Európska únia nám radí, aby sme zatvorili všetky bane a ušetríme milióny

  • Centrum slovenského baníctva na Hornej Nitre dnes zamestnáva stovky ľudí
  • Vzhľadom k prechodu na alternatívne zdroje energie nám však Európska únia odporúča bane zavrieť
  • Ušetrili by sme tak milióny eur, ktoré môžeme investovať do nových technológií na obnovu energie
  • Centrum slovenského baníctva na Hornej Nitre dnes zamestnáva stovky ľudí
  • Vzhľadom k prechodu na alternatívne zdroje energie nám však Európska únia odporúča bane zavrieť
  • Ušetrili by sme tak milióny eur, ktoré môžeme investovať do nových technológií na obnovu energie

V decembri minulého roka náš minister životného prostredia László Sólymos pre rtvs prezradil, že na zhromaždení One Planet Summit sa rozhodlo o ukončení ťažby uhlia na Slovensku, a to do roku 2023. Rozhodnutie sa priamo dotkne najmä hornonitrianskeho regiónu a baní v Novákoch. Práve táto oblasť tvorí jeden z pilotných regiónov v projekte „čistej energie Európskej únie“, a to aj napriek tomu, že ešte stále sa plánuje otvoriť úplne nová prevádzka.

Otvorenie novej bane, ktorá má posilniť ekonomiku regiónu do času, kedy tu baníctvo finálne skončí, by malo stáť 30 miliónov eur a napríklad v roku 2015 sa do nováckych elektrární investovalo 40 miliónov, ktoré však po roku 2021 (kedy ich plánujú z technických dôvodov prestať prevádzkovať) budú už len nenávratnou investíciou vyhodenou do vzduchu.

To však znamená veľmi neefektívne vynaložené financie na miesta, kde budú potrebné len niekoľko rokov, a preto je podľa odborníkov vhodné zamyslieť sa, či spomínaných 30 miliónov eur nie je možné zachrániť a investovať radšej do snahy reformovať región tak, aby ho zatvorenie baní postihlo čo najmenej.

zdroj: pixabay.com

Komisárka Európskej komisie, Corina Creţu, hovorí, že v rámci politiky súdržnosti Európskej únie, je práca na lepšej spoločnej budúcnosti samozrejmosťou. Dodáva, že komisia podniká konkrétne kroky k tomu, aby dopomohla dotknutým regiónom k hladkému prechodu k modernej, udržateľnej a úspešnej ekonomike, ktorá ich nenechá zaostať. Niekoľko diskusií na úrovni hornonitrianskeho regiónu aj spolu s možnými investormi síce prebehlo, no od leta minulého roku nie je celkom jasné, čo sa bude diať. Jasné kroky k transformácií ťažby uhlia na čistejšie získavanie energie ešte nie sú stanovené.

Hornonitrianske bane Prievidza a tvrdia, že celkovo viac než 11 000 pracovných miest regiónu tvoria práve tie spojené s baníctvom, ktoré tu má 900-ročnú tradíciu. Práve preto ministerstvo financií dúfa, že na miesto príde zahraničný investor, ktorý by ako jediný zabezpečil hladký priebeh transformácie oblasti.

Spoliehať sa však na túto možnosť a nevytvárať domácim lokálne podmienky tak, aby boli pyšní na svoju samostatnosť, môže spôsobiť ešte väčší odliv šikovných mozgov či už do iných regiónov alebo dokonca za hranice. Podľa odhadov odborníkov, by zatvorenie elektrární v Novákoch mohlo ročne ušetriť pri dotáciách 100 miliónov až neuveriteľných 500 miliónov eur, najmä čo sa prínosov zdravia obyvateľov týka.

zdroj: pixabay.com

Enviromentálna stránka hornonitrianskeho regiónu je však v alarmujúcom stave a okrem hraničného množstva popolčeku vypúšťaného elektrárňami, Greenpeace varuje pred toxickým znečistením vôd Chemickou továrňou v Novákoch (na ktoré upozorňuje dokonca aj Greenpeace) a na vrch nepridáva ani stará známa klasika, spaľovanie odpadu obcami tak, aby sa vyhli poplatkom. Martin (25), ktorý pochádza z obce neďaleko Novák, nám na celú situáciu prezradil svoj názor:

„Osobne som za zatvorenie baní a prechod na iný spôsob vytvárania energií. Môj názor je určite ovplyvnený skutočnosťou, že pochádzam z postihnutej oblasti. Od mala vidím, ako banská činnosť devastuje okolitú prírodu a biotop (v okolí mizli vodne toky, ktoré sa strácali v baniach, po horách sú nebezpečné trhliny, zosúva sa pôda), pričom sa stále hovori o nízkej kvalite uhlia a neefektivite ťažby. Uhlie ma mizivú výhrevnosť a bane musia byť neustále dotované.

Ja v tom vidím iba mínusy. Ak by boli bane zatvorené, ľudia by určite nezostali bez práce, pretože do regiónu neustále prichádzajú noví zamestnávatelia. A samozrejme, hľadanie riešení pre nové energie taktiež prinesie nové pracovné miesta.“

Zdroj: europa.eujust-transition.info, euractiv.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá