Ľudia sa nikdy nepoučia. Amazonské pralesy miznú pred očami rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

  • Amazonský dažďový prales je pod neustálym náporom ilegálnych drevorubačov a obyvateľov
  • Zelené pľúca Južnej Ameriky tak začínajú pripomínať pľúca fajčiara
  • Ak neprispejeme k jeho záchrane môže nám to poriadne uškodiť
prales
flickr
  • Amazonský dažďový prales je pod neustálym náporom ilegálnych drevorubačov a obyvateľov
  • Zelené pľúca Južnej Ameriky tak začínajú pripomínať pľúca fajčiara
  • Ak neprispejeme k jeho záchrane môže nám to poriadne uškodiť

Amazonský dažďový prales je považovaný za pľúca Južnej Ameriky. Bol objavený v roku 1941 španielskym prieskumníkom Franciscom de Orellanom. Objav pritiahol na miesto množstvo prisťahovalcov. Keďže sa jednalo o obrovské zalesnené územia a noví obyvatelia potrebovali pôdu na pestovanie a miesto na stavbu obydlí, vzácny dažďový prales sa stal prekážkou. Neubehol dlhý čas a stromy začali padať pod sekerami kolonizátorov.

Spočiatku to bolo v malom, avšak po príchode ďalších a ďalších ľudí sa celá situácia vymkla spod kontroly. O tom, že máme problém svedčia aj najnovšie dáta, ktoré zverejnilo brazílske ministerstvo životného prostredia. Zistilo sa totiž, že ľudia sa vôbec nepoučili a veselo vytínajú ďalšie stromy. Podľa zverejnených satelitných snímok ubudlo v období od augusta 2017 do júla 2018  7 900 kilometrov štvorcových zalesnenej oblasti. Jedná sa o územie, ktoré je možné prirovnať k desiatim Londýnom.

Ničenie pralesa odobril aj novozvolený prezident Brazílie

V poslednom desaťročí sa tu vyťalo viac stromov ako kedykoľvek predtým. Situácia je teda vážna. K jej zhoršeniu môže prispieť aj zvolenie Jaira Bolsonaroa za prezidenta Brazílie. Tento človek sa totiž nechal počuť, že by chcel  prales previesť do rúk súkromných vlastníkov za účelom rozvoja priemyslu. Jedným z jeho predvolebných sľubov bolo dokonca aj to, že plánuje krajinu vyňať z parížskej klimatickej dohody. Vyzerá to tak, že na životnom prostredí mu naozaj nezáleží podobne ako americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Dokonca prisľúbil zníženie výšky pokuty pre tých, ktorý poškodzujú dažďový prales. Súčasný minister životného prostredia viní zo súčasného stavu hlavne ilegálnych drevorubačov. Títo istí ľudia majú podľa jeho názoru na svedomí aj pašovanie zbraní.

Aký bude osud pralesa nie je možné v súčasnosti predpovedať. Ak by sme však zničili toto obrovské množstvo zelene, zlikvidovali by sme nielen vzácne živočíchy a rastliny, ktoré sa tu nachádzajú, ale ublížili by sme aj sami sebe. Globálne otepľovanie je totiž reálnou hrozbou.

Nedávna štúdia ktorá bola publikovaná v marci tohto roka odhalila, že sa blížime k zlomu, za ktorým sa Amazonský dažďový prales nedokáže zregenerovať. Bojovať za záchranu sa však oplatí aj z iného dôvodu. Nedávny prieskum totiž ukázal, že záchrana amazonského pralesa je takmer 50-krát lacnejšia, než jeho strata.

zdroj: iflscience.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK