Ľudia, ktorí neustále opravujú iným gramatiku sú podľa vedcov podivní

  • Zamyslel si sa niekedy nad tým, prečo niektorí ľudia cítia neustálu potrebu opravovať všetkým gramatiku?
PPP9
bigbangtheory.wikia.com
  • Zamyslel si sa niekedy nad tým, prečo niektorí ľudia cítia neustálu potrebu opravovať všetkým gramatiku?

Občas sa zdá, že internet je plný odborníkov na všetko. Všetci títo múdri, vzdelaní a rozhľadení ľudia akosi nemajú nič dôležitejšie na práci, než poučovať ostatných. Samostatnú kategóriu v tomto prípade tvoria ľudia, ktorí sú zvlášť citliví na gramatiku, inak známi aj ako grammar nazi. V ich svete aj obyčajný preklep alebo gramatická chyba znamená cestu do pekiel. A keďže je to taká vážna vec, samozrejme sa cítia povinní každého opravovať a napomínať. Preto sú neslávne známi ako veční vyrývači a najnovšia štúdia dokonca dokazuje, že ani v skutočnom živote to takýto ľudia nemajú jednoduché.

Výskumníci na univerzite v Michigane pod vedením Julia Bolanda sa rozhodli zistiť, či osobnostné rysy majú vplyv na interpretáciu jazyka. Výskumu sa zúčastnilo 83 dobrovoľníkov, ktorí si mali prečítať odpovede na inzerát o hľadaní spolubývajúceho. E-maily od potenciálnych spolubývajúcich boli buď gramaticky bezchybné, alebo obsahovali rôzne preklepy a gramatické chyby, ako napríklad teh namiesto the alebo its namiesto it´s.

Následne mali dobrovoľníci ohodnotiť autorov spomínaných e-mailov podľa viacerých atribútov, ako napríklad inteligencia, priateľskosť a taktiež mali odhadnúť, či by títo ľudia boli dobrí spolubývajúci. Dobrovoľníci taktiež mali uviesť, či v e-mailoch zaregistrovali gramatické chyby a ako veľmi im prekážali. V závere testu absolvovali psychologický test Veľká päťka, známy aj ako dotazník NEO, ktorý slúži na popísanie osobnosti človeka.

Výsledky výskumu preukázali, že každý z účastníkov ohodnotil horšie tých fiktívnych spolubývajúcich, ktorí robili časté gramatické chyby. Účastníci, ktorí boli podľa psychologického testu introvertnejší však fiktívnych spolubývajúcich hodnotili oveľa prísnejšie, zatiaľ čo extroverti gramatické chyby v e-mailoch nepovažovali za zásadnú vec. Účastníci, ktorí boli podľa osobnostného testu svedomití, ale menej otvorení, boli na gramatické chyby zvlášť citliví. Najzaujímavejší  však boli účastníci, ktorí v osobnostnom teste preukázali uzavretejšiu a menej komunikatívnu povahu. Práve tieto typy osobností boli podľa výsledkov výskumu z gramatických chýb vytočení a frustrovaní.

Výskumníci taktiež zistili, že pri týchto hodnoteniach vek alebo vzdelanie nehrajú rolu, zásadný je typ osobnosti. Treba však podotknúť, že pre upresnenie a overenie týchto výsledkov je potrebné uskutočniť ešte viacero výskumov. S istotou však môžeme povedať, že sme o krok bližšie k odhaleniu záhady tajomných a nepríjemných tvorov, zvaných grammar nazis.

 

Zdrojový článok: sciencealert.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá