudovať čip s kódom do každej krabičky cigariet
  • Cieľom je jednoduchá kontrola a odhaľovanie prípadných pašovaných cigariet v rámci EÚ
cigarety
facebook.com
  • Odporcovia čipovania a pašeráci cigariet budú mať o dôvod menej na radosť
  • Európska únia sa chystá zabudovať čip s kódom do každej krabičky cigariet
  • Cieľom je jednoduchá kontrola a odhaľovanie prípadných pašovaných cigariet v rámci EÚ

Čipovanie vzbudzuje zimomriavky na chrbte mnohým, avšak zatiaľ niet dôvodu na obavy. K čipovaniu ľudí vedie ešte dlhá cesta. Ako prvé prídu totiž na rad cigarety. Európska únia chce mať pod kontrolou pohyb cigariet a chystá pre prekvapujúce opatrenie, ktoré pravdepodobne zdvihne cenu za balíček cigariet ešte o kúštik vyššie. Každá jedna krabička či kartón budú od budúceho roka vybavené špeciálnym kódom, ktorý prezradí o pôvode cigariet takmer úplne všetko.

Bude tak pomerne jednoduché zistiť, či boli cigarety pašované, alebo nie. EÚ chce klepnúť pašerákom po prstoch. Ich metódy sú totiž pomerne jednoduché a ziskové. V rámci Únie totiž existuje stále určité množstvo krajín, kde sú cigarety pomerne lacné. Nie je tak prekvapením, že pašeráci využívajú práve tieto krajiny ako zdroj tovaru. Nakúpia lacno a predajú draho. Samozrejme, z takéhoto podnikania neplatia žiadnu daň, a tak vznikajú obrovské škody, ktoré je pomerne ťažké odhadnúť. Predpokladá sa však, že sú vo výške viac ako 11 miliónov eur.

Druhou stránkou je aj to, ako sa takéto peniaze využívajú. Na dobročinné účely to určite nebude. Zbojníci, ktorí bohatým brali a chudobným dávali, už vymreli. Namiesto toho sa tieto peniaze využívajú na nákup zbraní a podporu terorizmu. Označovanie pomocou čipov prezradí úplne všetko – miesto výroby, čas výroby, akým automobilom sa várka cigariet priviezla či v akom sklade bola umiestnená a kde skončila.

Výrobcovia sú proti

Názor EÚ však nezdieľajú samotní výrobcovia, ktorí tvrdia, že pašovanie je síce problémom aj v rámci EÚ, ale najviac cigariet pochádza práve z krajín mimo Únie, na ktoré sa toto pravidlo nevzťahuje. Takže toto opatrenie dokáže znížiť škody, ktoré vznikajú pašovaním cigariet len o jedno percento.

Výrobcom tak pravdepodobne vzniknú vyššie náklady. Vybavenie krabičiek nový značením vyzerá ako jednoduchý proces, ale nie je tomu tak. Každá krabička cigariet bude musieť byť zaradená do novej databázy. Okrem toho bude potrebné preškoliť na zmeny aj pracovníkov vo výrobe. Samozrejme, okrem výrobcov budú musieť vyvinúť aktivitu naviac aj predajcovia. Budú sa musieť zaregistrovať, aby bol o pohybe cigariet maximálny prehľad.

Zdroj: TV Noviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech