Málá obec na na severe Slovenska ukrýva najpresnejší orloj sveta

  • Pražský orloj je miestom kam zavíta každý turista, ktorý sa rozhodne navštíviť stovežaté mesto
  • Podobné miesto sa nachádza aj na severe Slovenska
  • Slovenský orloj, ako jediný svojho druhu na svete, ukazuje pravý slnečný čas
orloj
wikimedia
  • Pražský orloj je miestom kam zavíta každý turista, ktorý sa rozhodne navštíviť stovežaté mesto
  • Podobné miesto sa nachádza aj na severe Slovenska
  • Slovenský orloj, ako jediný svojho druhu na svete, ukazuje pravý slnečný čas

Slovenský orloj, ktorý sa nachádza v centre námestia na bočnej stene kultúrneho domu v obci s 2700 obyvateľmi a je obľúbenou zastávkou každého, kto sa ocitne na  Kysuciach. Nenápadná obec Stará Bystrica vlastní hotový svetový unikát. Podobný orloj, aký sa tu nachádza nikde na svete nenájdeš. Ale pekne poporiadku. Nápad na odvážny projekt skrsol v hlave akademického sochára Viliama Lovišku, ktorý kompletne navrhol jeho netypický vzhľad.

Kým sa začala realizovať finálna stavba v mierke 1:1 ubehlo množstvo času. Sochár Loviška najprv z hliny vymodeloval zmenšený model. Tento koncept bol následne prepracovaný do výkresovej podoby. Až potom sa začalo s výstavbou. Telo dreveného orloja predstavuje sediacu Madonu.

Pod šindľami, ktorými je obložený sa nachádza drevená nosná konštrukcia, ktorá pozostáva z 80 kusov drevených ramien. Samotný drevený dizajn je iba príjemným bonusom. To, čo ľudí najviac zaujíma je, samozrejme, samotný mechanizmus.

Celosvetový unikát ukrytý na Kysuciach

Pražský orloj prekypuje životom stačí, aby odbila celá hodina. Zmenšená verzia v Starej Bystrici tiež nezaostáva. Na orloji sa nachádza šesť podobizní, ktoré predstavujú známe osobnosti, ktoré sú späté s našou krajinou. Nesmie tu chýbať knieža Pribina, ktorého podobizeň sa nachádza v ľavej hornej časti orloja. Napravo sa nachádza podobizeň kráľa Svätopluka. Anton Bernolák sa pozerá z ľavej dolnej časti, Ľudoví Štúr mu sekunduje sprava.

Medzi osobnosťami nesmie chýbať ani samotný Milan Rastislav Štefánik, ktorému pripadol ľavý výklenok úplne na kraji. Na druhej strane je umiestnený Andrej Hlinka. Čo by to bol za orloj bez pohybujúcich sa sošiek apoštolov? Tých nájdeš aj tu a je ich rovno sedem. O apoštolov sa postaral rezbár Peter Kuník, ktorý ich vytesal do najmenšieho detailu.

Najviac na celom orloji však púta pozornosť samotný astronomický ciferník, odborne nazývaný astroláb. Treba si uvedomiť, že práve astroláb je to, čo robí orloj orlojom. Orloj bez astrolábu je ako cukrová vata bez cukru. O astroláb, ktorý je veľmi komplikovaným prístrojom sa postarala pražská firma SPEL.

Časti astrolábu sú farebne odlíšené. Čierna farba symbolizuje noc, červená má pripomínať úsvit a súmrak a bledomodrá deň.  Astroláb zobrazuje reálnu polohu Slnka a Mesiaca na oblohe. O to, aby bolo všetko dokonalé aj po zvukovej stránke sa stará dvojica zvonov. Väčší odbíja čas a ten menší poskytuje jemnú zvukovú kulisu pri prechádzaní apoštolov. Slovenský orloj, aký si ešte nevidel funguje už od roku 2009 a je najväčšou drevenou sochou na Slovensku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech