Slovensko získalo na najprestížnejšej svetovej súťaži vín rekordný počet medailí

  • Naša krajina sa tento rok opäť zaradila medzi svetovú vinársku špičku
  • Z parížskej súťaže si poklady z našich viníc odniesli až 19 zlatých a 62 strieborných medailí
vinko
vinárstvo Ostrožovič/pexels.com
  • Naša krajina sa tento rok opäť zaradila medzi svetovú vinársku špičku
  • Z parížskej súťaže si poklady z našich viníc odniesli až 19 zlatých a 62 strieborných medailí

Parížska Vinalies Internationales je 5-dňovou šnúrou degustácií, počas ktorých vyberajú najuznávanejší degustátori pod prísnym dohľadom Medzinárodnej únie enológov to najlepšie spomedzi tisícok vín z celého sveta. Slovensko na súťaži zastupovala enologička Edita Ďurčová, ktorá bola dokonca členkou vo svetovo uznávanej komisii.

Tento rok meral cestu do Paríža rekordný počet našich vín. Súťaže sa zúčastnilo až 251 slovenských reprezentantov, ktorí nám vo svete urobili aj tento rok veľmi dobré meno. Dnes už vieme kompletné výsledky 24. ročníka výstavy, v ktorej sa úspechu dočkali len skutoční matadori vinárskeho priemyslu.

Slovenské vína excelovali na plnej čiare a vytvorili rekord v počte získaných medailí v jednotlivých kategóriách. Rok 2018 sa zapíše ako rok, v ktorom vína z našich viníc získali spolu 81 medailí, z toho 19 zlatých.

Všetky slovenské ocenenia v tomto roku prekonalo vinárstvo J. & J. Ostrožovič ziskom ocenenia Trophée Vins Liquoreux. Jeho Tokajská výberová esencia ročníka 2000 sa tak stala najvyššie hodnoteným vínom vo svojej kategórii. S rovnakým vínom si vyslúžili aj titul Trophée de la Catégorie, čo je Šampión kategórií.

Aj tieto medaily dokazujú kvalitu hrozna, dopestovaného v miestnych vinohradoch, ktorú umocnila špičková technológia a poctivá práca v pivnici. Je za ňou 26 rokov skúseností rodinnej firmy Ostrožovič. Ocenenia tohto formátu sme tu pritom nemali od roku 2010, kedy ho získalo vinárstvo Mrva & Stanko za ružový Cabernet Sauvignon.

Napriek tomuto úžasnému úspechu Paríž nepatril len Ostrožovičovcom, ale celej slovenskej reprezentácii a ich vynikajúcim bielym suchým, sladkým a ružovým vínam. Na parížskej výstave sa tento rok darilo hlavne aromatickým odrodám, ako Devín, Tramín, Müller-Thurgau, Pálava alebo Irsai Oliver, ktoré získali väčšinu slovenských medailí.

Excelentne si viedlo aj vinárstvo Château Topoľčianky, ktoré získalo 3 zlaté a 6 strieborných medailí, nezaostávalo ani vinárstvo Vinkor s 2 zlatými a 3 striebornými medailami. Aj vďaka týmto oceneniam sme sa stali treťou najúspešnejšou krajinou, hneď po takých vinárskych veľmociach, akými sú Francúzsko a Portugalsko.

Tohto roku na výstave pôsobilo 160 špičkových degustátorov 40 národností a posudzovali spolu 3 471 vzoriek zo 47 krajín sveta. Slovensko poslalo do Paríža doteraz najväčšiu kolekciu vín a prakticky každé tretie si odnieslo medailu.

Rok čo rok slovenské vinárstva dokazujú, že víno sa pre cudzincov stáva vynikajúcou pozvánkou na návštevu našej krajiny. U nás doma zase predstavuje výzvu, aby sme vinohrady dávali do poriadku, nestavali v nich vily a diaľnice, ale investovali do vinohradníckej infraštruktúry a zachovania hodnotných tradícií.

Kompletný zoznam medailových vín nájdeš TU.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá