Predbehli nás Česi, Rakúšania aj Poliaci. Aká je kvalita života na Slovensku v porovnaní so svetom?

  • Na základe indexu SEDA poznáme silné a slabé stránky každej krajiny sveta
  • Vďaka týmto údajom bol vytvorený rebríček krajín, ktoré ponúkajú najlepšie podmienky pre život a vyzerá to tak, že život v Európe nie je vôbec na zahodenie
  • Na ktorom mieste sa umiestnilo Slovensko?
hrad-ba-siu-foto
Startitup
  • Na základe indexu SEDA poznáme silné a slabé stránky každej krajiny sveta
  • Vďaka týmto údajom bol vytvorený rebríček krajín, ktoré ponúkajú najlepšie podmienky pre život a vyzerá to tak, že život v Európe nie je vôbec na zahodenie
  • Na ktorom mieste sa umiestnilo Slovensko?

Žiť v Európe sa naozaj oplatí. Podľa výsledkov spoločnosti Boston Consulting Group, ktorá pri tvorbe najnovšieho rebríčka využila údaje z tzv. SEDA indexu, sú niektoré európske krajiny tým najlepším miestom pre život. Zabudni na Ameriku alebo Anglicko, veľkosť neznamená lepší život. V prvej desiatke sa nachádza až 9 európskych krajín, a to už je čo povedať. V prieskume sa ocitlo aj Slovensko, ale „až“ na 33. priečke.

Na prvý pohľad nie je miesto 33 práve najpozitívnejšie umiestnenie. Treba však upozorniť, že výsledok našej malej krajiny nie je vôbec taký zlý. Rebríček totiž obsahuje 152 krajín sveta. Okrem toho za nami zaostali krajiny ako Chorvátsko, ktoré skončilo na 40. priečke alebo napríklad Grécko na 42. priečke. Za pozornosť stojí aj to, že sme dokonca prekonali obrovské Rusko, ktoré sa umiestnilo na 59. mieste. Jednoducho povedané, nie sme na tom až tak zle.

Predbehli nás však naši bratia Česi, ktorí obsadili 24. priečku. O jedno miesto vyššie od nás sa umiestnili Poliaci. Rebríček SEDA berie pri výpočte výsledného skóre do úvahy nasledujúce ukazovatele: prostredie, vládu, obyvateľstvo, rovnosť, infraštruktúru, príjem, ekonomickú stabilitu, zamestnanosť, zdravie a vzdelanie. Každá jedna z týchto položiek dostane bodové hodnotenie. Následne sa vytvorí výsledné bodové skóre.

Pozrime sa však na Slovensko ako také. V čom sme excelovali a v čom by sme sa mali zlepšiť? V rovnosti sme na tom extrémne dobre a získali sme skóre 95,9.  Takisto sa môžeme pochváliť výsledkom v oblasti zdravia, kde sme si vyslúžili hodnotenie vo výške 83 bodov. Menej ružové je to v oblasti vzdelania. Tu sme dostali 59,5 bodov. No a existuje jedna oblasť, v ktorej sme totálne pohoreli a to je oblasť platov. Tu sme dostali iba 40,2 bodov. Celkové skóre SEDA pre našu krajinu tak predstavuje 67,4 bodov.

Desať najlepších krajín pre život:

Krajna Počet obyvateľov/miliónov Skóre SEDA
1. Nórsko 5,1 85,3
2. Švajčiarsko 8,2 83,8
3. Island 0,3 83,7
4. Luxembursko 0,6 83,2
5. Dánsko 5,6 82
6. Švédsko 9,7 81,9
7. Singapúr 5,5 81,8
8. Fínsko 5,5 81,3
9. Rakúsko 8,5 80,3
10. Holandsko 16,9 80,3

zdroj: bcg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK