Tajomný ostrov na Oravskej priehrade je miestom, ktoré stojí za návštevu

  • Oravská priehrada je nádherným miestom, ktoré priťahuje každoročne tisíce turistov
  • Samotná vodná nádrž je výnimočná, na rozdiel od iných ukrýva ešte jedno tajomstvo
  • Je ním na prvý pohľad nenápadný ostrov, ktorý je unikátom v rámci celej Európy
slanický ostrov
oravskagaleria
  • Oravská priehrada je nádherným miestom, ktoré priťahuje každoročne tisíce turistov
  • Samotná vodná nádrž je výnimočná, na rozdiel od iných ukrýva ešte jedno tajomstvo
  • Je ním na prvý pohľad nenápadný ostrov, ktorý je unikátom v rámci celej Európy

Slovensko je krajinou, ktorá by bola rajom pre zahraničným turistov, keby sme si ju vedeli náležite spropagovať vo svete. Takmer každý kút Slovenska ukrýva fantastické miesta. Na svoje si príde úplne každý. Niekto miluje prírodu a hory. Tej je tu dostatok pre každého. Je jednoducho skvostná.

Ďalší uprednostní všetko, čo dýcha históriou. Taký človek môže navštíviť napríklad múzeá či hrady alebo zámky. Pre milovníkov prieskumu je tu nespočetné množstvo známych či menej známych jaskýň. Milovníci vody si tiež prídu na svoje. O zábavu sa postará množstvo prírodných jazier, kúpalísk a vodných nádrží.

Jedným z obľúbených turistických miest je práve vodná nádrž Oravská priehrada, ktorá sa nachádza v severnej časti Slovenska. V priebehu roka ju navštívia tisíce turistov. Tí sa môžu v lete venovať jednému z pestrej ponuky vodných športov. Všadeprítomné strediská poskytujú mnoho možností zábavy.

Veľmi obľúbenou aktivitou je, samozrejme, kúpanie alebo pohodové vodné bicyklovanie. Pre tých, čo majú radi rýchlosť a adrenalín je tu možnosť jazdy na motorovom člne alebo windsurfing.  Ani v zime tu však nie je nuda. Na zamrznutej hladine priehrady sa ľudia prechádzajú či korčuľujú.

Slanický ostrov: Zelená oáza obklopená vodou

Oravská priehrada však ukrýva ešte jedno tajomstvo. Tým je pomerne veľký, stromami zarastený ostrov, ktorý je to jediné, čo ostalo po jednej zo zaplavených obcí. Slanický ostrov ukrýva to, čo zo zatopenej obce Slanica zostalo. Nachádza sa tu Kostol Povýšenia sv. Kríža, ktorý bol postavený medzi rokmi 1766 až 1769. Pôvodne bol kaplnkou, až neskôr v roku 1843 bola stavba rozšírená.

Vo vzácnej historickej stavbe sa nachádza stála expozícia tradičnej ľudovej polychrómovanej plastiky a maľby, ktorú dodala Oravská galéria sídliaca v meste Dolný Kubín. Pôvodná hrobka, ktorá sa tu nachádzala ukrýva expozíciu, ktorá návštevníkov oboznámi s históriou zatopených obcí a tiež s priebehom budovania priehrady. V okolí kostola sa nachádza výstava Oravskej kamenárskej tvorby z obdobia medzi 18. a 19. storočím.

Pred kostolom sa nachádza pomník národovca Antona Bernoláka, ktorý sa v Slanici narodil v roku 1762. Na ostrov sa dostaneš jedine loďou, ktorá premáva už od roku 1973, kedy sa stal ostrov chránenou prírodnou pamiatkou. Plavebná sezóna začína od 7. mája a končí 23. septembra. Prvá plavba začína o deviatej hodine ráno. Celý výlet trvá 90 minút, a to vrátane polhodinovej návštevy ostrova. Loď má kapacitu 96 osôb a dve paluby.

Oravská priehrada bola napustená v roku 1954. Pod jej vodami skončili obce Osada, Slanica, Ľavkovo, Hámre, Ústie, časť obce Bobrov a dokonca aj 2/3 Námestova. Priemerná hĺbka je 15 metrov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech