Fantómová jaskyňa či les, v ktorom miznú ľudia. 10 záhadných miest Slovenska, ktoré hneď dostaneš chuť preskúmať

  • Za záhadnými a tajuplnými miestami nemusíš cestovať tisícky kilometrov
  • Nájdeš ich mnoho priamo u nás na Slovensku
  • Článok bol pôvodne uverejnený v júli 2020
TASR/Roman Hanc
  • Za záhadnými a tajuplnými miestami nemusíš cestovať tisícky kilometrov
  • Nájdeš ich mnoho priamo u nás na Slovensku
  • Článok bol pôvodne uverejnený v júli 2020

Stonehenge, Area 51, Bermudský trojuholník či egyptské pyramídy. To sú v histórii ľudstva snáď najzáhadnejšie miesta našej planéty. Za tajomnými miestami však nemusíš cestovať tisícky kilometrov, pretože ich nájdeš aj u nás na Slovensku. V článku ti ukážeme 10 najzáhadnejších miest našej krajiny, o ktorých si možno dodnes ani len nepočul.

Nebudeme ťa však trápiť so strašidelnými domami, miestami, kde údajne Slováci videli mimozemšťanov, či inými hlúposťami. Predstavíme vám zaujímavé miesta opradené legendami a tajomstvami, ktoré ak sa rozhodneš navštíviť, spoznáš i poriadny kus Slovenskej prírody a histórie.

Val obrov

Tiahne sa od vrchu Sitno neďaleko Banskej Štiavnice. Pokračuje na juh naprieč Štiavnickými vrchmi cez obce Pečenice, Dudince a Dolné Semerovce až po rieku Ipeľ. 60 kilometrov dlhý, 15 metrov široký a až 4 metre vysoký val je tajomným kúskom histórie našej krajiny. Tajomný je jeho pôvod aj samotná stavba.

Podľa legiend tento val postavili obri, niektorí ho dokonca pripisujú mimozemskej civilizácii. Najpravdepodobnejšia je však spojitosť s Rimanmi. Napriek záujmu historikov i verejnosti sa dodnes nevie, kto, kedy a prečo vlastne túto stavbu nazývanú aj Slovenský čínsky múr postavil.


Velestúr

V hrebeni Kremnických vrchov, neďaleko známeho turistického centra Skalka, nájdeš tajomný, 1 254 metrov vysoký vrch Velestúr. V roku 1864 tu archivár Pavel Križko objavil runový nápis v praslovančine vyrytý priamo na jednej zo skál, ktoré dotvárajú prostredie Velestúru. Teórií o vzniku runového nápisu je hneď niekoľko, no najpravdepodobnejšie sú dve.

Prvá z nich je, že nápis pochádza priamo od starých Slovanov, pre ktorých mal byť Velestúr obetným miestom (Veles a Tur sú mená slovanských bohov). Druhá teória hovorí, že nápis je podvrhom z čias národného obrodenia, kedy sa mnohí snažili preukázať významnosť a dlhú históriu Slovanov na Slovensku.

Či už je to tak alebo onak, Velestúr je zaujímavým a tajomným miestom, ktoré by ste pri plánovaní turistiky rozhodne mali zapísať do svojho zoznamu.

Megoňky

Unikátny prírodný úkaz svetového významu nájdete na Kysuciach, neďaleko Čadce. Slovenská prírodná pamiatka Megoňky je nálezisko prírodných pieskovcových útvarov vajcovitého až guľovitého tvaru. V lokalite, kde sa tieto kamenné gule vyskytujú, sa nachádzalo pôvodne 30 guľovitých útvarov s priemerom 25 – 300 centimetrov.

Viaceré však boli časom odvezené do rôznych expozícií. Pôvod obrovských pieskovcových dokonale tvarovaných gúľ nie je dodnes podrobne opísaný. Kým väčšine ľudí je jasné, že ide o unikátny výtvor prírody, existujú i divoké teórie napríklad o mimozemskom pôvode. Ak stále hľadáš dôvod, prečo by si mal toto miesto navštíviť, potom vedz, že nálezisko v Megoňkách je najväčším svojho druhu v celej Európe.

 

Moeraki Boulders in Slowakia #megonky #moerakiboulders #slowakia #boulders

Príspevok, ktorý zdieľa Nela Kumpoštová (@kumpostova.nela),

Mesačná jaskyňa

Vôbec najzáhadnejším miestom dnešného zoznamu je nepochybne práve Mesačná jaskyňa. Tajomnú jaskyňu sprevádza hneď niekoľko povestí, legiend ba až konšpiračných teórií.

Mesačná jaskyňa sa má nachádzať v tatranských lesoch a objaviť ju mal počas Slovenského národného povstania kapitán partizánskej jednotky Antonín Horák, ktorý si približný tvar jaskyne zaznamenal aj do svojho denníka. Dôkazy o existencii jaskyne však nikdy neprišli, a tak ostala Mesačná jaskyňa len bujnou legendou a tajomným miestom našich Tatier. Viac o celom príbehu sa dozviete v našom staršom článku na tomto odkaze.

tatry
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Rondely

Obrovské kruhovité stavby nie sú typické len pre Anglicko, nájdeš ich aj v Maďarsku, Porýní, Čechách, ba i na Slovensku. Ide o tzv. rondely – monumentálne stavby kruhovitého pôdorysu obohnané palisádami a priekopami spravidla so štyrmi bránami orientovanými na všetky svetové strany.

Rondely na Slovensku sú dokonca staršie ako egyptské pyramídy či anglický Stonehenge. Ich vznik historici odhadujú až do obdobia 4500 rokov p.n.l., no presný účel sa doposiaľ zistiť neporadilo. Podľa všetkého však spĺňali najmä obrannú funkciu, boli miestom výmeny tovaru či náboženských rituálov. Na Slovensku sa našlo doposiaľ viac ako 70 rondelov, pričom ten najznámejší ležal pri Svodíne v okrese Nové Zámky.

Holíčske megality

Slovenský Stonehenge. Tak mnohí prezývajú tajomný komplex obrovských opracovaných balvanov s prastarými rytinami v Holíči. Holíčske megality sú najvýchodnejšie lokalizovanou megalitickou stavbou v Strednej Európe. Celkom 22 balvanov, z ktorých najmohutnejší je 6,8 metrov vysoký, dnes už nenájdeme na mieste ich pôvodného nálezu z roku 1988. Holíčske megality sú jednou z najväčších kultúrnych záhad Slovenska a doposiaľ sa nepodarilo objasniť kto, kedy a za akým účelom megalitickú stavbu v Strednej Európe postavil.

Šarkania diera

Jaskyňu Šarkania diera nájdete neďaleko obce Súľov priamo v Súľovských vrchoch. Šarkania diera je národnou prírodnou pamiatkou, ktorá predstavuje významné archeologické nálezisko pozostatkov vyhynutého jaskynného medveďa i pozostatkov ľudského osídlenia z doby kamennej.

Okrem toho jaskyňu už stáročia sprevádza i jedna legenda. Je ňou pôvodný obyvateľ jaskyne – veľký drak, podľa ktorého dostala jaskyňa nakoniec aj svoje meno. Šarkania diera je turistom voľne prístupná a patrí medzi obľúbené víkendové tipy na výlet v okolí Žiliny.

2015-08 Súľovské skaly

Tribečské lesy

Slovenský Bermudský trojuholník medzi medzi Nitrou, Zlatými Moravcami a Partizánskym pokrývajúci väčšinu pohoria Tribeč je miestom, kde za podivných a záhadných okolností miznú ľudia celkom bez stopy.

Vysoká frekvencia prípadov rôznych zmiznutí je možno len zhodou náhod, alebo dokonca úplne vymysleným príbehom. No Tribečské lesy sú už desiatky rokov zahalené rúškom tajomstva. 

Sitno – brána do pekla

Najvyšší vrch Štiavnických vrchov bol už odpradávna opradený rôznymi legendami, príbehmi a povesťami. Mýtické miesto neobišlo ani tvorbu Jána Kollára či Andreja Kmeťa a objavuje sa i v starom slovnom spojení „Do Sitna s tebou!“. 

Spojitosť s peklom pramení v rôznych povestiach, ktoré hovoria o tom, že sa na vrchole Sitno nachádza brána do pekla a to možno preto, že vrchol v minulosti slúžil ako pohrebisko či miesto rôznych obetných rituálov. Okrem toho je Sitno aj najsevernejším a oporoným bodom Valu obrov, o ktorom sme písali na začiatku tohto článku.

Čachtický hrad

Jednoznačne najtajomnejšia kultúrna pamiatka Slovenska je hrad Čachtice, ktorý bol domovom Alžbety Bátoriovej. Tá mala podľa najrôznejších legiend a povestí vládnuť vo svojom panstve krutou neľudskou rukou. Alžbeta Bátoriová je často označovaná za najznámejšiu masovú vrahyňu ako Slovenska, tak i celého Uhorska.

Podľa rôznych príbehov mal byť Čachtický hrad miestom týrania, mučenia a zabíjania najmä mladých dievčat, od ktorých mala Čachtická pani čerpať energiu a krásu. Napriek pravdepodobne zbytočne prehnaným príbehom musíme uznať, že legenda o krvilačnej Alžbete Bátoriovej Čachticiam rozhodne v rozvoji cestovného ruchu pomohla, čo nikdy nie je na škodu.

Čachtice castle

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá