Má najobéznejších obyvateľov a povrch pokrytý trusom. Toto miesto patrí k najzvláštnejším na svete

  • Svet je plný zvláštnych miest, ktoré ti vyrazia dych
  • Ostrov Nauru je skutočným úkazom toho, čo dokáže hon za peniazmi
  • Ťažba fosfátu ho potopila na dno
  • Svet je plný zvláštnych miest, ktoré ti vyrazia dych
  • Ostrov Nauru je skutočným úkazom toho, čo dokáže hon za peniazmi
  • Ťažba fosfátu ho potopila na dno

Príjemný ostrov – tak ho v roku 1978 nazval britský kapitán, ktorý sa k nemu dostal. Dnes toto pomenovanie vyznieva ironicky. A to aj napriek tomu, že tento ostrov si so sebou nesie silný príbeh.

Reč je ostrove zvanom Nauru. Nie je to dovolenková destinácia, no ak by si tu predsa len zavítal, už pri prílete si všimneš, že väčšinu ostrova pokrývajú nehostinné ostré skaly. Bohatou vegetáciou sa tiež nemôže chváliť.

To však ani zďaleka nie je všetko. Jeho obyvatelia sa radia k najobéznejším na svete a trus vtákov pokrýva väčšinu ostrova. Prinášame ti príbeh ostrova, ktorý bol pred rokmi považovaný za jeden z najbohatších.

Ostrov Nauru z pohľadu satelitu
zdroj: ARM

Všetok tovar je dovážaný

Ostrov Nauru sa nachádza v Tichom oceáne na juhozápade, uvádza Britannica. Prístavy by si tu hľadal len márne, žiadne sa tu totiž nenachádzajú. Väčšina obyvateľov sú domorodci, ktorí na ostrove žijú v duchu zvláštnej atmosféry.

Za spomenutie rozhodne stojí fakt, že všetky potraviny, voda a priemyselný tovar sa dovážajú. Nauru má dokonca svoj vlastný bankový systém a daň z príjmu tu nikomu nič nevraví.

Okienko encyklopédie by sme mali a poďme si tento ostrov predstaviť z iného súdka. O jeho obyvateľoch sa totiž hovorí ako o národe, ktorý „zjedol“ sám seba. Podľa údajov WHO trpí obezitou až 61 percent obyvateľstva.

Okrem najtučnejších ľudí na svete si tento ostrov drží niekoľko ďalších prvenstiev. S rozlohou 21 kilometrov štvorcových je to najmenší ostrovný štát na svete a hlavné mesto ti neprezradíme. Je totiž jediným štátom, ktorý nemá oficiálne hlavné mesto.

Ani to však nie je dôvod, prečo toto miesto navštevuje najmenej turistov. Ako uvádza One Step 4Ward, ročne sem priletí len okolo 200 odvážlivcov.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Britannica, The Mit Press Reader, Medium, The Guardian, WHO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá