Luxembursko poteší čiernych pasažierov, ako prvá krajina prinesie verejnú dopravu úplne zadarmo

  • Luxembursko sa stane prvou krajinou sveta, ktorá bude mať verejnú dopravu úplne zdarma pre každého
  • Potešia sa nielen cestujúci na čierno, ale hlavne obyvatelia hlavného mesta Luxemburg, ktoré trápia nekonečné zápchy
Unsplash
  • Luxembursko sa stane prvou krajinou sveta, ktorá bude mať verejnú dopravu úplne zdarma pre každého
  • Potešia sa nielen cestujúci na čierno, ale hlavne obyvatelia hlavného mesta Luxemburg, ktoré trápia nekonečné zápchy

Luxembursko by sa malo stať už čoskoro prvou krajinou sveta, v ktorej bude možné jazdiť verejnou dopravou úplne zadarmo. Toto rozhodnutie určite poteší hlavne čiernych pasažierov. Opatrenie však nebude zavedené kvôli tejto malej skupine ľudí. Hlavným dôvodom je neutešená situácia na cestách, ktorá panuje v hlavnom meste Luxemburg.

Toto mesto nepatrí medzi najväčšie hlavné mestá sveta. V skutočnosti má iba okolo 110 000 obyvateľov. Problémom je to, že ďalších 400-tisíc ľudí cestuje do mesta za prácou. V týždni sa tak Luxemburg premieňa na mesto, ktoré má pol milióna obyvateľov. Výsledkom takéhoto nárastu sú, samozrejme, obrovské zápchy. K tejto problematike bola dokonca vypracovaná štúdia, ktorá hovorí, že vodiči v hlavnom meste strávili v roku 2016 v priemere 33 hodín v nekonečných dopravných zápchach.

Preplnené hlavné mesto stresuje vodičov

Luxembursko má celkovo 600-tisíc obyvateľov. Ďalších 200-tisíc ľudí, ktorí dochádzajú za prácou a dobrým platom žije vo Francúzsku, Belgicku či Nemecku. Chystané opatrenie pochádza z hlavy Xaviera Bettela, ktorého opäť zvolili do vlády. V stredu po druhýkrát zasadol do premiérskeho kresla. Svojim voličom dal sľub, že ak uspeje vo voľbách, prioritou číslo jedna bude pre neho životné prostredie.

Novú vládu vytvoria tri strany: Demokratická strana, Luxemburská socialistická robotnícka strana a Strana zelených. Chystané opatrenie by malo nastúpiť do platnosti v priebehu leta budúceho roka. Ľudia budú môcť cestovať úplne zadarmo vlakmi, električkami a autobusmi. V súčasnosti môžu cestovať bez lístka v rámci celej krajiny iba deti a mladí ľudia, ktorí nedosiahli vek 20 rokov. Zvýhodnení sú aj študenti stredných škôl, ktorí majú dopravu do školy zadarmo.

Toto však nebude jediné opatrenie, ktoré nová vláda chystá. Po vzore Ameriky by sa mohlo zlegalizovať aj užívanie medicínskej marihuany. Tento plán vzbudil pravdepodobne najviac protichodných reakcií. Okrem toho nová vláda poteší aj pracujúcich, pretože zvažuje zaviesť dva nové štátne sviatky.

zdroj: theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech