Raj pre milovníkov vzdelávania zadarmo. Populárny portál Khan Academy dostal českú podobu

  • Vzdelávací portál Khan Academy, ktorý ponúka špičkové kurzy úplne zadarmo dostal českú mutáciu
  • Do češtiny však nebola preložená len webová stránka, ale aj viac ako 200 videí a 250 cvičení
  • Kto miluje matematiku, kozmológiu, informatiku alebo umenie si príde definitívne na svoje
.jpg
TedX
  • Vzdelávací portál Khan Academy, ktorý ponúka špičkové kurzy úplne zadarmo dostal českú mutáciu
  • Do češtiny však nebola preložená len webová stránka, ale aj viac ako 200 videí a 250 cvičení
  • Kto miluje matematiku, kozmológiu, informatiku alebo umenie si príde definitívne na svoje

S online kurzami sa dnes roztrhlo vrece. Niektoré sú platené a iné sú zdarma. Kvalita naprieč celým spektrom kolíše. Nájdeš kurzy zdarma, ktoré priamo konkurujú plateným kurzom, čo sa kvality týka a naopak. Platené vzdelávanie nemusí byť vždy na vyššej úrovni. Najdôležitejšia je aj tak chuť pustiť sa do učenia. Kto ju nemá, tak mu jednoducho žiaden kurz nepomôže.

Khan Academy je neziskovou organizáciou, ktorá bola založená v roku 2006. V názve má meno svojho zakladateľa Salmana Khana, ktorý sa rozhodol pre poskytovanie kvalitného vzdelávania komukoľvek na svete, a to úplne zadarmo. Nie každý človek má totiž možnosť vzdelávania na úrovni. Takto stačí len počítač, pripojenie na internet a domácu verziu školy máš okamžite k dispozícii.

Učenie nenásilnou formou

Všetko pritom začalo úplne nevinne. Zakladateľ sa jedného dňa rozhodol pomôcť svojej sesternici a doučovať ju matematiku cez internet, pretože ich delila obrovská vzdialenosť. Sesternica bola s výukou natoľko spokojná, že šírila svoje pozitívne skúsenosti s ďalšími členmi rodiny. Chýr o kvalitných kurzoch sa šíril rýchlosťou blesku. Rodina aj priatelia prejavovali o kurzy záujem. Osobná výučba by však nebola možná, a tak sa Salman rozhodol presunúť svoje video kurzy priamo na populárne YouTube.

A tak sa začala cesta k úspechu. O kurzy bol záujem a počet odberateľov utešene narastal. Salman sa preto rozhodol opustiť svoju prácu finančného analytika a venovať sa tvorbe videí na plný úväzok. Dnes sa k videám dostaneš buď priamo cez YouTube kanál alebo cez webovú stránku, ktorá ponúka funkcie naviac. Vzdelávacie videá sú realizované pomerne zaujímavou formou.

Salman využíva grafický tablet od Wacomu a kresliaci program SmoothDraw 3. Obrazovku zachytáva pomocou Camtasia Studio. Všetko čo hovorí názorne ukazuje okamžite priamo na obrazovke. Výučba prebieha zábavnou a nenásilnou formou. Aj preto Khan Academy zožala taký obrovský úspech. Organizácia funguje na báze dobrovoľných príspevkov. Okrem dobrých ľudí z celého sveta ju vo veľkom podporuje aj Nadácia Billa a Melindy Gatesových  či spoločnosť Google.

Video kurzy však boli donedávna len v angličtine. Kto nerozumel, mal jednoducho smolu. Dnes sa však môžeš smelo učiť, aj keď tento jazyk neovládaš. Ľudia z projektu Khanova škola sa totiž pustili do práce na českej mutácii. V súčasnosti je k dispozícii česká verzia webu plus viac ako 200 videí a 250 cvičení. Učiť sa môžeš aj ty. Stačí len kliknúť.

zdroj: czechcrunch.cz , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech