Ľudská inteligencia sa podľa vedcov z roka na rok znižuje. Kde sa stala chyba?

  • Prispievajú moderné technológie k masívnemu hlúpnutiu populácie? Alebo je za tým pokles úrovne vzdelávania či nekvalitná strava?
  • Presnú odpoveď na túto otázku nevie takmer nikto. Vedci však opäť potvrdili, že ľudstvo naozaj hlúpne
inteligencia
flickr
  • Prispievajú moderné technológie k masívnemu hlúpnutiu populácie? Alebo je za tým pokles úrovne vzdelávania či nekvalitná strava?
  • Presnú odpoveď na túto otázku nevie takmer nikto. Vedci však opäť potvrdili, že ľudstvo naozaj hlúpne

V posledných niekoľko desiatkach rokov sme sa stretávali s informáciou, že ľudská inteligencia sa zlepšuje. Všetko bolo doložené výsledkami IQ testov, ktoré tieto tvrdenia len a len potvrdzovali. Tomuto skokovému rastu v IQ testoch sa zvykne hovoriť Flynnov efekt. Pod týmto pojmom sa rozumie to, že inteligencia ľudí stúpa každých 10 rokov v priemere o 3 body. Hlavným dôvodom prečo tomu tak malo byť bola vyššia kvalita vzdelávania, lepšia zdravotná starostlivosť a zároveň aj výživa po konci druhej svetovej vojny.

Posledná štúdia zameraná práve na inteligenciu ľudí však ukazuje opačný trend. Je jasné, že nie každý človek bude v priebehu rokov inteligentnejší, avšak v tomto prípade hovoríme o globálnom poklese inteligencie u populácie Nórska. Vedci z Ragnar Frisch Centre for Economic Research v Nórsku analyzovali okolo 730 000 IQ testov v časovom období od roku 1970 do roku 2009. Tieto testy museli absolvovať muži pred povinnou vojenskou službou.

IQ klesá, ale príčina je neznáma

Na základe toho zistili, že priemerná výška IQ sa znižovala. Nejednalo sa o miniatúrny pokles, ale o pokles vo výške 7 bodov u každej ďalšej generácie. Otázkou je, čo je vlastne príčinou? Kde sa stala chyba? Niekto by možno povedal, že keď majú deti hlúpi ľudia, odrazí sa to postupne na celej populácii. Toto tvrdenie je však pritiahnuté za vlasy. Ďalší prieskum tiež ukázal, že dokonca aj v rodinách s jedným dieťaťom vidno rovnaký pokles. Niekto nparíklad povie, že k hlúpnutiu obyvateľstva prispievajú technológie, ktoré nám uľahčujú takmer všetko.

Ak by to tak bolo, tak by tu nemohol byť pokles od roku 1970. V tom čase totiž moderné technológie nejestvovali. Ďalšie tvrdenia poukazujú na pokles inteligencie, ktorý je spojený s nekvalitnou stravou, bulvárnymi médiami a klesajúcou úrovňou školstva. Toto je tiež otázne.

Okrem toho sa pri IQ testoch začína hovoriť o tzv. kryštalickej inteligencii a tekutej inteligencii. Tá prvá predstavuje to, čo si sa naučil a zapamätal počas života. Tou druhou je tekutá inteligencia, ktorá je vlastne schopnosťou učiť sa nové veci za pochodu. IQ testy sa sústreďujú hlavne na meranie kryštalickej inteligencie a to môže byť tiež kameňom úrazu. S určitosťou však pravú príčinu zatiaľ nepoznáme.

zdroj: inc.com

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech