Tenisky slovenskej značky sa zaradili medzi 10 najlepších na svete

  • Slovensko je krajinou zahraničných firiem, hovorí sa v médiách, nie je to však úplne pravda
  • Stále u nás existujú nefalšované slovenské firmy, ktorých korene siahajú ďaleko do minulosti
  • Jedným z takých pokladov je aj výrobca obuvi Novesta, ktorý ponúka svetovú kvalitu
novesta
novesta
  • Slovensko je krajinou zahraničných firiem, hovorí sa v médiách, nie je to však úplne pravda
  • Stále u nás existujú nefalšované slovenské firmy, ktorých korene siahajú ďaleko do minulosti
  • Jedným z takých pokladov je aj výrobca obuvi Novesta, ktorý ponúka svetovú kvalitu

História slovenského výrobcu obuvi sa začala písať v roku 1939. V tom čase v Partizánskom otvorili svoje brány závody slávneho obuvníka Tomáša Baťu. Práve Novesta je priamym pokračovateľom toho, čo začal Baťa v dávnej minulosti. Závod v čase svojho rozkvetu zamestnával tisíce ľudí. Celkovo ich tu pacovalo takmer 12 000. Obuv Novesta bola obrovsky populárna v celom Československu. Mala nadčasový dizajn a vynikajúcu kvalitu.

Divoké deväťdesiate roky plné privatizovania však spôsobili v mnohých podnikoch otrasy a dostali ich do poriadnych problémov. Novesta sa podobnému osudu nevyhla. Ale prežila, vďaka širšiemu zameraniu svojej výroby. Vyrábala totiž nielen samotnú obuv, ale aj gumárenské produkty. Po problémoch sa podnik rozdelil. Novesta prešla do Česka a na Slovensku zostal podnik s názvom Vulkan, zameraný práve na gumárenské výrobky.

Po roku 2000 sa však oba rozdelené podniky spojili a hlavným sídlom sa stalo opäť Partizánske. Tu sa pokračuje v pôvodnej tradícii a tou je výroba kvalitnej obuvi. Dnes v Noveste pracuje 400 pracovníkov, ktorí vyrábajú dva druhy produktov: tenisky a gumáky.

Prírodná kvalita za dobré ceny

Zaujímavý je aj výrobný proces. Ten je v maximálnej možnej miere zameraný tak, aby mal len minimálny dopad na životné prostredie. Na výrobu topánok sa preto používajú len prírodné materiály. Podrážka sa vyrába z prírodného kaučuku a samotná topánka prevažne z kombinácie bavlny a ľanu. Obuvi na kvalite pridáva využívanie klasickej ručnej výroby. Výbava výrobnej haly dýcha históriou. Moderné automatizované linky tu jednoducho nenájdeš.

Samotná značka je na tento výrobný proces náležite hrdá. Kvalita je  tak naozaj na vysokej úrovni a obuv naozaj vydrží. Obuv slovenskej značky si všimli aj ďaleko za hranicami Slovenska. Magazín GQ z Veľkej Británie sa totiž rozhodol zostaviť rebríček tých najlepších tenisiek na svete. A čuduj sa svete! V prvej desiatke sa umiestnili tenisky z novej kolekcie ITOH. Naša značka obsadila pekné desiate miesto. V rebríčku sa tak ocitla bok po boku svetových značiek, ako sú Adidas či Nike alebo New Balance.

1. Axel Arigato
2. Air Jordan 11 Retro Low
3. Valentino Heroes Reflex
4. Clae a Agnès B
5. Nike Zoom Fly
6. Copson a New Balance 247
7. Balenciaga Triple S
8. Tyler The Creator a Converse
9. Adidas Deerupt
10. Novesta ITOH

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech