Ľubo vyhráva FPV Race UAVONIC! Víťazom drona sa stáva…

  • Nedávno sme na Facebooku spustili súťaž v spolupráci so spoločnosťou UAVONIC. Poďme sa pozrieť čomu sa tím venuje, ako dopadli závody a kto vyhral vytúženého drona!
image_1447688337.jpeg
  • Nedávno sme na Facebooku spustili súťaž v spolupráci so spoločnosťou UAVONIC. Poďme sa pozrieť čomu sa tím venuje, ako dopadli závody a kto vyhral vytúženého drona!

 

Spoločnosť UAVONIC sme na našom webe už predstavili. V augustovom rozhovore ste sa mohli dozvedieť, že sa im podarilo expandovať za hranice Slovenska a že pripravujú ďalšie pobočky. V súčasnosti už majú spustený web aj pre nemecky hovoriace krajiny a aktívne pracujú na spustení pobočky v Rakúsku, kde by sa chceli venovať hlavne službám, ktoré poskytujú.

 

 

Medzi najviac využívané služby patria letecké zábery. V auguste nakrúcal UAVONIC UK zábery pre BBC do jednej z častí série Ten Pieces – Somethin‘ Else. Tá sa minulý mesiac dostala do kín na špeciálne premietanie pre žiakov a študentov, na Vianoce ich BBC uvedie aj v televízii. Nezaháľa ani slovenská časť, ktorá v lete pripravovala fotografie a záverečné video k najväčšiemu podujatiu pre fanúšikov lietania SIAF 2015 na letisku v Sliači.

 

Z leteckých záberov sa dá však získať podstatne viac. UAVONIC ešte v máji pripravil testovacie meranie vonkajšieho skladu zásob jednej z veľkých výrobných spoločností na Slovensku. Porovnanie trvania prác, vyťaženia ľudských kapacít a, neodmysliteľne, aj získaných výsledkov priniesol dlhodobý kontrakt s pravidelným meraním zásob každý mesiac. Veľmi aktívne spoločnosť momentálne spolupracuje s poľnohospodármi a vinármi, pre ktorých sa finalizuje projekt multispektrálnej analýzy plodín. „Pomocou multispektrálnej kamery vieme sledovať potrebné spektrum, ktoré rastliny a listy vyžarujú a následnou analýzou vieme poľnohospodárovi alebo vinárovi povedať, v akom stave sa plodiny nachádzajú, či treba v niektorej oblasti pridať alebo ubrať pri polievaní, či rastliny a v ktorej oblasti napadol konkrétny škodca, teda kde je potrebné vykonať postrek,“ priblížil službu obchodný riaditeľ spoločnosti Miloš Šajbidor.

 

 

Pre klientov produkuje UAVONIC aj ortofotomapy pozemkov či 3D modeling budov. Zaujímavou službou sú nepochybne inšpekčné práce. Pomocou preletu nad vybraným zariadením s duálnou kamerou (HD záber a termozáber) vedia určiť technický stav napr. solárnych panelov, kde práve rozdielne teploty ukazujú poškodené panely alebo veterných turbín, kde štandardná prehliadka znamená niekoľkohodinovú odstávku zariadenia. V prípade inšpekcie pomocou drona je možné skrátiť takúto odstávku na niekoľko desiatok minút.

 

Okrem služieb sa UAVONIC venuje v strednej Európe a vo Veľkej Británii distribúcii dronov od spoločností Zero Tech (profesionálne zariadenie HighOne Pro), Xiro (hobby zariadenie Xplorer vo viacerých verziách) a 3DR (Iris+ a novinka Solo). Došlo teda k rozšíreniu portfólia produktov pre hobby segment, pričom nehovoríme o základných rozlíšeniach, ale o dronoch, ktoré aj neprofesionálnemu užívateľovi vedia priniesť 4K zábery (v prípade použitia GoPro kamery) či RAW formáte fotografií (Xplorer V s kamerou od výrobcu). „Kategória hobby užívateľov dronov je veľmi aktuálna a ponuka na trhu je veľmi široká. Do nášho portfólia sa snažíme vyberať produkty, z ktorých si každý môže vybrať ten, ktorý mu najviac vyhovuje. Túto jeseň uvádzame na trh zariadenie Xplorer, ktoré prichádza v troch verziách – bez kamery, s natívnou kamerou od výrobcu a s gimbalom pre GoPro. Je to cenovo dostupné zariadenie, ktoré podáva kvalitný výkon. Zároveň s ním však uvádzame aj zariadenie Solo od nášho overeného výrobcu 3DR. V tomto prípade ideme do exkluzívnejšej kategórie, kde si zákazník naozaj nájde prepracovaný dizajn. Celé zariadenie ako aj aplikáciu pre smartfóny a tablety vyvíjalo 3DR priamo s GoPro, takže užívateľ ovláda cez aplikáciu priamo GoPro kameru a zároveň vidí všetky potrebné údaje priamo o svojom drone,“ priblížil M. Šajbidor.

 

 

UAVONIC sa snaží rozšíriť povedomie o dronoch aj medzi širšiu spoločnosť a ukázať, že bezpilotné lietajúce zariadenia nie sú stroje, ktorých sa treba obávať, ale že dnes sú už svojim prepracovaním naozaj dostupné každému a narábanie s nimi je už viac-menej intuitívne. V nových zariadeniach uvedených na trh je už okrem funkcií ako návrat „domov“ aj funkcia automatického vzletu a pristátia, takže na užívateľovi ostáva naozaj len lietať.

 

V každom prípade je vždy na prvom mieste bezpečnosť. UAVONIC je aktívnym členom združenia UAVAS. Jeho predsedom a zároveň CTO UAVONIC-u je Juraj Dudáš. „Na Slovensku sú jasné pravidlá pre lietanie s bezpilotnými lietajúcimi zariadeniami a získavanie leteckých záberov. Snažíme sa, aby užívatelia mali dostatok informácií o povinnostiach, ktoré musia splniť a, zároveň, aby si uvedomovali zodpovednosť za bezpečnosť pri lietaní. Pre každého, kto má záujem lietať s bezpilotným lietajúcim zariadením sme pripravili krátky manuál, pravidelne zverejňujeme rozhodnutia Dopravného úradu SR a pravidelne sa stretávame na zasadnutiach, kde diskutujeme na aktuálne témy. Je naším cieľom byť aktívnym komunikačným partnerom pre kompetentné inštitúcie a nájsť spoločnú cestu pre bezpečné lietanie a fotografovanie či filmovanie zo vzduchu,“ povedal J. Dudáš pre startitup.sk

 

Víťazom drona sa stáva: František Horínek! Gratulujeme!

Spoločnosť UAVONIC si pre každého prekvapila aj prekvapenie za bezkonkurenčnú cenu! http://online.asbis.sk/3drobotics-iris-smart-dron-tarot-t-2d-brushless-gimbal-kit-pre-gopro_d254687.html 

 

UAVONIC ide ďalej aj v tomto smere. Pre ľudí so záujmom o letecké fotografovanie pripravili špeciálny kurz, v ktorom si prejdú krátkym teoretickým prehľadom i praktickým výcvikom, kde si môžu natrénovať prácu s dronom s kamerou, rôzne vychytávky ešte skôr, ako si zariadenie zakúpia. Viac informácií o kurze získajú záujemcovia na e-mailovej adrese robert.uhrin@uavonic.com.

 

Ostatné dva týždne však mali možnosť fanúšikovia FB stránky startitup.sk tipovať meno víťaza FPV závodu, ktorý na letisku zalietali piloti UAVONIC-u Matej a Ľubo. Už zo samotného traileru k videu bolo zrejmé, že sa lietalo na plno, nebola núdza o strety s prekážkami a kardio cvičenie pri behu k padnutému stroju. Pri nakrúcaní bolo použitých šesť kamier, ktoré riadil náš najskúsenejší pilot-kameraman Marek Beneš. Okrem kamier umiestnených v rôznych častiach dráhy, kamery na profesionálnom UAV zariadení HighOne Pro stíhal aj zábery s dynamickou kamerou na zemi. Výsledok jeho práce i samotného závodu si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

 

  

Ľubo Sládek lieta s bezpilotnými zariadeniami už 17 rokov. „K lietaniu som sa dostal cez modelársky krúžok v Bratislave – Rači. Od začiatku ma bavilo si konštruovať vlastné zariadenia, s ktorými potom môžem lietať. Mojím najväčším koníčkom je letecká akrobacia s RC modelmi, ale vyskúšal som takmer každé zariadenie, ktoré lieta ☺ Vetrone, modely s elektrickým pohonom aj na spalovací motor … skrátka od všetkého niečo,“ uviedol v krátkom rozhovore. „Keď sa rozbehol boom dronov, tak som pri tom nemohol chýbať, musel som si to vyskúšať. Asi po roku mi napadlo osloviť UAVONIC, či by som u nich nenašiel uplatnenie (pozn. redakcie: prvý záujem Ľubo prejavil cez review na FB stránke UAVONICu, kde uviedol, že by bol jeho sen pracovať pre nich). Firma mi ponúkla miesto, kde sa môžem venovať zariadeniam a službám, ako napr. mapovanie a 3D modelovanie objektov. Naviac podľa môjho návrhu postavili aj prvé vlastné FPV závodisko, tak sa nemožno čudovať, že kolega nemal šancu ☺ Ja sám vlastním dva závodné stroje, s ktorými trénujem a pripravujem sa na závody na budúci rok,“ povedal víťaz závodu.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá