Spievať sa naučíte na tréningu, hovorí priekopník capoeiry na Slovensku

  • Richard Széplaki ako prvý v Košiciach založil capoeiristickú skupinu
  • Odvtedy sa rozrástla do desiatich miest
Siemens
  • Richard Széplaki ako prvý v Košiciach založil capoeiristickú skupinu
  • Odvtedy sa rozrástla do desiatich miest

Ako si sa dostal ku capoeire a ako dlho sa jej už venuješ?

Od roku 1994 sa aktívne venujem bojovým umeniam. Capoeira sa mi páčila dlho, ale v Košiciach sa vtedy netrénovala. V roku 2001 som sa ju naučil počas letnej brigády v USA a po návrate na Slovensko som založil skupinu Capoeira Oxumare.

Rišo búra predsudky o informatikoch a okrem IT sa venuje aj capoeire.

 

Bol si teda prvý, kto priniesol capoeiru do Košíc?

Bol som aj pri začiatkoch skupiny Capoeira Amazonas v Chorvátsku, s ktorou dodnes spolupracujeme. Po návrate z USA som sa vydal k našim južným susedom do Maďarska, kde som stretol Mestre Pontapé a začal s ním spoluprácu. Pozval som Brazílčanov z okolitých krajín na Slovensko, aby sme sa mohli učiť capoeiru priamo od ľudí, ktorí s ňou vyrastali odmalička.

Capoeira je tanečno-bojové umenie. Ktorú časť máš na nej radšej? Boj alebo tanec?

Capoeira nie je tanec! :) Capoeira je afro-brazílske bojové umenie, ktoré pozostáva z boja, hudby, spevu, energie, tradície, rituálov a filozofie. Bolo vytvorené okolo roku 1500, keď africkí otroci v Brazílii bojovali proti útlaku otrokárov.

Takéto otočky dáva Rišo na počkanie.

 

Veľa ľudí si pri slove capoeira ako prvé vybaví veľké bubny – patria k nej aj iné nástroje?

Capoeiru HRAJÚ dvaja capoeiristi za sprievodu tradičných hudobných nástrojov, ako berimbau, pandeiro, atabaque, agogo, reco-reco, a spevu ostatných capoeiristov, ktorí stoja v kruhu nazývanom RODA. Nástroje máme v každom meste a každý sa učí hrať na nástroje, spievať, vyrábať si nástroje aj sa o ne starať. Hudba je súčasťou tréningu capoeiry.

Čiže podmienkou tohto umenia je aj hudobný sluch?

Určite je hudobný sluch výhodou, ale nie je podmienkou. Spievať sa naučí každý a v skupine, kde spievajú všetci, sa pár falošných hlasov stratí. Dôležitá je energia, ktorá vzniká pre hudbe a speve. Túto energiu voláme AXE (čítaj aše). A z toho je aj capoeiristický pozdrav AXE CAPOEIRA.

V čase nakrúcania tohto videa bol Rišo AFK – na tréningu capoeiry.

 

Aktuálne sa objavuješ aj vo videu spoločnosti Siemens Healthineers, kde ťa môžeme vidieť v akcii – tu pracuješ s jedným zo spomínaných hudobných nástrojov…

Tento nástroj sa vola BERIMBAU. Je to hlavný nástroj v capoeire. Udáva rytmus, v ktorom hrajú capoeiristi v rode capoeiru. Je v tvare luku s tekvicou, ktorá slúži ako ozvučnica – reproduktor na zosilnenie zvuku. Na strunu sa udiera paličkou a kameňom alebo sa mincou mení výška tónu. Pre rôzne rytmy existujú rôzne typy hier.

Čo by som mal urobiť ako prvé, keď sa chcem tomuto umeniu venovať?

Prísť na tréning.

Celý rozhovor nájdeš tu.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Siemens. 


Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá