Mercedes je až po uši namočený v emisnom škandále. Vyšetrovatelia začali konať

  • Emisný škandál automobilky Volkswagen ešte úplne nedoznel a už je tu ďalší
  • Jeho pôvodcom je ďalší nemecký velikán automobilová spoločnosť Mercedes
  • Všetko prepuklo po tom, čo v piatich vozidlách našli ilegálny softvér na úpravu emisií
mercedes
flickr
  • Emisný škandál automobilky Volkswagen ešte úplne nedoznel a už je tu ďalší
  • Jeho pôvodcom je ďalší nemecký velikán automobilová spoločnosť Mercedes
  • Všetko prepuklo po tom, čo v piatich vozidlách našli ilegálny softvér na úpravu emisií

História sa znovu opakuje. Písal sa rok 2015, keď Američania odhalili vo vozidlách nemeckej značky Volkswagen softvér, ktorého účelom bolo umelo znižovať množstvo emisií pri testoch. Tento prípad pripravil o teplé miestečká mnoho vysokopostavených predstaviteľov automobilovej spoločnosti. Postihnutých bolo odhadom až jedenásť miliónov vozidiel. Aj napriek tomu, že o toto odhalenie sa postarali Američania, najviac dotknutých automobilov sa nachádzalo na území Európy a iba zlomok v Amerike.

Automobilka tak prišla pri odškodňovaní o obrovské peniaze. Ako sa však ukazuje nebola jedinou. Len minulý mesiac padlo podozrenie aj na ďalšiu značku spadajúcu pod zoskupenie Volkswagen Group. Audi sa však na rozdiel od Volkswagenu prihlásilo dobrovoľne, keďže v automobilke zistili určité nezrovnalosti. Postihnutých bolo odhadom 60 000 kusov vozidiel. 33 000 z nich sa nachádzalo priamo na území Nemecka. Kto tento softvér do automobilov Audi nainštaloval je, samozrejme, záhadou.

Poučia sa výrobcovia?

Tieto dva prípady však poukázali na to, ako automobilové spoločnosti šetria, kde sa len dá, a to aj napriek veľkohubým prehláseniam o čistote svojich vozidiel. V konečnom dôsledku však na tom môžu prerobiť a nie ušetriť, ak to niekto odhalí. So škandálmi s umelou úpravou emisií sa akosi roztrhlo vrece. V súčasnosti je pohľad vyšetrovateľov zameraný na automobilku Mercedes. V piatich modeloch vozidiel bola totiž odhalená podobná úprava zameraná na znižovanie emisií.

Túto nezrovnalosť odhalila kontrola Nemeckej federálnej agentúry pre motorovú dopravu (KBA). Automobilka tak dostala od vlády príkaz zaistiť 238 000 modelov na území Nemecka, ktoré by mali obsahovať túto nelegálnu úpravu. Nemecká vláda môže tento príkaz nariadiť iba na území svojej krajiny. Počet automobilov vybavených nelegálnym softvérom v rámci celej Európy je však omnoho vyšší. Celkovo by sa mohlo jednať o 774 000 vozidiel.

Podľa ministerstva dopravy majú problém vozidlá Mercedes-Benz triedy C, Vito a GLC. Podla magazínu Spiegel najnovší škandál spustil obrovský hnev ministra dopravy Andreasa Scheuera, ktorý sa vyhrážal, že spoločnosti Daimler, ktorá značku Mercedes vyrába vyrúbi pokutu vo výške 3,75 miliárd eur.

zdroj: sky.com , autoexpress.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech