Plasty zakázali aj pod Ďumbierom. Na Štefáničke už jednorazové plastové fľaše nekúpite

  • Zbohom plastom dáva aj chata Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom.
  • Studené osvieženie v umelohmotnej fľaši tu už nenájdeš.
BeFunky-collage (47)
Flickr/Govisity.com, pexels.com
  • Zbohom plastom dáva aj chata Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom.
  • Studené osvieženie v umelohmotnej fľaši tu už nenájdeš.

Znečistenie našej planéty plastovým odpadom a neudržateľná spotreba tohto materiálu človekom je téma, ktorá v posledných mesiacoch rezonuje nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku. Svojou troškou sa k zelenej planéte rozhodli pridať aj v Nízkych Tatrách. Na obľúbenej Chate Milana Rastislava Štefánika, pod najvyšším vrcholom pohoria, už plastové fľaše na jedno použitie nenájdete.

„Naši milí návštevníci chaty. Nakoľko je okolo nás stále viacej plastov, tak sme si povedali, že každý by mal začať od seba, a že je to častokrát len naša pohodlnosť, tak už na chate nebudeme predávať nápoje v malých jednorázových plastových fľašiach. Na chate vám načapujeme čo len budete chcieť, ale ak si budete chcieť zobrať niečo so sebou, tak vám to môžeme načapovať už len do vašej fľašky, ktorú môžete použiť aj viackrát. Za pochopenie ďakujeme.“. Takýto odkaz pred niekoľkými dňami zverejnili pracovníci Štefáničky na sociálnej sieti Facebook.

Verejnosť na tento krok zareagovala veľmi pozitívne, až je to na slovenské pomery prekvapujúce. Všetci si však zrejme uvedomujeme, že plastový odpad na hory a do národným parkom chránených území jednoducho nepatrí. Chatár Igor Fabricius, ktorý túto funkciu zastáva už dlhých 27 rokov pre MY Bystrica povedal, že k rozhodnutiu zastaviť predaj plastových fliaš, ho inšpiroval dokument o separovaní odpadu v Škandinávii a myšlienka Indie o zákaze používania jednorázových plastov. Keď to vraj dokážu v Indii, problém to nebude ani pod hrebeňom Nízkych Tatier.

Nápoje v plastových fľašiach si teda na Štefáničke už nekúpite, no namiesto toho si stále môžete pochutnať na najvyššie načapovanom pive na strednom Slovensku. To, ako aj všetok ďalší materiál a zásoby tu stále ľudia vynášajú na chrbtoch. Ročne ide v priemere o 40 ton zásob a materiálu.

zdroj: interez.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá