Má iba 15 ale možno vyrieši problém s pitnou vodou

  • Vždy keď čítam o mladých vedcoch, ktorí niečo dokázali a to nedosiahli ani vek plnoletosti, upadám do mdlôb. Tieto tri dietky sú dôkazom, že ak sa chce, možné je všetko. Ich nápady prekonávajú hranice ulice, komunity i osobnej, komfortnej zóny.
image_1444986297.jpeg
  • Vždy keď čítam o mladých vedcoch, ktorí niečo dokázali a to nedosiahli ani vek plnoletosti, upadám do mdlôb. Tieto tri dietky sú dôkazom, že ak sa chce, možné je všetko. Ich nápady prekonávajú hranice ulice, komunity i osobnej, komfortnej zóny.

 

Hannah Herbs je 15- ročná školáčka z Floridy, ktorá vyhrala tohoročné ocenenie Young Scientist Challenge. Bola ocenená titulom Top mladý vedec Ameriky a príspevkom v hodnote 25 000 dolárov. Prvú cenu získala za dizajn sondy na výrobu energie a následne pitnej vody pre rozvojové krajiny, ktoré sa nachádzajú v blízkosti oceánov.

 

 

Inšpiroval ju kamarát z Etiópie, s ktorým si dopisovala v škole.  Chlapec má obmedzený prístup k elektrine ako doma, tak i v škole. Hannah si uvedomila, že život bez elektriny so sebou nesie viac ako nefunkčnú WiFi.  

 

Zariadenie, ktoré vymyslela, je vyrobené z recyklovateľných materiálov a stojí len 12 dolárov. Skladá sa z vrtule vytlačenej v 3D tlačiarni, ktorá je spojená kladkou a plastovou rúrkou k hydroelektrickému generátoru. Tento generátor následne konvertuje pohyby vody oceánu do elektrickej energie. Svoj vynález dokonca odskúšala vo vodných cestách Boca Raton, kde sú ideálne podmienky pre výrobu takejto energie. Zrátala, že tento mechanizmus je schopný nabiť tri autobatérie naraz za menej ako hodinu. Je to dostatok energie na poháňanie čerpadla  pre odsoľovanie vody, čím sa získa pitná voda.

 

Mladá vedkyňa bola jednou z deviatich finalistov. Tí najlepší  boli  v rámci letného programu pridelení k mentorom, vďaka ktorým mohli svoj projekt posunúť o krok ďalej. Mohli si tak odskúšať prácu v skutočnom labáku a pracovať s prvotriednou technológiou za pomoci expertov na danú tému.

 

 

Hannah sa rozhodla venovať časť peňazí na vybudovanie školy v Etiópii a časť darovala svojmu kamarátovi. Jej veľkým snom je pracovať na vlastnom vynáleze a vidieť, že niekomu skutočne pomôže.  

 

Druhé a tretie miesto však nie sú žiadne začiatočnícke projekty. Na druhom mieste skončila Raghav Ganesh, ôsmačka z Californie. Jej výskum pozostával z vytvorenia zariadenia, ktoré by monitorovalo fyziologické a environmentálne faktory,  spúšťajúce záchvaty u ľudí trpiaci Autizmom (ASD). Tretie miesto obsadila Amulya Garimella, siedmačka z Pittsburgu. Vytvorila systém monitorúci EEG vlny, ktoré upozorňujú užívateľa v prípade, ak je rozptýlený.

 

Je úžasné vidieť mladých ľudí, ktorí majú záujem o vedu. Za ich projektmi je vidno odhodlanie a nadšenie pre vec. Slovensko má veľmi veľa mladých, šikovných študentov, ktorí majú rovnako veľké plány. Jednou z úloh Startitup je ukazovať tieto talenty a podporovať ich. Sme radi, že aj náš článok pomohol Ondrejovi Vrábelovi pri propagovaní hier pre deti trpiace detskou mozgovou obrnou

 

Zdroj: www.businessinsider.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá