Lucia Lalka a Katka Valachovičová z Gingers – podnikateľky, ktoré prinášajú nový systém vzdelávania

  • Rozprávali sme sa s dvoma neuveriteľne inšpiratívnymi babami, Luciou Lalka a Katkou Valachovičovou, zakladateľkami spoločnosti Gingers, ktorá sa venuje tvorbou e-learningových aplikacii pre školy, firmy a každého, kto sa rád vzdeláva. Dievčatá nám porozprávali o tom, čo je najväčší problém slovenského školstva a ako sa ony dve snažia pomôcť.
collagegg
  • Rozprávali sme sa s dvoma neuveriteľne inšpiratívnymi babami, Luciou Lalka a Katkou Valachovičovou, zakladateľkami spoločnosti Gingers, ktorá sa venuje tvorbou e-learningových aplikacii pre školy, firmy a každého, kto sa rád vzdeláva. Dievčatá nám porozprávali o tom, čo je najväčší problém slovenského školstva a ako sa ony dve snažia pomôcť.

V roku 2003 ste priniesli na Slovensko nový koncept učenia, ľudia často prijímajú zmeny veľmi ťažko. Aké boli vaše začiatky?

Lucia: Naše začiatky boli fajn ☺ Tešili sme sa, že máme vlastnú firmu a nápad, ktorému sme verili. Naše nadšenie a odhodlanie makať nám veľmi pomohlo. A keďže trh nebol vtedy taký presýtený multimédiami, naše produkty klientov zaujali a relatívne skoro sme získali zákazky od rôznych komerčných spoločností.

Katarína: Mali sme jasne zadefinové produkty a výborne pripravenú ponuku ☺ Klienti, pre ktorých sme začali robiť, zmenu konceptu učenia už potrebovali. Na stretnutiach s nami videli, čo dostanú a pochopili to. Bavila ich naša kreativita v učení.

 

Priniesli ste veľmi nevšedný produkt, predpokladám, že ľudia boli veľmi skeptickí. Ako sa vám podarilo presvedčiť ľudí, aby dôverovali niečomu ako internetové kurzy?

Lucia: Urobili sme demo s e-learningovou hrou, ktorú sme nechávali vo firmách. A potom nám klienti volali, že celá firma sa učí variť bábovku ☺ a teda, či neurobíme aj pre ich produkty a značku multimediálne školenie v hravom kreatívnom štýle ☺

Katarína: Pre skeptických klientov sme nezačali robiť. Trend e-learningu v rámci IT už bol vo svete veľmi výrazný. My sme to posunuli ďalej – k edukačnému kontentu, napr. aj ku kurzom, z ktorých sa ľudia učia. Tvoríme ich spojením dizajnu, metodiky a developmentu. Považujem to za kľúčové, ich používatelia sa z nich učia často náročné vedomosti a atraktivita dokáže zmeniť ich postoj z „nebaví ma to, ale musím“ na „páči sa mi to, rozumiem tomu a chcem“.

U klientov sme našimi projektmi získavali silné referencie a mali sme argumenty aj z dát. Klienti nás odporúčali ďalej.

Katka

Ponúkate kurzy aj školám. Sú školy na Slovensku otvorené novým spôsobom učenia?

Lucia: Je to individuálna vec každej školy a jednotlivých učiteľov. Niektorí učitelia sú otvorení a iní nie. Sú školy, ktoré stále nemajú internet, takže e-learningové kurzy ani nemôžu používať… Minulý rok sme rozbehli s naším klientom e-learningový projekt na tému Deti a architektúra. Náš klient pôvodne chodil so svojím tímom po školách a prednášal deťom o architektúre. Mohol absolvovať však len pár škôl z kapacitných, časových aj finančných dôvodov. Potom sa rozhodol vyskúšať e-learning, aby umožnil všetkých deťom a školám prístup k prednáške o architektúre. Vznikla aplikácia, ktorej hlavnou ideou je, aby si deti začali všímať budovy okolo seba, vnímali prostredie, v ktorom sa pohybujú, poznali mená významných architektov, ale aj pochopili, čo je Genius Loci☺ Do tohto projektu sa zapojili stovky škôl z celého Slovenska. Mali sme vynikajúce ohlasy od detí aj učiteľov a aj tento rok ideme v projekte pokračovať ďalej…Viem si predstaviť e-learningy na mnohé témy, ktoré by deťom uľahčili učenie.

Katarína: Školy majú málo financií. Ale môžu ich získavať cez množstvo grantov, keď sa tomu venujú, či už ako školy alebo samotní učitelia cez neziskový sektor. Problémom je, že národný projekt elektronizácie vzdelávania, ktorý je veľkoryso financovaný z eurofondov a školy ho používajú, poskytuje učiteľom kontent, teda kurzy, ktorých kvalita je žalostne nízka. Je to o zmene postoja ministerstva, ale aj konkrétnych škôl a učiteľov, učitelia predsa vedia oveľa viac ako to, čo je v učebniciach. Elektronizácia vzdelávania je predsa príležitosť spraviť veci inak, priniesť do vzdelávania oveľa vyššiu kvalitu – vedomosti, príbehy, špičkové multimédiá a 3D modely, hry, atď.

 

Je nejaký rozdiel medzi staršou a mladšou generáciou?

Lucia: Každý človek, každá generácia má inú minulosť a myslím si, že je ňou čiastočne ovplyvnená. Podľa mňa však záleží hlavne od nastavenia ľudí k súčasným veciam. Môj starý otec Jindro, bol fotograf a kameraman. Celý život vyvolával filmy v komore. Potom si kúpil digitálny foťák a naučil sa Photoshop vo svojich 72 rokoch. Rád sa učil nové veci. ☺ Bol počítačmi a technikou nadšený. ☺

 

Spolupracujete s množstvom ľudí z rôznych oblastí. Podľa akých kritérií si vyberáte svojich spolupracovníkov?

Katarína: Dôležité je, aby boli výborní v tom, čo robia alebo, aby mali potenciál byť raz super. Na to nemusia mať roky skúseností. To sa vždy rýchlo ukáže aj na malých projektoch. Ochotní stále sa učiť nové veci, pracovití a vynaliezaví. Mám rada dizajnérov s dobrým vkusom. ☺

GINGERS

Veľa ľudí si mylne myslí, že spolupráca dvoch žien býva veľmi komplikovaná. Vy však jasne potvrdzujete, že to tak nie je. Čo si na tej druhej najviac vážite a myslíte si, že vďaka tomu ste vytvorili takto úspešný biznis?

Lucia: Máme s Katkou silné priateľstvo, nie sme len biznis partnerky, ale aj kamošky. A máme aj super kouča ☺ Katka je pre mňa veľmi kvalitný človek, je múdra, zdravo realistická, maká a nevzdá sa len tak ľahko ☺. Vážim si, že ma berie takú aká som, že aj keď ja som impulzívny talian, Katka sa vie nad určité veci s ľahkosťou povzniesť.

Katarína: Na Lucii obdivujem najviac jej kreativitu, odvahu a ľahkosť, s akou sa púšťa do vecí. Nielen v zmysle dizajnu a nových nápadov pre biznis, čo je v našej firme skôr jej oblasť, ale aj v zmysle jej postoja k životu. Má nejaký nápad a jednoducho začne niečo robiť. Napr. hneď kresliť storyboard na papier fixkami ☺ Rešpektuje, že som tvrdohlavá a veľký introvert, čo teda nie je ľahké. Vážim si, že mi hovorí veci na rovinu. Má šiesty zmysel pre dizajn a parádny zmysel pre humor ☺

 

Spomínali ste, že by ste chceli rozšíriť svoj biznis aj do iných krajín, ako napríklad Francúzsko. Ako chcete súperiť s už existujúcimi svetovými e-learningovými platformami. Čo je tá pridaná hodnota, ktorú ponúkate vy?

Lucia: Ponúkame komplexný e-learning☺ V našich produktoch striedame rôzne metodiky, interaktívne časti, hry…Nie sme zameraní napr. len na video. U nás je video súčasťou širšieho vzdelávacieho obsahu. Spájame jednotlivé idey a pretvárame informácie na vedomosti. Pracujeme s talentovanými ľuďmi z rôznych oblastí a výsledkom je produkt, ktorý môžu na učenie ľudia využívať dlhodobo, kedykoľvek potrebujú.

 

Školstvo na Slovensku je celkovo veľmi prepieraná téma. Mladí ľudia radšej odídu študovať do zahraničia, pretože doma nenachádzajú správny prístup k vzdelávaniu. Myslíte si, že sa hýbu veci k lepšiemu?

Lucia: Na Slovensku sú šikovní ľudia, ktorí sa snažia niečo pre zlepšenie školstva robiť. Rôzne občianske združenia, ale aj jednotlivci či niektoré súkromné školy, atď. Aj niektoré štátne školy už robia veci inak. Je to však málo. A úprimne, radšej by som išla študovať na zahraničnú univerzitu. Mne najviac vadí princíp memorovania, čiže učenia sa na test. Myslím si, že škola by mala mladým ľuďom pomôcť naučiť sa rozmýšľať, vedieť si utvoriť názor na veci, pomôcť rozvíjať ich schopnosti. Chýba mi u nás učenie cez príbehy, case studies, prednášky s odborníkmi zo zahraničia. ☺

Katarína: Zásadné veci sa nemenia a nevnímam ani vôľu politikov začať meniť systém, pretože si to vyžaduje víziu a veľkú prácu navyše. Väčšina z nich žiaľ rozmýšľa len na 4 roky dopredu, vzdelávanie ich nezaujíma. Vzdelávanie dlhodobo nie je prioritou vlády, dáva naň málo peňazí, potom stačí takéto ministerstvo školstva, obrovská byrokracia a nesmierne množstvo jeho ďalších úradov. Svet sa veľmi rýchlo mení, ale u nás sa deti stále v škole väčšinou učia informácie, ktorým síce nerozumejú, nevedia z nich vytvoriť celok a ani ich používať. Neučia sa dostatočne kriticky myslieť, diskutovať, tvoriť. Teším sa z ostrovov pozitívnej deviácie v občianskom sektore, sú pre mňa dôkazom, že napriek prekážkam treba začať od seba a malými vecami. Ale dlhodobo nemôžu suplovať rolu štátu, ktorý plytvá finančnými a ľudskými zdrojmi a časom.

produkt1

Už sa dlho pohybujete v biznisovom prostredí. Akú radu by ste dali začínajúcim podnikateľkám a podnikateľom?

Lucia: Učiť sa, stále na sebe robiť ☺ Ja sa rada učím napríklad z prípadových štúdií iných inšpiratívnych firiem, študujem si, ako sa vyvíjajú trendy vo svete, chodíme na workshopy. No a ešte si častokrát hovorím niečo v tomto duchu: Buď disciplinovaná a trpezlivá a aj keď niečo nevyjde, vyjde určite niečo iné☺

Katarína: Byť odvážny, pustiť sa do podnikania a naučiť sa zvládať prekážky.

 

Máte veľmi úspešný biznis. Aké výzvy na vás čakajú v najbližšom čase?

Lucia: Veľmi nás zaujíma téma digitalizácie vzdelávania. Chceli by sme rozbehnúť projekt, ktorý by mal pomôcť študentom v ich príprave na prijímačky na VŠ. Hľadáme naň investora. Založili sme tento rok občianske združenie GINGERS academy a budeme sa pokúšať získať prostriedky aj cez granty. Dúfam, že sa nám podarí čoskoro priniesť študentom kvalitné e-learningové apky☺

Katarína: Začali sme venovať aj tvorbe našich vlastných online kurzov na témy mäkkých zručností. Momentálne máme v ponuke prezentačné zručnosti, manažment času a riešenie problémov. Môže si ich u nás kúpiť každý, kto sa chce v tejto oblasti rozvíjať. Na rozvoji mäkkých zručností treba makať dlhodobo. Napr. problémy v práci riešime všetci stále, preto je super mať na webe k dispozícii jednoduché a účinné techniky a prípadové štúdie. Môžem sa tak naučiť riešiť môj aktuálny problém, napr. že všetko robím neskoro, lebo neviem kolegom povedať nie. Čoskoro budeme mať hotový online shop, kde bude možné kúpiť si kurzy na pár klikov. Ale máme ich k dispozícii pre zákazníkov už teraz, stačí nám zavolať alebo napísať ☺

 

A posledná otázka, používate aj vy vaše e-learningy, a ktorý je váš najobľúbenejší?

Katarína: Ja mám najradšej náš kurz Ako sa stať dobrým prezentátorom. Spolupracovali sme na ňom so spisovateľom a publicistom Michalom Hvoreckým, on pred publikom vystupuje veľa. Aj vďaka jeho skúsenostiam sme kurz spravili tak, že je super aj pre ľudí mimo korporátneho a biznis sveta, napr. pre učiteľov, študentov, psychológov, atď.

Lucia: Určite ako sa naučiť upiecť Bábovku ☺ Aj po tých rokoch, aj keď je už starý, stále ma baví ☺

gingers

Zdroj fotografií: Archív Gingers

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá