Slovenský vedec Peter Tatarko vyvíja špičkové letecké keramické materiály

  • Peter Tatarko je slovenský vedec, ktorý na pár rokov zakotvil na univerzite v Londýne
  • Aj napriek výhodnejším podmienkam v zahraničí sa rozhodol vrátiť na Slovensko
  • Práve tu sa bude celé dva roky venovať tomu, čo ho najviac baví - výskumu leteckých materiálov
vedec
wikimedia.org
  • Peter Tatarko je slovenský vedec, ktorý na pár rokov zakotvil na univerzite v Londýne
  • Aj napriek výhodnejším podmienkam v zahraničí sa rozhodol vrátiť na Slovensko
  • Práve tu sa bude celé dva roky venovať tomu, čo ho najviac baví - výskumu leteckých materiálov

To, že mladí ľudia odchádzajú do zahraničia, je fakt. Pre niektorých Slovákov je útek za hranice jedinou možnosťou zárobku. Ľudia, ktorí opúšťajú Slovensko, sa však delia na dve skupiny. Jednej z nich ide iba o zárobok, a tak pracujú na nekvalifikovaných pozíciách. Druhou, pre Slovensko dôležitejšou skupinou, sú ľudia, ktorí odídu do zahraničia študovať a vybudovať si kariéru. Kvalita vzdelávania na školách západných krajín je totiž na vyššej úrovni. Ale je tiež mnoho ľudí, ktorí ukončia prestížne univerzity na Slovensku, no odchádzajú pracovať do zahraničia na lukratívne pozície. V zahraničí následne väčšina z nich aj zostane.

Významná spolupráca s výrobcom lietadiel

Vedec Peter Tatarko patrí práve do tejto skupiny. Na rozdiel od mnohých sa však rozhodol vrátiť späť na Slovensko aj napriek výhodnejším možnostiam, ktoré mal v Londýne. V hlavnom meste Veľkej Británie totiž študoval na univerzite Queen Mary. Peter v zahraničí nadviazal spoluprácu s jedným z najväčších výrobcov lietadiel na svete – spoločnosťou Airbus, ktorá má obrovský cieľ – supersonické lietanie. Budúcnosť komerčného lietania bude s veľkou pravdepodobnosťou práve v cestovaní nadzvukovou rýchlosťou.

Výrobcovia sa preto snažia vyvíjať nové, dokonalejšie materiály, ktoré tieto lety vydržia. Trup lietadiel sa totiž pri obrovských rýchlostiach pri prelete atmosférou dokáže zahriať až na 2 000 stupňov Celzia, čo by konštrukcia bežných lietadiel súčasnosti vôbec neprežila bez vážnych poškodení. Nadzvukové lietanie umožní rapídne skrátenie letov z jednej časti zemegule na druhú. Na nadzvukových lietadlách pre komerčné využitie pracuje aj NASA v spolupráci s firmami Lockheed Martin alebo Boeing.

Peter mal vďaka usilovnému trojročnému štúdiu v zahraničí nárok na nejaký ten grant. O jeden preto požiadal, a to v rámci programu EU s názvom Marie Sklodovska-Curie. Každý záujemca o grant však musí absolvovať minimálne dva roky štúdia v zahraničí. Grant umožňuje vedcom prácu v rámci krajín Európskej Únie. Jeho žiadosť bola schválená, a tak sa šikovný vedec bude zdržiavať dva roky prevažne na Slovensku. Tu bude môcť naplno pokračovať vo svojom výskume keramických materiálov, na ktorý získa aj grantový príspevok vo výške 150 000 eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK