Lucia a Tomáš si prerobili byt sami a ušetrili tisíce eur. Ich originálne nápady valcujú Instagram

  • Dvojica Lucia Roštášová a Tomáš Štolc prinášajú na svojom instagramovom profile zaujímavé DIY inšpirácie
  • Prečo sa však rozhodli zdieľať ich domácnosť cez Instagram, nám povedali v rozhovore
archív Lucia Roštášová
  • Dvojica Lucia Roštášová a Tomáš Štolc prinášajú na svojom instagramovom profile zaujímavé DIY inšpirácie
  • Prečo sa však rozhodli zdieľať ich domácnosť cez Instagram, nám povedali v rozhovore

Lucia a Tomáš sú „skoro“ manželia, ktorí stále niečo vymýšľajú a snažia sa využívať všetok svoj čas čo najefektívnejšie. Obaja pochádzajú z malého mesta na juhu stredného Slovenska, kde sa všetci navzájom poznajú a kde sa spoznali aj oni ešte počas strednej školy.

Odvtedy sa toho, samozrejme, veľa zmenilo, presťahovali sa kvôli vysokej škole do Bratislavy a po jej skončení tu ostali aj pracovať. Lucia pracuje na tvorbe stratégie značky v jednej skvelej slovensko-nemeckej e-commerce spoločnosti a Tomáš pracuje ako UX dizajnér pre slovenskú firmu v oblasti IT bezpečnosti.

Lucia Roštášová a Tomáš Štolc
zdroj: archív Lucia Roštášová

Okrem svojej práce sú veľmi aktívni na svojom instagramovom profile a webe, kde prinášajú inšpirácie týkajúce sa bývania, priamo zo svojho bytu. Len na Instagrame majú viac ako 11-tisíc sledovateľov. Ako sa zrodil tento nápad?

„Keď sme sa pred viac ako dvoma rokmi nasťahovali do nášho bytu, začínali sme takmer s prázdnym bytom asi ako väčšina ľudí, ktorí si zadovážia svoje prvé vlastné bývanie. Keďže nám neostalo veľa peňazí nazvyš, rozhodli sme sa rekonštruovať byt postupne a svojpomocne. Nemali sme s tým však žiadne skúsenosti a preto sme sa snažili hľadať odpovede na naše otázky všade možne, hlavne na internete,“ objasňuje Lucia.

Veľa však toho nenašli, čo ich veľmi prekvapilo a priviedlo k myšlienke, že takéto informácie by mohli byť cenné pre každého, kto sa rozhodne svojpomocne si zrekonštruovať bývanie. „Vtedy nám napadlo, že sa o svoje skúsenosti s rekonštrukciou a zariaďovaním bývania podelíme aj s inými ľuďmi. Založili sme instagramový profil @peknebyvat a web www.peknebyvat.sk, kde sme začali našu cestu k vysnívanému peknému bývaniu dokumentovať a písať o tom,“ dodáva.

Tým, že sa rozhodli väčšinu bytu prerobiť svojpomocne či za pomoci rodičov a kamarátov, tak si nemuseli objednávať žiadnu firmu. Sami si premaľovali i obnovili nábytok, ktorý sa v byte už nachádzal, vďaka tomu sa im však podarilo ušetriť približne 5 000 €.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bývanie | DIY inšpirácie (@peknebyvat)

Ako však taká renovácia bytu prebieha a koľko vôbec trvá?

„Napríklad rekonštrukciu kuchyne, ktorá bola našou prvou rekonštrukciou, sme robili takmer tri týždne. Bola to však “kompletka”, pri ktorej predchádzalo samotnej inštalácii kuchynskej linky množstvo iných prác. Napríklad sme, okrem iného, zbúrali jednu zbytočnú priečku, vymenili elektrické rozvody a položili novú podlahu,“ vyjadrila sa Lucia.

Každá rekonštrukcia je podľa dvojice špecifická a je potrebné sa na ňu dobre pripraviť a rátať s tým, že sa môže niečo skomplikovať. „Nám sa osvedčilo mať pri plánovaní časovú rezervu jedného, dvoch dní navyše. Neraz nás to zachránilo. My sme si však vybrali cestu postupného svojpomocného prerábania a zveľaďovania bytu, takže v našom prípade potrvá rekonštrukcia bytu ešte veľmi dlho,“ ozrejmuje dvojica.

Pri zariaďovaní bytu nemali nijakú konkrétnu inšpiráciu, za ktorou by si tvrdohlavo šli. Kuchyňu si síce nakreslili na papier a šli s tým do kuchynského štúdia, či im niečo také vedia vytvoriť, no vo finále sa rozhodovali z ponúk, ktoré sú bežne dostupné. „Dbali sme však na to, aby sme vybrali také kombinácie farieb a funkčné prvky, ktoré nás časom neomrzia, a myslím, že sa nám to aj celkom podarilo,“ hovorí Lucia.

„Čo sa týka zvyšku bytu, tá si prechádza rôznymi fázami a našimi náladami. Keďže už rok pracujeme z domu, niekedy máme chuť, hlavne teda Lucka, aspoň trochu  popremiestňovať dekorácie alebo namaľovať nové obrazy na oživenie,“ dopĺňa Tomáš.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bývanie | DIY inšpirácie (@peknebyvat)

Mnohí si pri pohľade na ich príspevky, povedia, že ide o študovaných dizajnérov. Avšak, opak je pravdou. „Obaja sme študovali na Ekonomickej univerzite, takže možno aj práve preto sme sa po ukončenú VŠ mohli konečne kreatívne vyžiť. A odráža sa to na našom byte,“ objasnila majiteľka bytu.

Usiluje sa dvojica pri zariaďovaní bytu dbať na ekológiu?

„Snažíme sa riadiť heslom, že nie vždy je potrebné kupovať nové veci a zbavovať sa starých, ale práve naopak. Preto sme aj pôvodné zariadenie, ktoré sme mali v byte po nasťahovaní, premaľovali. Takto sme dali druhú šancu napríklad ošúchanej chladničke alebo vstavaným skriniam v chodbe,“ tvrdia.

Šikovný pár sa takisto snaží pri tvorbe rôznych interiérových dekorácií do bytu využívať rôzny baliaci papier z balíkov, ktorý sa dá podľa ich skúsenosti využiť aj takto:

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK