Mal by sa Elon Musk vzdať Tesly?

Dárius Polák / 9. októbra 2016 / Business

Možno si si to nevšimol, no Elon Musk prežil mimoriadny týždeň svojho života.

Na 67. ročníku Medzinárodného kongresu astronautov v Guadalajare, Mexiku odhalil Musk svoj veľký plán na kolonizovanie Marsu za menej ako 10 rokov prostredníctvom svojej súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX. Jeho ambíciou je vytvoriť z ľudí medziplanetárny druh.

V priebehu týždňa následne zas poslal email zamestnancom Tesly, v ktorom im pripomenul, že žiadna zľava na vozidlá nebude.

Kontrast je jasný. Z histórie nie je jediný človek, ktorý by sa naraz pokúšal o niečo vizionárske a zároveň pôsobil bezútešne. Taký Henry Ford sa nepokúšal dostať sa na mesiac v rovnakom čase, kedy pracoval na vytvorení Modelu T.

screen-shot-2016-09-27-at-4-05-06-pm

Musk sa stal obeťou svojho úspechu. Od roku 1930 nevznikla v USA žiadna rentabilná automobilka. Muskovi sa však podarilo vytvoriť nielen hocijakú automobilovú spoločnosť, ale automobilku ktorá vyrába elektromobily. A hoci o misii na Mars sa šušká už od 60-tych rokov 20. storočia, po pristátí na Mesiaci, všetci čakali, že sa o to pokúsi NASA a nie SpaceX (NASA to ešte stále môže dokázať, chýba jej však charizmatický líder, ktorý by to dotiahol do konca).

Tesla smeruje k tomu, aby sa z nej stal predávajúci pre široké masy, pričom svoj luxus, najmodernejšiu technológiu. Výroba a predaj áut takýmto spôsobom si však vyžaduje zmenu prístupu. Hlavnú rolu hrá logistika, kedy platby prebiehajú raz za určité obdobie, medzi kupujúcim a dílerom vozidiel. Tesla však chce dílera odstrihnúť a zamerať sa priamo na zákazníka, no Musk nemá zatiaľ plnohodnotné riešenie, ako dílerov nahradiť.

elon-musk

Čo sa týka cestovania vo vesmíre, má v tom jasno – chce ho dostať na takú cenovú úroveň, akú má Tesla Model S. Toto je však ambícia obrovských rozmerov a bude to oveľa ťažšie ako pri Tesle. Raketová veda je predsa len raketová veda.

Nikto nechce, aby Musk v Tesle skončil zo dňa na deň a sústredil svoju energiu iba na SpaceX. Pokiaľ sa však chce naplno sústrediť na záchranu ľudstva prostredníctvom kolonizácie Marsu, mal by Teslu zveriť do ruky niekomu skúsenejšiemu. V automobilovom priemysle neexistuje skratka k dlhodobému úspechu.

Musk má svoje chyby, za ktoré býva kritizovaný a nebol vždy ten najlepší biznis líder v krajine. Nikto podobný ako on však v súčasnosti nie je, či už vo vede alebo v technologickom živote. Na to by sme sa museli vrátiť späť do čias Nikola Teslu.

Obidve spoločnosti sú dôležité, no za posledných pár rokov sa zdá, že SpaceX má navrch. Plán na kolonizáciu Marsu je obdivuhodný a Musk by mal možno venovať čas iba tomu.

zdroj: businessinsider.com, zdroj fotografií: businessinsider.com

 

Pridať komentár (0)