Majsterka Slovenska v šachu Anna: Keď som porazila mužov, červení vstali od stola, ani ruku mi nepodali (ROZHOVOR)

 • Celé Slovensko i svet zažilo kvôli seriálu Dámsky Gambit od Netflixu šachovú hystériu
 • Aj keď sú šachové partie v seriáli vyobrazené pomerne presne, nie všetko zodpovedá realite
 • My sme sa o svete šachu aj samotnom seriáli zhovárali s niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska Annou Vrtiakovou
šachistka
Anna Vrtiaková
 • Celé Slovensko i svet zažilo kvôli seriálu Dámsky Gambit od Netflixu šachovú hystériu
 • Aj keď sú šachové partie v seriáli vyobrazené pomerne presne, nie všetko zodpovedá realite
 • My sme sa o svete šachu aj samotnom seriáli zhovárali s niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska Annou Vrtiakovou

Dvadsaťročná Anna je 15-násobná majsterka Slovenska v šachu a svoje prvé majstrovstvá vyhrala v desiatich rokoch. Od vtedy sa každoročne zúčastňovala majstrovstiev po celom svete ako napríklad v Uruguaji, Taliansku, Nemecku či Lotyšsku.

Dnes študuje na Univerzite v Rotterdame a aj keď dnes už šach nepovažuje za svoju životnú prioritu, seriál Dámsky Gambit si zamilovala aj ona. S hlavnou predstaviteľkou má totiž toho podobné viacero – aj ju spočiatku mužskí súperi podceňovali a móda je jej vášeň, rovnako ako šach.

 • Čo všetko v seriáli Dámsky Gambit zodpovedá realite a čo je nezmysel
 • Či šach naozaj priťahuje extrémne inteligentných ľudí
 • Ako Anna strávila tisícky hodín analyzovaním šachových partií, aby sa stala majsterkou
 • Čomu sa vyvarovať, ak začínaš so šachom
 • Prečo šach radíme medzi šport

Čo ti prvé preletelo hlavou, keď si dopozerala seriál Dámsky Gambit? 

Veľmi ma potešilo koľko ľudí šach vďaka Dámskemu Gambitu zaujal! Stále mi chodí od kamarátov veľa správ, či som už tento seriál videla a čo si o ňom myslím. Prekvapilo ma, ako si  producenti dali záležať na detailoch. Samotné šachové partie niesli krásnu symboliku, hlavne tá posledná, ktorú hrala Beth s Borgovom.

Poraziť ho dokázala vďaka premene pešiaka na dámu, čo symbolizuje aj jej životnú cestu. Začiatok partie, otvorenie, bolo paralelou autonehody, po ktorej sa Beth stala osamoteným pešiakom a postupne sa životom prebojovala, až sa v závere hry premenila na dámu.

Naozaj si máme takto predstavovať šachistov, respektíve, čo všetko sa podobá realite, a čo je nezmysel?

Celkové spracovanie je skvelé, sama som si s úžasom seriál veľmi rýchlo pozrela. Samozrejme, nájde sa pár drobností, ktoré nezodpovedajú realite – viackrát sa napríklad Beth rozprávala alebo aj neverbálne komunikovala so svojimi súpermi pri partiách. V skutočnosti je to na turnajoch zakázané a považuje sa to za neslušné. Hlavne profesionálni šachisti sa sústredia striktne iba na šachovnicu.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Pure Anna (@be_annna)

V seriáli sme mohli vidieť ako musí hlavná protagonistka Beth riešiť okrem šachových partií aj to, že je žena v mužskom svete šachu a neberú ju preto spočiatku vážne. Posunuli sme sa ako spoločnosť, ale si sa aj ty s takýmito situáciami stretávala?

Šach hrávajú prevažne muži a tak sa mi bežne stávalo, že som bola jediné dievča v turnaji. Mám pocit, že dnes už nastal posun, ale pred pár rokmi ma mnohí hráči vôbec nebrali vážne a považovali ma za “ľahké víťazstvo“. Často som cítila ako ma podceňovali, no práve vtedy som sa o to viac sústredila a bola motivovaná ich poraziť. Prehru so mnou potom niektorí znášali naozaj ťažko. Spomínam si napríklad ako celí červení vstali od stola, ani sa na mňa nepozreli a nepodali mi ruku. Podľa etikety si šachisti totiž na začiatku a na konci partie podávajú ruky.

Zaujímavou časťou tiež bolo, ako si Beth predstavuje šachové partie a jej priateľ jej povie, že to robia všetci šachisti. Dokážeš aj ty vidieť niekoľko krokov dopredu a podľa toho spraviť ďalší ťah?

V šachu je vidieť pár ťahov dopredu absolútne kľúčové. Za každým ťahom, nad ktorým šachisti premýšľajú, je veľa počítania. Musíme totiž nielen nájsť našu najlepšiu možnosť, ale zároveň rozmýšľať aj nad tým, aké ťahy má v pláne spraviť náš súper. Záleží od komplikovanosti pozície, ale spravidla platí, že treba vidieť tri až päť, no v niektorých prípadoch aj desať ťahov dopredu.

O šachu koluje taká predstava, že láka prevažne nadpriemerne inteligentných ľudí, ba priam až géniov, ktorí realitu vnímajú inak. Stretla si sa už niečím takým?

Myslím si, že toto je z veľkej časti iba mýtus. Nájdu sa aj géniovia, ktorí vlastne žijú vo svete šachu, ale nie je ich až tak veľa. Z mojej skúsenosti sú šachisti ľudia ako všetci iní.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Pure Anna (@be_annna)

Okrem toho sa seriál zaoberá aj drogovou problematikou. Je to v šachu, kde človek potrebuje mať stopercentne čistú hlavu, vôbec možné?

V tomto môže byť Dámsky Gambit zavádzajúci. Drogy v šachu sú ako aj v každom športe zakázané. Navyše v skutočnosti ani neexistuje droga alebo liek, ktoré by zázračne zlepšili hráčove schopnosti. Práve naopak, podobne ako na test alebo skúšku, aj na šachovú partiu je dôležité prísť s čistou a oddýchnutou hlavou.

Seriál spôsobil taký ošiaľ, že ľudia dokonca kvôli nemu vykúpili šachovnice a učia sa ho hrať. Čo by si poradila človeku, čo s ním začína?

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že šach je komplexná hra. Začiatočníkom sa stáva, že rýchlo prehrajú bez toho, aby pochopili prečo. Je kľúčové nenechať sa prehrami znechutiť a pracovať na sebe aj ďalej. Časom toho za jednotlivými ťahmi budú vidieť viac a viac a vtedy porastie aj ich motivácia a záujem o šach. Je to krásny nekonečný príbeh. Šachisti  študujú šach celý život, je to celoživotná vášeň.

Ty si s týmto športom začala ešte ako dieťa. Myslíš si, že sa človek dokáže vypracovať, tak aby sa mohol zúčastňovať turnajov, aj keď začne vo vyššom veku?

Začať v mladšom veku je výhodou, ale určite nie pravidlom pre úspech. Vek je len číslo, dôležitá je vášeň a záujem o hru, ale hlavne trpezlivosť. Navyše, väčšina turnajov je otvorených – takzvané OPEN turnaje – potrebná je iba registrácia v šachovej federácii, iné limity nie sú.

zdroj: Anna Vrtiaková

Koľko času to zabralo tebe, aby si sa stala niekoľko násobnou majsterkou Slovenska?

Šach som začala hrávať vo svojich 7 rokoch a svoju prvú celoslovenskú súťaž Grand Prix v kategórii do 8 rokov som vyhrala približne o rok neskôr. Odvtedy sa mi majstrovstvá Slovenska podarilo vyhrať dokopy 15-krát a každoročne som reprezentovala Slovensko na majstrovstvách sveta a Európy. Nebolo to vôbec jednoduché. Tréningami s viacerými trénermi a analyzovaním partií som strávila pri šachovnici tisícky hodín. Za svoj úspech vďačím aj Klubu Šachových Nádejí a jeho zakladateľovi a medzinárodnému trénerovi Mirovi Roháčkovi.

Ako to vnímali rodičia, keď si sa ako dieťa začala venovať takémuto športu?

Obaja ma veľmi podporovali. Môj ocino ma k tejto hre priviedol, bol mojím prvým súperom. Bol nadšený, keď videl, že ma to naozaj baví a bol mojím najväčším fanúšikom. Sledoval skoro každú moju partiu. S maminou sa doteraz smejeme, keďže si myslela, že mi bude stačiť iba jeden šachový tréning a unudená sa vrátim naspäť do baletnej sály. Stal sa však presný opak.

Dokáže sa podľa teba šach naučiť hrať každý, alebo k tomu nejaké predispozície?

Talent nie je všetko, oveľa dôležitejšia je motivácia a svedomitá práca. Povedala by som, že šach je skutočne hra pre každého. Aj preto ho mám tak rada. Pri šachu nezáleží kým ste. Hrala som so súpermi z rôznych kultúr, rôzneho veku, pohlavia, ale aj s rôznymi zdravotnými znevýhodneniami.

Nič z toho však nebolo podstatné. Jediná dôležitá je vaša myseľ a odhodlanie poraziť súpera. Šach je hra, kde predsudky nehrajú žiadnu rolu a ja si často želám, aby to tak bolo aj v reálnom živote.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Pure Anna (@be_annna)

Vie nás jeho pravidelné hranie ovplyvniť aj v bežnom živote, napríklad zlepšením logického myslenia?

Odmalička som trénovala svoje logické a analytické myslenie a získala som schopnosť kriticky myslieť a plánovať, čo si vážim asi najviac. Vďaka dlhým a náročným partiám dnes dobre performujem na niekoľkohodinových testoch, dokážem byť trpezlivá. Šach by som teda odporučila každému, kto hľadá možnosti ako zlepšiť svoj mentálny výkon.

Mnoho ľudí možno ešte stále nerozumie tomu, prečo šach radíme medzi športy. 

Priznám sa, že sama s týmto zaradením bojujem. Je to však kvôli oficiálnej definícii športu. Aj keď sa pri šachu priamo nevyžaduje fyzická aktivita, spĺňa iné kritériá športu, ako napríklad, že je súťažný, má jasne definované pravidlá a vlastnú etiketu. Šach je dokonca uznávaný za šport aj Olympijským výborom a očakáva sa, že bude súčasťou najbližších letných olympijských hier.

Dokážu si ľudia šachom naozaj zarábať na živobytie, ako sme videli v seriáli?

Top hráči sveta určite áno, ceny na významných turnajoch sa pohybujú aj v desaťtisícoch eur. Posledných pár rokov sa spopularizovali aj šachové streamy na platforme Twitch a dokonca existujú aj šachoví influenceri.

Zúčastnili si sa mnohých svetových majstrovstiev. Platí stále, že Rusi sú obávaní súperi?

Dnes už je šachová scéna oveľa medzinárodnejšia ako z doby seriálu a už sa až tak nerieši, z akej krajiny súper pochádza. Stále však platí, že Rusi majú mnohých silných hráčov a pravidelne vyhrávajú majstrovstvá sveta v rôznych kategóriách.

Vytvárate si medzi sebou na turnajoch priateľstvá, alebo tam panuje čistá súťaživosť?

Vďaka šachu som spoznala výnimočných ľudí z celého sveta. S niektorými sa poznáme už od detstva a každoročne sa stretávame na medzinárodných turnajoch či majstrovstvách. Máme tak medzi sebou veľmi dobré vzťahy a keď máme voľno, trávime ho spolu. Počas partií však idú priateľstvá bokom a vo svete 64 polí sme jeden pre druhého súpermi. 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Pure Anna (@be_annna)

 Učíš sa aj ty zostavy tak, ako to robili v seriáli, alebo tvoja príprava na turnaj vyzerá úplne inak?

Zostavy v podstate ostávajú, aj keď dnes je forma prípravy diametrálne odlišná od minulosti. Šachisti sa dnes pripravujú na súperov pomocou šachových programov, ktoré vedia vyhodnotiť najlepšie ťahy v jednotlivých postaveniach. Všetky predchádzajúce partie súperov sa tiež dajú nájsť pomocou pár klikov v šachových databázach.

Dalo by sa tak polemizovať, či sa príprava zjednodušila, ale paradoxne si myslím, že sa skomplikovala. Jednotlivé varianty si šachisti musia veľmi dobre pamätať a mať ich zanalyzované do väčšej hĺbky. Toto memorovanie potom podľa mňa ničí jeden z hlavných aspektov šachu – kreativitu.

Dokázal by sa aj bežný človek pozerať na šachový turnaj rovnako ako na seriál Dámsky Gambit?

Turnaje trvajú približne týždeň, pričom každý deň sa hrajú jedna až dve partie. Pred partiou je, ako som spomínala, dôležité pripraviť sa na svojho súpera. Dôkladná príprava zaberie aj pár hodín. Samotná partia trvá zvyčajne tri až šesť hodín. Hráči tak strávia skoro celý deň za šachovnicou, je to ako taká práca na plný úväzok. Miestnosť plnú divákov však už nečakajte.

Turnaje sa hrajú po celom svete, a tak je oveľa jednoduchšie pre šachových nadšencov sledovať partie online. Partie sa premietajú naživo a na významných turnajoch partie z prvých šachovníc komentujú veľmajstri, ktorých sledujú desaťtisíce divákov.

Baví ťa šach aj dnes po toľkých rokoch?

Posledných pár rokov sa sústreďujem hlavne na svoje vzdelanie a tak mi, žiaľ, neostáva čas venovať sa už šachu súťažne. Avšak aj keď už šach nie je mojou najväčšou prioritou, nikdy neodmietnem partiu s kamarátmi a rada si zahrám partie aj na internete. Šach je takou mojou láskou na celý život a stále ma dokáže fascinovať svojou abstraktnosťou a hĺbkou. 

Študuješ vysokú školu, hráš šach, všetko vysoko náročné aktivity na mozgové zaťaženie. Ako si teda v živote udržiavaš rovnováhu?

Je pre mňa veľmi dôležité udržiavať balans medzi mentálnymi a fyzickými aktivitami, preto rada športujem. Momentálne ma veľmi baví tanečný štýl Vogue. Zaujímam sa aj o zdravý a udržateľný životný štýl. Pred nedávnom som tiež založila na svojej univerzite alternatívny magazín a multimediálnu platformu o móde, umení a kultúre generácie Z The Fugly GenZ.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK