Spišský Hrhov: dedina, kde bieli a Rómovia nažívajú v bratskej láske

  • Spišský Hrhov je dedinou, ktorá sa pravidelne objavuje na stránkach tlačených magazínov a v online médiách. Práve tu sa totiž starostovi podarilo nemožné – spojiť dva protiklady do jedného celku. Dnes sa v dedine nachádza aj spoločná škola, ktorá dokazuje, že nič nie je iba čierne alebo biele.
spišský hrhov
facebook.com
  • Spišský Hrhov je dedinou, ktorá sa pravidelne objavuje na stránkach tlačených magazínov a v online médiách. Práve tu sa totiž starostovi podarilo nemožné – spojiť dva protiklady do jedného celku. Dnes sa v dedine nachádza aj spoločná škola, ktorá dokazuje, že nič nie je iba čierne alebo biele.

Spišský Hrhov sa stal v roku 2015 najlepšou dedinou na Slovensku. Za všetkým stojí neúnavný starosta Vladimír Ledecký, ktorý tento rok prednášal aj na známom podujatí TEDxTrenčín. Rozprávanie starostu bolo veľmi zaujímavé. Rozhodol sa spojiť dve naoko znepriatelené rasy pre dobrú vec. Vytvoril obecnú firmu a zamestnal v nej takmer všetkých Rómov, ktorí sa spoločne podieľajú na zveľaďovaní dediny. Vďaka tomu sa v dedine buduje, stavia a vyrába vo veľkom. Dokonca tu nájdeš aj kúpalisko.

ovce v dedineZobraziť celú galériu (3)
zdroj: facebook.com

Rómovia dostávajú za prácu plat a žijú si dobre a spokojne. Aby to fungovalo vo všetkých sférach, je potrebné pracovať aj s mladými ľudmi. Práve preto vznikla aj spojená škola, ktorá nerozlišuje medzi čiernymi a bielymi. Vďaka práci starostu a školy Rómovia dostávajú rovnaké príležitosti a patria aj k najlepším žiakom na Slovensku.

Riaditeľ školy Peter Strážnik si dnes vstup do školy nevie vynachváliť, aj keď pred ôsmymi rokmi ani len netušil, do čoho ide. Dnes vidí obrovský pokrok, ktorý tento krok priniesol. Deti rôznych rás vyrastajú spolu už od malička. Vďaka obecnému podniku a dobrej životnej úrovni aj samotní žiaci v škole radi študujú a chodia do nej načas, čo sa v iných prípadoch povedať nedá. V Spišskom Hrhove žije okolo 1 800 obyvateľov, z toho 350 Rómov. Škola má 300 žiakov, z toho 150 je práve rómskeho pôvodu.

starosta spišského hrhovaZobraziť celú galériu (3)
zdroj: facebook.com

Nie vždy je však jednoduché začleniť rómskych žiakov do kolektívu. Práve pre niektoré problematickejšie prípady tu funguje centrum pedagogicko-psychologického poradenstva, ktoré sa snaží začleniť do tried aj komplikovanejších žiakov. A všetko funguje tak, ako má. Zatiaľ čo okolité dediny stagnujú, Spišský Hrhov neustále rastie. Starosta Vladimír Ledecký sa riadi heslom: „Všetko je možné.“

Najťažšie je dostať do vyučovacieho procesu menšie deti.  Predsa prostredie, z ktorého rómske deti pochádzajú, je dosť izolované od okolitého sveta. K tomu je potrebné pracovať s nimi už od škôlky. Začlenenie do škôlky býva najproblematickejšie. Škola sa snaží zapájať deti do rôznych spoločných aktivít. Tí, čo radi čítajú, majú k dispozícii knižnicu a remeselné triedy. Žiaci sa učia aj zodpovednosti. Vyrábajú si vlastný med, pečú chlieb a starajú sa o ryby v rybníku.

postavičky v dedineZobraziť celú galériu (3)
zdroj: facebook.com

Prípad Spišského Hrhova upútal aj zahraničné online magazíny, ktoré písali samé pozitíva. Do budúcna škola plánuje model výučby zdokonaliť a zapájať žiakov ešte viac do rôznych aktivít. Chce vychovať kvalitných študentov, ktorí by mohli v budúcnosti pokračovať aj v štúdiu na vysokých školách.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK