Prečo sú pracovné porady počas prechádzok populárne medzi ľudmi ako Zuckerberg či Obama?

  • Pracovné porady medzi štyrmi stenami sú jednou z najnudnejších aktivít pre zamestnancov
  • Seriózna atmosféra na nadšení nepridáva a kreatívne nápady mnohokrát neprichádzajú
  • Úspešní ľudia si to uvedomujú a porady riešia úplne inak, napríklad počas dlhej prechádzky v prírode
skynews-mark-zuckerberg-zuckerberg_4137034
Getty Images
  • Pracovné porady medzi štyrmi stenami sú jednou z najnudnejších aktivít pre zamestnancov
  • Seriózna atmosféra na nadšení nepridáva a kreatívne nápady mnohokrát neprichádzajú
  • Úspešní ľudia si to uvedomujú a porady riešia úplne inak, napríklad počas dlhej prechádzky v prírode

Pracovné porady častokrát prebiehajú nasledovne, šéf zvolá poradu pri okrúhlom stole, zamestnanci by tam najradšej ani neboli, ale čo keď sa inak nedá. Atmosféra býva dusná pretože sa od samotných zamestnancov očakáva, že prispejú nejakým tým zaujímavým návrhom či nápadom. V skutočnosti je to však tak, že na porade počuť najviac hlas šéfa a zamestnanci sú ticho. V takejto neprirodzenej atmosfére očakávania jednoducho kreatívne myslenie akosi nefunguje.

Jednoducho povedané, klasické pracovné porady v 21. storočí akosi nefungujú. Mnohí úspešní ľudia, ktorí stoja za tými najlepšími spoločnosťami sveta si tento fakt už dávno uvedomili, a preto zaviedli netypické pracovné porady pod holým nebom na čerstvom vzduchu. Čerstvý vzduch má totiž obrovskú silu a prebúdza našu myseľ. Zmiznú všadeprítomné šedé steny a okolo sa otvorí obrovský voľný priestor. Prechádzka rozprúdi krv, a tak sa nápady priam hrnú. Pozri sa na všetky výhody, ktoré ti môže priniesť práve zavedenie tzv. walking meetings.

Kreatívne myslenie pracuje na plné obrátky

Výskum na Stanfordskej univerzite potvrdil vyššie uvedené. Ľudia, ktorí sa zúčastňovali porád na čerstvom vzduchu prichádzali s omnoho lepšími nápadmi. Ich myšlienky priam sršali kreativitou. Prechádzka mala pozitívny vplyv na kreativitu až u 60 % ľudí.

Strach z vedúceho zmizne ako švihnutím čarovného prútika

Prísne vyzerajúci vedúci je niekedy postrachom celého kolektívu a aj preto sa niektorí zamestnanci poradám vyhýbajú ako čert krížu. Ak sa vyhnúť nedokážu, tak sú radšej ticho. Obavy sú jednoducho na mieste. Čo ak sa ich návrh stretne s odmietnutím? Prechádzka aktivizuje celé telo a pôsobí neformálne, a práve preto sa počas nej odvážia predniesť svoj návrh aj tí bojazlivejší.

Vytráca sa hierarchia

V kancelárii počas porady to mnohokrát pôsobí extrémne formálne. Šéf je hlavou a ostatní len prikyvujú. Pri prechádzke sa celá hierarchia automaticky vytratí. Ľudia sa cítia uvoľnene a šéfa vnímajú inak. Hranice sa strácajú a vzniká priateľská atmosféra, počas ktorej nie je problém komunikovať aj so šéfom ako s kamarátom. Komunikácia sa mnohokrát prehupne aj do inej roviny než len pracovnej. Automaticky sa tak obrusujú hrany a vzťahy sa zlepšujú.

Zamestnanci pocítia príval energie a chuť do práce

Pri celodennom sedení v kancelárii sa obrovskou rýchlosťou vytráca životná energia a výkonnosť zamestnanca klesá. Stačí však polhodinová prechádzka, baterky sa dobijú a zamestnanec ožije. Po návrate svoju prácu odvedie omnoho lepšie.

Zdravotné hľadisko

Sedavá práca prináša mnoho rizík. Človek je jednoducho prispôsobený na pohyb a sedenie mu moc nesvedčí. Stačí len 30 minút denne a poďakuje sa ti nielen srdce, ale aj hlava. Drasticky sa totiž zníži riziko ochorení, ktoré kosia čoraz mladšie ročníky.

zdroj: czechcrunch.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech