Ľudské telo sa mení na smetisko. V každom človeku sa nachádza plastový odpad

  • Vedci z Viedenskej univerzity zistili, že plastovým odpadom neškodíme len našej planéte a životnému prostrediu, ale aj sami sebe
  • Podľa výsledkov najnovšej štúdie totiž nájdeme nejaké mikroplasty v každom ľudskom tele
  • Ich zdrojom je napríklad voda, plastové fľaše alebo ryby
plasty
flickr
  • Vedci z Viedenskej univerzity zistili, že plastovým odpadom neškodíme len našej planéte a životnému prostrediu, ale aj sami sebe
  • Podľa výsledkov najnovšej štúdie totiž nájdeme nejaké mikroplasty v každom ľudskom tele
  • Ich zdrojom je napríklad voda, plastové fľaše alebo ryby

Ľudstvo využívalo plasty už od nepamäti. V tom čase však situácia nebola taká zlá, ako je dnes. S rastom populácie a konzumným spôsobom života prichádzajú problémy v podobe znečisťovania našej planéty a životného prostredia. Málokto z nás však tejto problematike venuje pozornosť. Veď načo aj, kým nie je najhoršie.

Plastom sa v dnešnej dobe jednoducho nevyhneš

Najnovšie údaje vedcov z Viedenskej univerzity možno nasmerujú niektorých ľudí k lepšej starostlivosti o životné prostredie. Podľa prvého prieskumu sa plasty s obľubou vracajú späť k nám a každý jeden obyvateľ si v sebe nájde ten svoj. Niektoré z týchto plastov sú také malé, že sa bez problémov dostanú do krvného obehu.

Z výsledkov boli prekvapení aj samotní vedci. Nečakali, že nájdu také množstvo plastov. Podľa výskumníkov je v súčasnosti svet natoľko zamorený plastovým odpadom, že sa mu jednoducho nedokážeme vyhnúť, ani keby sme chceli. Nemusíme ho len jesť, ale ho môžme napríklad vdychovať. Možností ako sa do nás plast dostane je totiž viacero.

Miniatúrneho plastu sa však len tak nezbavíme a zostáva v našom tele. Môže sa to prejaviť aj na našom zdraví, pretože plasty obsahujú nielen baktérie, ale aj chemické látky. Vedúci výskumu doktor Philipp Schwabl tvrdí: „Toto je prvá štúdia svojho druhu a potvrdila to, čo sme si už dlho mysleli. Plasty sa naozaj dostávajú až do čriev. Naše najväčšie obavy vyplývajú z toho, že nevieme, čo to pre nás znamená, špeciálne pre ľudí s problémami v oblasti tráviaceho traktu.“

Mikroplasty sú natoľko malé, že môžu bez problémov preniknúť do krvného obehu a teda aj do pečene. Štúdia prebiehala na fakulte medicíny na Univerzite vo Viedni. Pilotnej štúdie sa zúčastnilo osem ľudí, každý jeden jedol ako je zvyknutý počas jedného týždňa. Následne bola každému „pokusnému králikovi“ odobraná vzorka stolice.


V každej jednej vzorke sa našli stovky mikroplastov. Celkovo našli deväť z desiatich vybraných plastov, ktoré sa skúmali. Najrozšírenejším bol polypropylén a následne polyetyléntereftalát. Tieto plasty sa využívajú hlavne pri balení potravín a nápojov.

„Plasty sú súčasťou každodenného života a ľudia sú im vystavení mnohými spôsobmi. Nečakal som, že každá vzorka bude pozitívna. Musíme však brať do úvahy malý počet ľudí počas našej štúdie,“ dodal Philipp Schwabl.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK