Toto je Auto roka 2018 na Slovensku. Žiadny Mercedes, Audi či Škoda

  • Na Slovensku sa každoročne koná anketa o „naj“ auto roka
  • Súčasný ročník ankety je už za nami a včera boli oznámené výsledky
  • Tie boli celkom prekvapivé
auto
facebook.com
  • Na Slovensku sa každoročne koná anketa o „naj“ auto roka
  • Súčasný ročník ankety je už za nami a včera boli oznámené výsledky
  • Tie boli celkom prekvapivé

Anketa Auto roka má na Slovensku dlhú tradíciu. Vôbec prvý ročník sa u nás konal už pred 18 rokmi. V tom čase sa na prvej pozícii ocitla veľmi obľúbená Škoda Fabia, ktorú vďaka jej spoľahlivosti a lacným náhradným dielom môžeme vidieť na našich cestách aj v súčasnosti. Celkovo sa v rebríčku na prvom mieste ocitla značka Škoda 4-krát. Úspech si zopakovala v roku 2009 s luxusným modelom Superb, v roku 2015 hviezdila nová verzia Fabie a poslednú prvú priečku získala s minuloročným SUV-čkom Kodiak.

Víťazné umiestnenia legendárnej značky poukazujú na jej neutíchajúcu obľúbenosť v Česku a na Slovensku. Tohtoročnú anketu ale totálne prevalcovala kórejská automobilka Kia, ktorú niektorí zatracujú a iní na ňu nedajú dopustiť. O jej udomácnení sa u nás svedčí aj pomerne vysoký počet týchto vozidiel na cestách. Dá sa povedať, že jej obľúbenosť je ešte vyššia ako v prípade Škody. Je to totiž jej tretie víťazstvo od roku 2011, kedy sa na prvom mieste umiestnil model Rio. O rok neskôr to bola Kia Sportage.

Kórea obsadzuje Slovensko

Víťazom ročníka 2018 sa stal model Stinger. Je to zároveň najvýkonnejšie, čo kedy z dielní kórejského výrobcu vzišlo. Pôvodný názov konceptu Gran Turismo evokoval rýchlosť. Finálny názov Stinger mu však svedčí omnoho viac. V Európe sa začalo predávať v poslednom štvrťroku 2017. Celkovo tento model získal v ankete 95 bodov.

Na druhom mieste sa umiestnilo vozidlo Opel Insignia, ktoré získalo 77 bodov a bronzovú pozíciu obsadilo Suzuki Ignis s 59 bodmi. V našich končinách obľúbená Škoda sa do prvej trojky nedostala a jej model Karoq ukoristil stále pekné štvrté miesto. Celý zoznam najlepších nájdeš na stránke STOP magazínu.

O tom, že anketa Auto roka nie je len nejakým amatérskym podujatím, svedčí aj porota, ktorá je zložená z pätnástky automobilových novinárov, ktorí pracujú pre známe mediálne značky. Každý z nich za rok otestuje minimálne päťdesiatku vozidiel. Ankety sa zúčastnili všetky vozidlá, ktoré sa začali predávať na slovenskom trhu od 1. januára až do 31. decembra 2017. Celkovo bolo zaradených až 38 vozidiel. Z nich porota vybrala deväť finalistov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech