Ľudia, ktorí žijú v chaose, sú v skutočnosti géniovia!

  • Vyzerá tvoja izba na prvý pohľad ako veľká hŕba neporiadku, no v skutočnosti má všetko svoje priradené miesto? Tvorí tvoju silnú stránku organizovanosť v neorganizovanosti? Možno si teda génius a ani si si to doteraz neuvedomil.
beautiful-bed-boy-comfy-Favim.com-660668
  • Vyzerá tvoja izba na prvý pohľad ako veľká hŕba neporiadku, no v skutočnosti má všetko svoje priradené miesto? Tvorí tvoju silnú stránku organizovanosť v neorganizovanosti? Možno si teda génius a ani si si to doteraz neuvedomil.

Od malička sme vedení k poriadku, pretože poriadok v izbe vraj znamená poriadok v mysli. Za každou hrou a návštevou sme boli nútení upratať si. Niekomu sa to vrylo do pamäte a stal sa z neho poriadkumilovný pedant, niekto si k tomu vytvoril averziu a žije v riadenom chaose. Je však vôbec možné tvrdiť, že tí neporiadni ľudia sú aj v bežnom živote neporiadnými?

Chaos na pracovnom stole neznamená chaos v práci. Práve naopak. Človek, ktorý ma rozhádzané papiere a otvorených 10 okien v prehliadači proste zvláda multitasking bez presne stanoveného poradia výkonu činností. Automaticky sa tie najdôležitejšie veci dostanú na vrchol hŕby a tie nepodstatné ostanú zahádzané. Momentálne však žijeme v spoločnosti, ktorá si vyžaduje určitý naplánovaný proces, ako dospieť k správnemu záveru. Ako však niekto môže tvrdiť, čo je správne a čo naopak, nie je? Kto určuje správnosť prístupu k danej veci? Je to len spoločensky vytvorená bublina ilúzií a pravidiel. Bublina, v ktorej sa všetko deje predvídateľne. Z histórie vieme, že ani Albert Einstein, ani Alan Turing neboli vo voľnom čase upratovací roboti.

JK Rowling sa priznala, že Harry Potter vznikal v bunkri, vytvorenom z neporiadku. Génius dokáže vidieť v maximálnom chaose „svetlo“, ktoré mu ukáže cestu k vyriešeniu problému. Zatiaľ, čo by človek náchylný na poriadok ledva predýchal bordel na pracovnom mieste, génius tomu nevenuje svoju pozornosť. Pracuje na svojej úlohe rýchlo a efektívne.

mathematics-390786_1920

foto: pixabay.com

Ak aj ty robíš veci nekonvečne, nepredvídateľne, určite čelíš odsudzujúcim pohľadom. Je to preto, lebo sa nesústredíš len na „status quo“, ale práve naopak, nedovoíš, aby tvoj život riadili pokyny. Poriadok pre teba nie je nevyhnutný. Určite je fajn mať všetko zoradené, upratané, a keď si už všetko raz za čas zoradíš, nevydrží to dlho a všetko sa vráti do pôvodného stavu.

Neporiadok dokonca rozvíja kreativitu. PhD. Kathleen Vohs (University of Minnesota Carlson School of Management) urobila prieskum, do ktorého zahrnula 48 účastníkov. Polovicu z nich umiestnila do upratanej miestnosti. Druhú polovicu do miestnosti plnej neporiadku. Obidvom skupinám dala tú istú úlohu – vymyslieť ďalšie spôsoby využitia pingpongovej loptičky. Na konci obe skupiny prišli s rovnakým počtom výsledkov, avšak tí, z neporiadnej miestnosti, mali oveľa kreatívnejšie a inovatívnejšie nápady.

landuary-copy_137711821

foto: elitedaily.com

Je jasné, že nemôžeme teraz nechať upadnúť celý náš život do neporiadku. Organizácia je úžasná vec. Žiaľ je ale preceňovaná a tí, čo žijú neorganizovane sú mnohokrát neprávom odcudzovaní. Väčšinou sú to ľudia spontánni, ktorí sa skorej zaujímajú o „ten veľký obraz“, ako o všetky miniatúrne články každodenného života. Sú to tí ľudia, čo plávajú proti prúdu.

Tak skús do komentu zverejniť foto tvojej pracovne, izby, auta a posúdime, aký si génius!

zdroj: elitedaily.com, zdroj titulnej fotografie: favim.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá