Vo Venezuele sa rozmáha výmenný obchod. Kaderník tu stojí niekoľko banánov a vajcia

  • Venezuela je typickým príkladom úspešnej krajiny, ktorá padla z vrcholu až na úplné dno
  • Dnes je výkonnosť ekonomiky na takej nízkej úrovni, že chudobným obyvateľom neostáva nič iné, len výmenný obchod
gettyimages-916656370
Pacific Standard
  • Venezuela je typickým príkladom úspešnej krajiny, ktorá padla z vrcholu až na úplné dno
  • Dnes je výkonnosť ekonomiky na takej nízkej úrovni, že chudobným obyvateľom neostáva nič iné, len výmenný obchod

Rýchly úspech prináša o to drastickejší pád. Táto veta sa nevzťahuje len na osoby, ale aj na krajiny. Venezuela bola ešte v päťdesiatich rokoch minulého storočia miestom, kde mal každý všetkého dostatok. V tom čase bola štvrtou najbohatšou krajinou na svete. Obrovské bohatstvo pochádzalo hlavne z ropy. Takzvané čierne zlato predstavovalo sliepku, ktorá rodila zlaté vajcia.

Krajine v tom čase nedokázala konkurovať ani dnes rozbehnutá Čína. Venezuela bola v tom čase až dvanásťkrát bohatšia. Toto bohatstvo si udržiavala po dlhú dobu. Strmý pád na dno spôsobilo spoliehanie sa len na zisky zo samotnej ropy a klinec do rakvy znamenalo aj úmrtie Huga Cháveza, ktorý bol veľmi obľúbeným prezidentom. Jeho nástupca Nicolás Maduro tento úspech nedokázal zopakovať a obyvatelia ho vlastne vôbec nezaujímajú. Po následnom rapídnom poklese cien ropy sa začal začiatok konca.

Peniaze namiesto toaletného papiera

Dnes je krajina v zúboženom stave. Ulice miest ovládli nebezpečné gangy a väčšina obyvateľov sa tak po zotmení zavrie do svojich domovov. Okrem toho tu panuje extrémny nedostatok základných vecí dôležitých pre život. Množstvo ľudí žije na pokraji chudoby a nemôžu si dovoliť nakupovať kvôli obrovskej inflácii. Toto sa podpísalo na celkovom náraste kriminality.

V roku 2016 tu bolo zavraždených takmer 28 500 ľudí. Peniaze sú natoľko znehodnotené, že sa niekedy používajú namiesto toaletného papiera. Najhoršia situácia je v hlavnom meste Caracase. Nebezpečenstvo ide ruka v ruke s nezáujmom turistov, čo má tiež negatívny dopad na príjmy krajiny. Výnosným biznisom sa stalo unášanie ľudí za výkupné. Jednoducho ideálna krajina pre každého kriminálnika. Nedostatok kúpnej sily, spôsobil rozšírenie výmenného obchodu. Peniaze sú jednoducho papieriky.

Napríklad, ak sa budeš chcieť dať ostrihať u kaderníka, tak je takmer isté, že budeš musieť platiť výmenou za suroviny od výmyslu sveta. Kaderník si môže od teba vypýtať zopár banánov alebo vajec. Taxikár zasa môže chcieť za odvoz balíček cigariet.

Ťažký životný údel má však predsa len jedno pozitívum. Vzbudil spolupatričnosť a dôveru medzi chudobnými vrstvami obyvateľstva. Nikdy totiž nebolo možné odísť s reštaurácie s prísľubom, že zaplatíš na druhý deň.

zdroj: bloomberg.com, nytimes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech