Vojna v Bratislave. Kontroverzná stavba pod mostom SNP rozdelila mesto na dva tábory

  • Most SNP bol odjakživa jednou z hlavných dominánt Bratislavy, a tak každý zásah do histórie nepoteší
  • Pod mostom začalo vyrastať turistické centrum, ľudia však s týmto projektom nesúhlasia.
  • Vraj pôsobí ako päsť na oko a narúša statiku mosta
most snp
flickr
  • Most SNP bol odjakživa jednou z hlavných dominánt Bratislavy, a tak každý zásah do histórie nepoteší
  • Pod mostom začalo vyrastať turistické centrum, ľudia však s týmto projektom nesúhlasia.
  • Vraj pôsobí ako päsť na oko a narúša statiku mosta

V Bratislave sa nachádza viacero dominantných stavieb, ktoré navštívi každý turista, ktorý tu zavíta. Most SNP je jednou z nich. Hlavnou atrakciou je, samozrejme, reštaurácia UFO, ktorá ponúka výhľad na celú Bratislavu. Je pravdou, že samotný most slúži už dlhú dobu, a tak sa na ňom podpísal zub času. Komplexná modernizácia by mu jednoducho prospela, avšak čo je veľa, to je veľa, hovoria si obyvatelia Bratislavy.

Pod mostom, priamo pri vchode do reštaurácie UFO, sa totiž buduje nová stavba. Most SNP sa má čoskoro stať národnou kultúrnou pamiatkou, a preto niet divu, že s touto stavbou nesúhlasí ani samotný primátor. Podľa neho totiž stavba porušila odporúčania hlavnej architektky Ingrid Konrad. Do celej situácie sa tak zaangažovalo mesto, ktoré chce vyšetriť, či sa nestala chyba. Mesto totiž nevlastní žiadnu stavebnú dokumentáciu a stavebné povolenie vydal úrad príslušnej mestskej časti.

Vedenie mesta vraj o stavbe vedelo

V jednotlivých mestských častiach Bratislavy sa nachádza celkovo až 15 samostatných stavebných úradov. Najnovšia situácia poukázala na to, že spôsobujú akurát komplikácie a komunikácia s vedením mesta je nedostatočná. Toto tvrdí primátor Nesrovnal. Starosta mestskej časti Petržalka Vladimír Bajan priznal, že spoločnosť Zemegula požiadala miestny stavebný úrad o výstavbu z dôvodu opravy havarijného stavu. Po kritike sa chystá na stavbu pozrieť aj samotný stavebný úrad a následne vydá stanovisko.

Problémovú stavbu má na svedomí spoločnosť Zemegula, ktorá prevádzkuje reštauráciu UFO a pláž pri Dunaji. Práve tejto spoločnosti poslanci mesta už v roku 2016 schválili predĺženie prenájmu pozemkov až do roku 2039 za podmienky, že tu vyrastie centrum pre turistov a cyklistov.


Do celej hry sa zapojil aj občiansky aktivista Miroslav Dragun, ktorý obviňuje primátora Bratislavy z toho, že o stavbe pod mostom SNP vedenie mesta vedelo už v roku 2016. Samozrejme, nečakali žiadnu kritiku, a tak na to neupozorňovali. Po negatívnom postoji verejnosti sa od projektu dištancovali a začali obviňovať mestskú časť a stavebný úrad.

Projektant František Brliť, ktorý má na svedomí minuloročnú rekonštrukciu vozovky na moste, trvá na odstránení stavby čo najrýchlejšie. Podľa jeho názoru totiž stavba priamo vplýva na statiku nosnej konštrukcie mosta.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech