Ľudia s týmto povolaním sa majú podľa prieskumu najlepšie na Slovensku

  • V Európe aj na Slovensku sa majú v porovnaní s inými pracovnými odvetviami najlepšie „ajťáci"
  • Čo sa týka úspor, až polovica z opýtaných obyvateľov Európy má úspory maximálne vo výške troch mesačných platov
unsplash.com, pexels.com
  • V Európe aj na Slovensku sa majú v porovnaní s inými pracovnými odvetviami najlepšie „ajťáci"
  • Čo sa týka úspor, až polovica z opýtaných obyvateľov Európy má úspory maximálne vo výške troch mesačných platov

Mnohí Európania, až 65 % z opýtaných, nie je spokojná so svojou finančnou situáciou, ukázal to prieskum spoločnosti KRUK. Reprezentatívneho prieskumu sa zúčastnili respondenti zo 7 európskych krajín.

Podarilo sa zistiť aj to, že 25-tim percentám Európanov na konci mesiaca nezostávajú žiadne finančné prostriedky. Po uhradení všetkých výdavkov zostávajú peniaze na sporenie len 29-tim percentám. O peniaze sa nemusí obávať len 6 % oslovených Európanov.

Prieskum pritom porovnával odpovede od zamestnancov pracujúcich v službách, obchode, stavebníctve, doprave a logistike, financiách, IT, zdravotníctve, vzdelávaní, ale aj  uniformovaných zložkách. 

V Európe aj na Slovensku sa majú najlepšie „ajťáci“

Na Slovensku hodnotia najlepšie svoju finančnú situáciu zamestnanci v odbore IT a v zdravotníctve.  Naopak, najhoršie so svojím príjmom vychádzajú ľudia pracujúci v doprave a v službách. 

zdroj: unsplash.com

Dobre alebo až veľmi dobre hodnotia svoju finančnú situáciu respondenti pracujúci v odbore IT a finančných službách. Spokojní sú vo viac ako v 40 % prípadoch. 

Ak si dobrý v IT a rád by si skúsil život v inej krajine, „za hriech“ by podľa prieskum stálo Španielsko. Európania pracujúci v IT sú totižto s financiami absolútne najspokojneší v tejto slnečnej krajine a to vo viac ako 60-tich percentách.

Ako je to na Slovensku? 

Najlepšie platenou pozíciou je na Slovensku post generálneho riaditeľa, ukazujú to štatistiky Profesia.sk. Ten si dokáže za mesiac zarobiť v priemere 4 754 eur, nasleduje riaditeľ vývoja s platom 4 242 eur, riaditeľ IT 3 566 eur. Zle na tom nie sú ani country manageri/directori s platom 3 442 eur. Výkonný riaditeľ si na účet mesačne pripíše v priemere 3 190 eur, riaditeľ logistiky 2 923 eur, ekonomický či finančný riaditeľ 2 896 eur, technický riaditeľ 2 891 eur a medical advisor 2 880 eur.

Čítaj viac TU>>Toto sú najlepšie a najhoršie platené pozície na Slovensku za tento rok

Úspory vo výške maximálne troch mesačných platov

Pätina, čiže 21 % Európanov, má úspory vo výške maximálne jedného mesačného príjmu.  Ďalších 29 % respondentov má úspory vo výške dvoch až troch mesačných platov.

zdroj: unsplash.com

Nemci sa tu umiestňujú pod európskym priemerom: aj napriek tomu, že sa sami označujú za sporivý národ, 46 % respondentov má úspory iba do výšky troch mesačných platov. 

„Najmä vo východnej Európe majú ľudia často k dispozícii omnoho menej rezervných prostriedkov: 63 % zamestnancov v obchode na Slovensku a 64 % v Rumunsku má úspory nepresahujúce príjem za tri mesiace, podobne ako zamestnanci v sektore služieb v Českej republike (65 %),“ hovorí Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK. 

Rezerva – áno, dovoliť si ju môžu predovšetkým bankári a „ajťáci“ 

V priemere 57 % oslovených Európanov vidí finančné zabezpečenie do budúcnosti ako jednu zo svojich priorít.

 „Na Slovensku na svoju budúcu finančnú istotu myslia predovšetkým zamestnanci z oblasti IT (72 %) a finančných služieb (71 %) a súčasne tieto dve skupiny si môžu najviac dovoliť riadiť sa dlhodobým plánom úspor na zaistenie tejto finančnej istoty. Práve úspory nás môžu v prípade straty zamestnania alebo choroby zachrániť pred zadlžením,“ spresňuje Markéta Kolářová.

Kto zarába na Slovensku najviac? 

Už vieme, ktoré profesie to v našej krajine nemajú s financiami vôbec ľahké. Startitup od portálu Profesia zisťoval aj to, aké profesie sa nacházdajú medzi top 10 najlepšie platenými. Niektoré z nich predstavujú viac ako štvornásobok priemerného slovenského platu. 

Absolútne najlepšou pozíciou je podľa štatistík u nás post generálneho riaditeľa. Ten si dokáže za mesiac zarobiť v priemere 4 754 eur, nasleduje riaditeľ vývoja s platom 4 242 eur, riaditeľ IT 3 566 eur. Zle na tom nie sú ani country manageri/directori s platom 3 442 eur. Výkonný riaditeľ si na účet mesačne pripíše v priemere 3190 eur, riaditeľ logistiky 2923 eur, ekonomický či finančný riaditeľ 2896 eur, technický riaditeľ 2 891 eur a medical advisor 2 880 eur.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá