Londýnčanka sa stala najlepšou učiteľkou sveta. V problémovej štvrti učí migrantov

  • 39-ročná Andria Zafirakou učí v škole v problémovej londýnskej štvrti Brent
  • Táto štvrť je známa vysokou kriminalitou kvôli veľkému počtu migrantov
  • Z 30 000 zapojených učiteľov vybrali práve ju. Cenu jej v Dubaji odovzdala hviezda F1 Lewis Hamilton
učiteľ
Flickr/Global Education & Skills Forum
  • 39-ročná Andria Zafirakou učí v škole v problémovej londýnskej štvrti Brent
  • Táto štvrť je známa vysokou kriminalitou kvôli veľkému počtu migrantov
  • Z 30 000 zapojených učiteľov vybrali práve ju. Cenu jej v Dubaji odovzdala hviezda F1 Lewis Hamilton

Odovzdávanie prestížneho ocenenia Varkey Foundation Global Teacher Prize sa konalo už štvrtýkrát. Do súťaže sa každoročne zapájajú tisíce učiteľov z celého sveta. Toto ocenenie je totiž tým najlepším, čo môže učiteľ získať. Je to vlastne akási forma „učiteľských Oscarov“, ktorá podobne ako pri oceňovaní osobností filmového plátna vrcholí bombastickým večerom plným známych tvárí. Vybraní učitelia si aspoň na krátky čas užijú tú pravú hviezdnu atmosféru.

Treba si však uvedomiť, že toto je príbeh obyčajných ľudí a nie celebrít. O to väčší obdiv si zaslúžia. Byť učiteľom v súčasnej dobe nie je vôbec jednoduché. Žiaci sú čoraz problémovejší, a to sa bavíme o klasických školách. Čo však obnáša učenie v škole plnej žiakov z chudobných rodín a prisťahovalcov? O tom by mohla rozprávať práve Andria Zafirakou, ktorá učí v problémovej londýnskej štvrti Brent ešte problémovejších žiakov. Aj napriek tomu na nich nedá dopustiť.

Jej príbeh natoľko upútal porotu súťaže, že sa rozhodli vyhlásiť ju za víťazku tohtoročnej Varkey Foundation Global Teacher Prize, do ktorej sa zapojilo rekordných 30 000 učiteľov. Z tohto množstva bolo vybraných 10 finalistov. Je to vôbec prvýkrát, čo cenu získal anglický učiteľ. Galavečer sa konal v sobotu v ďalekom Dubaji. Podujatie sa nieslo v slávnostnom duchu a zúčastnilo sa ho mnoho celebrít. Samotná víťazka vôbec nerátala s tým, že by sa jej mohlo podariť získať prestížne ocenenie.

Na svojich študentov nedá dopustiť

Na podujatí nebolo možné prehliadnuť hollywoodsku hereckú hviezdu Charlize Theron. Prítomných svojím vystúpením potešila aj speváčka Jennifer Hudson. Cenu svetovej učiteľke za obrovského potlesku odovzdala hviezda F1 Lewis Hamilton. Okrem symbolického ocenenia získala tiež finančnú odmenu vo výške 815 000 eur. V ďakovnej reči apelovala na dôležitosť umeleckých predmetov v školách a vyhlásila, že školy by mali byť pre žiakov bezpečným prístavom.

„Komunita, v ktorej učím, je extrémne rôznorodá a je to jedna z najrôznorodejších komunít na svete. Viem, že ak by bolo možné našu školu otvoriť už o šiestej hodine ráno, tak by pred ňou už o piatej stál rad detí. Sú až natoľko fenomenálne,“ povedala v príhovore. O jej zápale pre svoju prácu svedčí aj to, že sa naučila základy 35 jazykov len kvôli tomu, aby mohla komunikovať zo svojimi žiakmi a ich rodičmi.

Hovorca organizácie vysvetlil dôvody, prečo bola vybraná, jednoducho: „Andria išla proti prúdu. Venovala čas tomu, aby pochopila život svojich študentov mimo školy, navštevovala ich doma, cestovala s nimi v autobuse a niekedy ich dokonca čakala s policajtmi pred bránami školy, aby ich mohla privítať na začiatku školského dňa.“ Vďaka svojmu záujmu a otvorenému prístupu ku každému žiakovi sa stala v komunite veľmi obľúbenou a cenu si naozaj zaslúži.

zdroj: dailymail.co.uk , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech